Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 14 listopada 2019

Spotkanie Pary Prezydenckiej z laureatami konkursu „Bitwa Regionów”

 

– Dzięki licznym wizytom w mniejszych miejscowościach i wioskach mamy okazję przekonać się, jak pięknie rozwija się polska wieś – mówiła Pierwsza Dama podczas czwartkowego spotkania z przedstawicielkami kół gospodyń wiejskich. Z kolei Andrzej Duda podkreślał, że „nasza żywność pojawia się na rosnącej liczbie rynków i znajduje coraz większą akceptację wśród konsumentów”.

 

 

 

Nagrodą w ogólnopolskim finale Bitwy Regionów - konkursu kulinarnego organizowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - było spotkanie z Parą Prezydencką. Tegoroczna edycja okazała się bardzo wymagająca, bowiem do konkursu zgłosiło się blisko 800 organizacji z całego kraju. W ścisłym finale walczyło 16 drużyn, z których każda reprezentowała poszczególne województwo. Rywalizację rozstrzygnęło profesjonalne jury złożone z zawodowych kucharzy. W Pałacu Prezydenckim przedstawicielki trzech zwycięskich kół oraz jurorzy opowiadali o zmaganiach, ogromnej konkurencji, pasji do gotowania i codziennej pracy gospodyń. 

 

Agata Kornhauser-Duda, gratulując zwyciężczyniom, przypomniała, że w ubiegłorocznej odsłonie wydarzenia wystartowały tylko 72 zespoły. – To niesamowity skok popularności konkursu – wskazała Pierwsza Dama. 

 

 

"Bitwa Regionów" integruje społeczności lokalne, pozwala na spotkania i wzajemną wymianę doświadczeń. Organizowane już po raz piąty przedsięwzięcie było okazją do zaprezentowania różnorodności tradycji kulinarnych oraz obyczajów regionów Polski, jak również krajowych produktów. – Polską kuchnię wyróżnia przede wszystkim niezwykła rozmaitość i bogactwo smaków, ale też piękna tradycja będąca częścią naszej historii – podkreśliła Małżonka Prezydenta. Jak dodał Andrzej Duda, „nasza żywność pojawia się na rosnącej liczbie rynków i znajduje coraz większą akceptację wśród konsumentów”. – Polska żywność jest faktycznie tym, czym możemy poszczycić się na świecie – zapewnił.

 

 

Podczas czwartkowego spotkania podkreślano nieocenioną rolę małych społeczności w pielęgnowaniu rodzimych wartości i tradycji, a także rosnącą popularność tego typu organizacji, nie tylko wśród młodego pokolenia, ale także w większych ośrodkach, w których powstają koła gospodyń miejskich. – Kiedy mówimy o stuleciu niepodległości, o tym, że Polska i Polacy przetrwali przy swojej kulturze, języku, zwyczajach i tożsamości, pamiętajmy, że stało się tak między innymi dzięki temu, że kobiety przenosiły z pokolenia na pokolenie narodowe elementy – zaznaczył Prezydent.

 

Andrzej Duda, akcentując swoje głębokie przywiązanie do kultury i tradycji, przypomniał, że działalność społeczna: gminna i powiatowa jest bardzo ważna. Wyraził zadowolenie z powstania Narodowego Instytutu Kultury i Tradycji Wsi oraz szeregu rozwiązań prawnych wprowadzających nową formułę funkcjonowania kół gospodyń wiejskich i stwarzających tym jednostkom  nowe możliwości działania i rozwoju. Odnotował też rosnącą liczbę miejsc oferujących klientom lokalną, regionalną kuchnię. – Wszelkiego rodzaju karczmy i restauracje, w których można zapoznać się ze specyfiką kuchni danego regionu, to już nie tylko specyfika miejscowości turystycznych – wyjaśnił.

 

 

Pierwsza Dama powiedziała zaś, że „dzięki licznym wizytom w mniejszych miejscowościach i wioskach” wielokrotnie miała okazję przekonać się, „jak pięknie rozwija się polska wieś”. – Ponad 150-letnia tradycja kół gospodyń jest naszą narodową dumą – akcentowała Agata Kornhauser-Duda. – Działalność pań przyczynia się do budowania prawdziwej wspólnoty i za to bardzo serdecznie dziękuję. Są panie niezwykłymi ambasadorkami polskiej wsi – zakończyła Pierwsza Dama.

 

„Bitwa Regionów” to ogólnopolski konkurs pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w którym reprezentacje kół gospodyń wiejskich przygotowują regionalną potrawę według własnej receptury i z rodzimych produktów. Nagrodzone dania zostały przygotowane przez KGW w Gorzykowie (woj. wielkopolskie), KGW w Kłaninie „Ach te baby!” (woj. zachodniopomorskie) oraz KGW „Luba” w Lubajnach (woj. warmińsko-mazurskie). (KS)

 

  |   Finaliści oraz jurorzy konkursu "Bitwa Regionów" spotkali się z Parą Prezydencką w siedzibie głowy państwa Finaliści oraz jurorzy konkursu "Bitwa Regionów" spotkali się z Parą Prezydencką w siedzibie głowy państwa Finaliści oraz jurorzy konkursu "Bitwa Regionów" spotkali się z Parą Prezydencką w siedzibie głowy państwa Finaliści oraz jurorzy konkursu "Bitwa Regionów" spotkali się z Parą Prezydencką w siedzibie głowy państwa Finaliści oraz jurorzy konkursu "Bitwa Regionów" spotkali się z Parą Prezydencką w siedzibie głowy państwa Finaliści oraz jurorzy konkursu "Bitwa Regionów" spotkali się z Parą Prezydencką w siedzibie głowy państwa Finaliści oraz jurorzy konkursu "Bitwa Regionów" spotkali się z Parą Prezydencką w siedzibie głowy państwa Finaliści oraz jurorzy konkursu "Bitwa Regionów" spotkali się z Parą Prezydencką w siedzibie głowy państwa Finaliści oraz jurorzy konkursu "Bitwa Regionów" spotkali się z Parą Prezydencką w siedzibie głowy państwa Finaliści oraz jurorzy konkursu "Bitwa Regionów" spotkali się z Parą Prezydencką w siedzibie głowy państwa Finaliści oraz jurorzy konkursu "Bitwa Regionów" spotkali się z Parą Prezydencką w siedzibie głowy państwa Finaliści oraz jurorzy konkursu "Bitwa Regionów" spotkali się z Parą Prezydencką w siedzibie głowy państwa Finaliści oraz jurorzy konkursu "Bitwa Regionów" spotkali się z Parą Prezydencką w siedzibie głowy państwa Finaliści oraz jurorzy konkursu "Bitwa Regionów" spotkali się z Parą Prezydencką w siedzibie głowy państwa Finaliści oraz jurorzy konkursu "Bitwa Regionów" spotkali się z Parą Prezydencką w siedzibie głowy państwa Finaliści oraz jurorzy konkursu "Bitwa Regionów" spotkali się z Parą Prezydencką w siedzibie głowy państwa Finaliści oraz jurorzy konkursu "Bitwa Regionów" spotkali się z Parą Prezydencką w siedzibie głowy państwa Finaliści oraz jurorzy konkursu "Bitwa Regionów" spotkali się z Parą Prezydencką w siedzibie głowy państwa Finaliści oraz jurorzy konkursu "Bitwa Regionów" spotkali się z Parą Prezydencką w siedzibie głowy państwa Finaliści oraz jurorzy konkursu "Bitwa Regionów" spotkali się z Parą Prezydencką w siedzibie głowy państwa Finaliści oraz jurorzy konkursu "Bitwa Regionów" spotkali się z Parą Prezydencką w siedzibie głowy państwa Finaliści oraz jurorzy konkursu "Bitwa Regionów" spotkali się z Parą Prezydencką w siedzibie głowy państwa Finaliści oraz jurorzy konkursu "Bitwa Regionów" spotkali się z Parą Prezydencką w siedzibie głowy państwa Finaliści oraz jurorzy konkursu "Bitwa Regionów" spotkali się z Parą Prezydencką w siedzibie głowy państwa
Poleć znajomemu