Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Środa, 20 listopada 2019

Dęblińscy lotnicy u Małżonki Prezydenta

  |   Spotkanie Pierwszej Damy z przedstawicielami 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego z Dęblina Spotkanie Pierwszej Damy z przedstawicielami 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego z Dęblina Spotkanie Pierwszej Damy z przedstawicielami 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego z Dęblina Spotkanie Pierwszej Damy z przedstawicielami 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego z Dęblina Spotkanie Pierwszej Damy z przedstawicielami 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego z Dęblina Spotkanie Pierwszej Damy z przedstawicielami 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego z Dęblina Spotkanie Pierwszej Damy z przedstawicielami 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego z Dęblina Spotkanie Pierwszej Damy z przedstawicielami 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego z Dęblina Spotkanie Pierwszej Damy z przedstawicielami 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego z Dęblina Spotkanie Pierwszej Damy z przedstawicielami 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego z Dęblina Spotkanie Pierwszej Damy z przedstawicielami 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego z Dęblina Spotkanie Pierwszej Damy z przedstawicielami 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego z Dęblina Spotkanie Pierwszej Damy z przedstawicielami 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego z Dęblina Spotkanie Pierwszej Damy z przedstawicielami 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego z Dęblina Spotkanie Pierwszej Damy z przedstawicielami 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego z Dęblina Spotkanie Pierwszej Damy z przedstawicielami 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego z Dęblina

Od 24 listopada 2018 roku samoloty typu M-346 noszą imię Bielik, a ich matką chrzestną jest Agata Kornhauser-Duda. Dzisiaj w Pałacu Prezydenckim Pierwsza Dama spotkała się z delegacją 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego z Dęblina, któremu samoloty te służą do szkolenia przyszłych pilotów F16 oraz podnoszenia umiejętności praktyków.

 

 

– Było to dla mnie wielkie przeżycie  i ogromny zaszczyt – mówiła Małżonka Prezydenta, wspominając ubiegłoroczną uroczystość w „Szkole Orląt” w Dęblinie, podczas której została matką chrzestną samolotów typu M-346, jednych z najbardziej zaawansowanych technologicznie samolotów szkoleniowych na świecie. Obecnie na „Bielikach” szkoli się 4 podchorążych, a 10 pilotów posiada uprawnienia instruktorskie. Od soboty 24 listopada 2018 roku do dzisiaj maszyny spędziły w powietrzu ponad tysiąc godzin.

 

Zobacz także: Para Prezydencka na uroczystości nadania imienia „Bielik” samolotom M-346 W trakcie środowej rozmowy Pierwszej Damy z Pułkownikiem pilotem Wojciechem Pikułą oraz towarzyszącymi mu przedstawicielami jednostki, podkreślano olbrzymią rolę „Bielików” w podnoszeniu poziomu wyszkolenia polskich lotników.

 

 

M-346 jest najnowocześniejszym w skali globalnej systemem szkolenia zaawansowanego dla pilotów samolotów odrzutowych i ma stać się głównym elementem narodowego systemu szkolenia na odrzutowcach. Maszyny „Bielik” służą również do podtrzymania nawyków już wyszkolonych pilotów, prowadzenia wyspecjalizowanych szkoleń z nowej taktyki czy użycia nowoczesnego uzbrojenia, a także nowego rodzaju amunicji, zanim piloci usiądą za sterami F-16. Już w pierwszym kwartale przyszłego roku na dęblińskim lotnisku wylądują kolejne dwie maszyny, a do 2022 roku zaplanowano zakup 16 samolotów.

 

 

W Pałacu Prezydenckim mówiono o polskim lotnictwie taktycznym, szkoleniach instruktarzowych, kształceniu pilotów i rozwojowi awioniki. Pilot szkolący się na maszynach typu M-346 opowiedział o przebiegu nauki, przygotowaniach do lotów i praktyce. Podkreślano, że trwająca modernizacja polskiej armii wymaga wykorzystania nowych technologii, a co za tym idzie - ciągłego dostosowywania infrastruktury i przygotowania żołnierzy, ale również mechaników, techników i obsługi naziemnej, bez których ciężkiej pracy lotnicy nie mogliby wykonywać swoich zadań. Wspomniano także o niebagatelnym wkładzie kobiet, których w 4. Skrzydle Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie stacjonuje ponad 24o, a 8 z nich jest pilotami.

 

Małżonka Prezydenta spotkała się także z grupą oficerów, podoficerów i pracowników dęblińskiej jednostki, którym jeszcze raz podziękowała za dokonania, codzienną służbę i  gotowość do poświęceń. 

 

_____________________________________________

 

Najważniejsze zadania realizowane przez 4. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie to organizacja, nadzór oraz realizacja szkolenia lotniczego podchorążych WSOSP oraz wdrażanie systemu szkolenia zaawansowanego AJT. Dowództwa 4. SLSz utrzymuje w ciągłej sprawności i gotowości do działań podległe bazy lotnicze,  koordynuje proces szkolenia lotniczego, kieruje realizacją przedsięwzięć szkolenia taktycznego, bojowego i ogólnowojskowego oraz dba o właściwe zabezpieczenie logistyczne tego procesu. (KS)

 

Poleć znajomemu