Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 21 listopada 2019

Wystawa o Radziwiłłach w Wilnie

  |   Pierwsze Damy Polski i Litwy obejrzały wystawę „Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo książąt” Pierwsze Damy Polski i Litwy obejrzały wystawę „Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo książąt” Pierwsze Damy Polski i Litwy obejrzały wystawę „Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo książąt” Pierwsze Damy Polski i Litwy obejrzały wystawę „Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo książąt” Pierwsze Damy Polski i Litwy obejrzały wystawę „Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo książąt” Pierwsze Damy Polski i Litwy obejrzały wystawę „Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo książąt” Pierwsze Damy Polski i Litwy obejrzały wystawę „Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo książąt”

Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką przebywają z wizytą w Republice Litewskiej, gdzie w piątek wezmą udział w pochówku Zygmunta Sierakowskiego i Konstantego Kalinowskiego, przywódców Powstania Styczniowego oraz kilkunastu jego uczestników straconych w Wilnie w 1863 i w 1864 roku.

 

Dzień wcześniej Agata Kornhauser-Duda, na zaproszenie Pierwszej Damy Litwy, obejrzała wystawę „Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo książąt”. Jak podkreślają organizatorzy, jest to największa dotąd w historii polskiego i litewskiego muzealnictwa ekspozycja, poświęcona temu potężnemu litewskiemu rodowi.

 

 

Ogromna, bo zawierająca ponad 350 eksponatów wystawa, została objęta patronatem prezydenta Litwy, Gitanasa Nausedy, a jej współorganizatorami są Muzeum Narodowe - Pałac Wielkich Książąt Litewskich oraz warszawska Fundacja „Trzy Trąby” założona przez Macieja Radziwiłła.

 

Zobacz także: Pierwsze Damy Polski i Litwy odwiedziły wileńskie hospicjum Prezentowane eksponaty pochodzą z muzeów, bibliotek, kościołów i kolekcji prywatnych z Litwy, Polski, Ukrainy, Białorusi, Niemiec, Francji, Izraela i Palestyny. Najwięcej obiektów udostępniły Muzeum Narodowe w Warszawie, Zamek Królewski z Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu oraz warszawskie Archiwum Główne Akt Dawnych.

 

 

Podczas zwiedzania imponującej ekspozycji Agata Kornhauser-Duda i Diana Nausėdienė rozmawiały o wspólnych dziejach obu narodów, dorobku kulturalnym i bogatej spuściźnie Radziwiłłów. Pierwsza Dama Polski przypomniała, że obecna siedziba głowy państwa - warszawski Pałac Prezydencki - od 1674 roku przez prawie 150 lat należał do członków rodu z linii nieświeskiej. W latach 1768-1778 został zaadaptowany na teatr, a swoją specjalną lożę miał w nim król Stanisław August Poniatowski. 

 

Jak mówiła Diana Nausėdienė zorganizowanie tak dużej wystawy wymagało ogromnego wysiłku i międzynarodowej współpracy, które zaowocowały możliwością zaprezentowania między innymi takich eksponatów, które nie były pokazywane publicznie przez 400 lat. 

 

_____________________________________

 

Wystawa zawiera ponad 100 portretów Radziwiłłów czy, ważące 4,4 kg i zdobione srebrnymi medalami, naczynie wykonane z okazji ślubu Karola Stanisława Radziwiłła i Anny Katarzyny z Sanguszków. Do Wilna z Jerozolimy przywieziono srebrny kielich z pateną zakupiony przez wojewodę wileńskiego Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła „Sierotkę” w trakcie jego pielgrzymki do Ziemi Świętej. Wśród eksponatów jest sarkofag Elżbiety Radziwiłłówny z początku XVII wieku, strój trumienny hetmana wielkiego litewskiego i wojewody wileńskiego Janusza Radziwiłła, portrety trumienne i - nadal używana przez rodzinę podczas ceremonii pogrzebowych - chorągiew radziwiłłowska z XVIII w.

 

Wileńską wystawę „Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo książąt” można oglądać w Pałacu Władców do 12 stycznia 2020 roku. (KS, opracowanie dot. ekspozycji PAP i MHP)

 

Poleć znajomemu