Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 23 listopada 2019

Pierwsza Dama dołączyła do obchodów 44. Combra Babskiego w Bełchatowie

  |   44. Comber Babski w Bełchatowie 44. Comber Babski w Bełchatowie 44. Comber Babski w Bełchatowie 44. Comber Babski w Bełchatowie 44. Comber Babski w Bełchatowie 44. Comber Babski w Bełchatowie 44. Comber Babski w Bełchatowie 44. Comber Babski w Bełchatowie 44. Comber Babski w Bełchatowie 44. Comber Babski w Bełchatowie 44. Comber Babski w Bełchatowie 44. Comber Babski w Bełchatowie 44. Comber Babski w Bełchatowie 44. Comber Babski w Bełchatowie 44. Comber Babski w Bełchatowie 44. Comber Babski w Bełchatowie 44. Comber Babski w Bełchatowie 44. Comber Babski w Bełchatowie 44. Comber Babski w Bełchatowie 44. Comber Babski w Bełchatowie 44. Comber Babski w Bełchatowie 44. Comber Babski w Bełchatowie 44. Comber Babski w Bełchatowie 44. Comber Babski w Bełchatowie 44. Comber Babski w Bełchatowie

Obchody tradycyjnej Barbórki poprzedzają męskie Karczmy Piwne. Jednak górniczki, pracownice kopalń, żony górników czy geolożki również kultywują własne zwyczaje. Jednym z nich jest Babski Comber.

 

W Bełchatowie wspólne obchody towarzyszą kobietom od pierwszego roku powstania tamtejszej kopalni, a w tegorocznym wydarzeniu wzięła udział Małżonka Prezydenta. – Moja radość jest tym większa, że po raz pierwszy uczestniczę w Combrze Babskim – powiedziała Agata Kornhauser-Duda. – Jak mówi chińskie przysłowie: lepiej zobaczyć coś raz, niż słuchać o tym tysiąc razy – dodała, dziękując za wspaniałą zabawę.

 

 

– Górnictwo zawsze było kojarzone z mężczyznami, ale dzięki Combrom trochę zmieniła się społeczna świadomość tego zawodu – zaakcentowała w sobotę Pierwsza Dama. – Wszyscy przecież doskonale wiemy, że kopalnie to nie tylko wydobycie węgla, czy też obsługa maszyn, ale i szereg różnego rodzaju stanowisk, które wspomagają tę pracę. To są właśnie te stanowiska, które bardzo często zajmują kobiety i wspaniale się na nich sprawdzają – przypomniała.

 

 

Małżonka Prezydenta wyróżniła też obecność górniczych rodzin w tej wyjątkowej społeczności. – Niejednokrotnie miałam okazję spotkać się z żonami górników i powiem jedno: to są niezwykłe, silne kobiety, które przede wszystkim potrafią na co dzień się wspierać – mówiła. Agata Kornhauser-Duda podkreśliła, że Combry Babskie łączy kobieca jedność i siła. – My, kobiety chcemy i lubimy być razem. Potrafimy się wspierać i dzielić doświadczeniem, potrafimy również wspaniale się razem bawić – dodała Pierwsza Dama.

 

 

Górnicy to jedna z niewielu grup zawodowych, która od stuleci kultywuje swoje obyczaje. Tradycja wesołych spotkań w kobiecym gronie sięga czasów średniowiecznych, choć karczmy i combry we współczesnym kształcie odbywają się od kilkudziesięciu lat. Dawne imprezy miały miejsce w okresie karnawałowym, stąd noszone często przez uczestniczki barwne stroje i maski. Ludowa zabawa zawiera elementy męskiego odpowiednika, jak Hymn Górniczy, ale ma jednocześnie wiele swoich zwyczajów, w tym Hymn Combra Babskiego, pasowanie na górniczkę czy też pamiątkowy kufel piwny i powołanie Lisicy.

 

 

Uznanie dla górniczych tradycji wyraził też Andrzej Duda, który odwiedził Halę Widowiskowo-Sportową w Bełchatowie, by osobiście podziękować paniom za ich codzienną pracę, niejednokrotnie także pod ziemią, oraz za kultywowanie obyczajów. – Karczmy Piwne i Combry Babskie mają ogromne znaczenie dla wspólnoty ludzi, którzy wykonują te bardzo ciężkie zawody i całych rodzin żyjących Zobacz także: Spotkanie z górnikami w Bełchatowie Barbórkowe spotkanie Małżonki Prezydenta z rodzinami górników w tym specyficznym rytmie – powiedział Prezydent. Przypominając o trudach i niebezpieczeństwach górniczej pracy Andrzej Duda wyraził przekonanie, że tworzenie takich społeczności ma fundamentalne znaczenie. – Myślę, że dlatego właśnie zwyczaj przyjacielskich spotkań na wesoło i panów, i pań, którzy ten zawód pielęgnują, ma ogromne znaczenie także cementujące i budujące więzi. Bardzo dziękuję za zaproszenie, jest wielkim zaszczytem móc znaleźć się w Pań wspólnocie – zapewnił Prezydent.

 

 

Agata Kornhauser Duda, nawiązując do tematu 44. Combra Babskiego, jakim była podróż dookoła świata stwierdziła, że „warto wybrać się w podróż, nie zwlekać, odważyć się na krok, bo przecież każda, nawet najdalsza podróż, zaczyna się od pierwszego kroku”. Wszystkim uczestniczkom spotkania złożyła życzenia, by każdy dzień był nową przygodą. – Życzę także tego, byśmy my, kobiety zawsze się wspierały – zakończyła.

 

­­­______________________________________________________

 

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG) zrzeszające inżynierów i techników górnictwa, geologii i specjalności pokrewnych, współdziałających z górnictwem. Oddział SITG w Bełchatowie składa się z 5 Kół działających na terenie ziemi bełchatowskiej, a ich członkami są przede wszystkim pracownicy Oddziału KWB Bełchatów oraz spółek Ramb, Bestgum, PGE GiEK S.A., a także seniorzy, byli pracownicy tych przedsiębiorstw. (KS)

 

 

 

Poleć znajomemu