Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 3 grudnia 2019

Małżonka Prezydenta z wizytą u polonijnych seniorów

  |   Małżonka Prezydenta odwiedziła Antokol Home w Londynie Małżonka Prezydenta odwiedziła Antokol Home w Londynie Małżonka Prezydenta odwiedziła Antokol Home w Londynie Małżonka Prezydenta odwiedziła Antokol Home w Londynie Małżonka Prezydenta odwiedziła Antokol Home w Londynie Małżonka Prezydenta odwiedziła Antokol Home w Londynie Małżonka Prezydenta odwiedziła Antokol Home w Londynie Małżonka Prezydenta odwiedziła Antokol Home w Londynie Małżonka Prezydenta odwiedziła Antokol Home w Londynie Małżonka Prezydenta odwiedziła Antokol Home w Londynie Małżonka Prezydenta odwiedziła Antokol Home w Londynie Małżonka Prezydenta odwiedziła Antokol Home w Londynie Małżonka Prezydenta odwiedziła Antokol Home w Londynie Małżonka Prezydenta odwiedziła Antokol Home w Londynie Małżonka Prezydenta odwiedziła Antokol Home w Londynie Małżonka Prezydenta odwiedziła Antokol Home w Londynie Małżonka Prezydenta odwiedziła Antokol Home w Londynie

Podczas trwającej wizyty Pary Prezydenckiej w Londynie Agata Kornhauser-Duda odwiedziła polski dom opieki. Z rodakami rozmawiała o burzliwych losach, które skłoniły ich do emigracji oraz o więziach z ojczyzną.

 

Antokol Home funkcjonuje od 1951 roku i zapewnia opiekę stacjonarną osobom starszym polskiego pochodzenia. Rola, jaką placówka odgrywa wśród Polaków w zaawansowanym wieku jest ogromna. Życie osób, które trafiły do Wielkiej Brytanii w następstwie odebrania niepodległości ich ojczyźnie, czy wojny światowej znacznie różniło się od losów współczesnych emigrantów. Większość z nich nie miała za granicą krewnych, a integracja z brytyjskim społeczeństwem była utrudniona. Bardzo często osoby starsze dysponują niewystarczającą znajomością języka angielskiego, co szczególnie komplikuje komunikację z brytyjskimi przedstawicielami służby zdrowia czy mieszkańcami domów opieki. 

 

 

Dlatego, prowadzony obecnie przez organizację Polish Citizens Committee Housing Association Limited dom, jest miejscem kultywującym polskie tradycje i kulturę, gdzie mieszkańcy spędzają czas wśród innych Polaków, posługując się językiem ojczystym. Domowa atmosfera daje osobom starszym poczucie bezpieczeństwa i godności oraz przeciwdziała ich izolacji, a polskojęzyczny personel może w pełni reagować na oczekiwania podopiecznych. W ośrodku prowadzone są różne formy aktywizacji seniorów, w tym warsztaty kulinarne, plastyczne i ogrodnicze, dogoterapia oraz rehabilitacja. Seniorzy uczestniczą w żywych lekcjach historii, podczas których dzielą się z młodzieżą szkolną swoimi wspomnieniami i doświadczeniami. Pierwsza Dama mówiła o trudzie życia i pracy poprzednich pokoleń oraz wytyczonych przez nich ścieżkach, którymi podążają współcześni młodzi ludzie.

 

 

Małżonka Prezydenta podziękowała kierownictwu i pracownikom placówki za stworzenie domowej, rodzinnej atmosfery, tak ważnej i potrzebnej ludziom starszym, szczególnie mieszkającym na obczyźnie. Pierwsza Dama zwróciła uwagę na indywidualne podejście do każdego z rezydentów, pełne ogromnego szacunku i wyczulenia na ich potrzeby. Podkreśliła, że istnienie tego typu ośrodków jest szczególnie ważne w dobie starzejących się społeczeństw, w których przybywa osób starszych wymagających opieki.

 

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Pierwsza Dama złożyła podopiecznym oraz pracownikom ośrodka najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności. (KS)

 

 

Poleć znajomemu