Dodatkowe narzędzia

Piątek, 20 grudnia 2019

Wigilia w Pensjonacie Socjalnym św. Łazarza

  |   Spotkanie wigilijne z podopiecznymi Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej Spotkanie wigilijne z podopiecznymi Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej Spotkanie wigilijne z podopiecznymi Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej Spotkanie wigilijne z podopiecznymi Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej Spotkanie wigilijne z podopiecznymi Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej Spotkanie wigilijne z podopiecznymi Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej Spotkanie wigilijne z podopiecznymi Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej Spotkanie wigilijne z podopiecznymi Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej Spotkanie wigilijne z podopiecznymi Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej Spotkanie wigilijne z podopiecznymi Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej Spotkanie wigilijne z podopiecznymi Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej Spotkanie wigilijne z podopiecznymi Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej Spotkanie wigilijne z podopiecznymi Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej Spotkanie wigilijne z podopiecznymi Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej Spotkanie wigilijne z podopiecznymi Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej Spotkanie wigilijne z podopiecznymi Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej

W piątek przy wigilijnym stole Małżonka Prezydenta spotkała się z podopiecznymi Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej. Przywiozła ze sobą Betlejemskie Światło Pokoju, które do Pałacu Prezydenckiego trafiło dzięki harcerzom ze Związku Harcerstwa Polskiego. 

 

Hasłem tegorocznego Betlejemskiego Światła Pokoju jest „Światło, które daje moc", nawiązujące do słów Jana Pawła II wypowiedzianych na krakowskich Błoniach w 1979 r. – Życzę, żeby ta moc była z Państwem – mówiła Agata Kornhauser-Duda, przekazując światło.

 

Pensjonat Socjalny św. Łazarza jest miejscem, w którym potrzebujący otrzymują pomoc i schronienie. Korzystają z niego osoby dotknięte problemem bezdomności, znajdujące się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej. Jednego z mieszkańców placówki Pierwsza Dama poznała w Pałacu Prezydenckim podczas Międzynarodowego Dnia Osób Starszych.

 

 

Świąteczne spotkanie zgromadziło podopiecznych oraz pracowników ośrodka, którzy w serdecznej, rodzinnej atmosferze wymienili się z Pierwszą Damą życzeniami. Mieszkańcy ośrodka i mężczyźni zaczynający nowe życie w mieszkaniach treningowych przywoływali Zobacz także: Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim własne niełatwe doświadczenia, ale też z radością opowiadali o osiągnięciach mijającego roku. Dzięki wielkiemu wsparciu i zaufaniu, jakim pracownicy misji obdarzają każdego podopiecznego, zyskują oni wiarę we własne możliwości, znów zaczynają marzyć i z optymizmem myśleć o przyszłości. – W pojedynkę człowiek nic nie znaczy i niewiele może. Ale kiedy jest nas dużo i jest w nas siła, to wiem, że możemy zmieniać świat –podkreślała prezes Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej, Adriana Porowska. – Dlatego codziennie po centymetrze ten świat każdego człowieka staramy się naprawiać – dodała.

 

 

Małżonka Prezydenta wyraziła przekonanie, że Polacy coraz chętniej otwierają swoje serca na innych ludzi i ich potrzeby. – A przecież pomagać można na wiele sposobów, często wystarczy z kimś być, wysłuchać, potrzymać za rękę – mówiła Pierwsza Dama.

 

Placówka udziela schronienia osiemdziesięciu mężczyznom, a do jej współpracowników należą m.in. psycholog, terapeuta ds. uzależnień i pracownicy pomocy socjalnej, którzy wspierają podopiecznych na wielu polach. Panowie mogą liczyć na pomoc w załatwianiu formalności urzędowych, dokumentów, zasiłków czy rent. Misja pomaga w nawiązaniu kontaktu z placówkami służby zdrowia, wspiera w procesach ubiegania się o lokale mieszkalne, organizuje zbiórki, ale też uczy mieszkańców form spędzania wolnego czasu.

 

Podczas spotkania mówiono o streetworkerach, którymi często zostają byli bezdomni, panowie opowiadali też o wyjściach do kina, filharmonii, teatru, wyjazdach i niezwykłych spotkaniach, jak to z Papieżem Franciszkiem w Rzymie. Mieszkańcy pensjonatu przyznali, że spotkanie z Ojcem Świętym było to dla nich niewyobrażalną radością i zaszczytem, które pozostaną w ich wspomnieniach jeszcze przez długie lata.

 

 

Pierwsza Dama podziękowała pracownikom Misji za niezwykłe zaangażowanie w pracę oraz otwartość i przyjaźń, które codziennie oferują swoim podopiecznym i osobom bezdomnym na ulicach Warszawy. Mieszkańcom ośrodka życzyła „przede wszystkim nadziei i optymizmu” oraz pokonania wszelkich trudności.

_______________________________________________________________

 

Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej jest organizacją kościelną działającą w ramach i strukturach Zakonu Ojców Kamilianów. Organizacja, prócz prowadzenia placówki zbiorowej, oferuje podopiecznym mieszkania treningowe, stworzyła również Spółdzielnię Socjalną „Piękne Miejsce” zatrudniającą osoby od wielu lat wykluczone z rynku pracy. Pracownicy i wolontariusze wyjeżdżają też na ulice Warszawy, aby motywować ludzi dotkniętych bezdomnością do zmiany i pomóc w przetrwaniu najtrudniejszych chwil. (KS)

 

 

 

Poleć znajomemu