Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 9 stycznia 2020

Spotkanie Pierwszej Damy z Karolem Krajewskim

  |   Spotkanie Pierwszej Damy z Karolem Krajewskim w Pałacu Prezydenckim Spotkanie Pierwszej Damy z Karolem Krajewskim w Pałacu Prezydenckim Spotkanie Pierwszej Damy z Karolem Krajewskim w Pałacu Prezydenckim Spotkanie Pierwszej Damy z Karolem Krajewskim w Pałacu Prezydenckim

W czwartek w Pałacu Prezydenckim gościł Karol Krajewski, p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, który rozmawiał z Pierwszą Damą o badaniu, popularyzowaniu i dokumentowaniu kultury regionalnej i ludowej w Polsce.

 

Małżonka Prezydenta angażuje się we wsparcie działalności kół gospodyń wiejskich, a dzisiejsze spotkanie było okazją do podjęcia rozmów nt. przyszłości i rozwoju działań na rzecz kultury mieszkańców obszarów wiejskich, ich tradycji i zwyczajów. Agata Kornhauser-Duda podkreślała rolę instytucji państwowych nie tylko w badaniach historycznych, ale także w upowszechnianiu bogatego dorobku kultury wsi zarówno w kraju, jak i zagranicą.

 

Zobacz także: Spotkanie Pary Prezydenckiej z laureatami konkursu „Bitwa Regionów” Lokalne społeczności pielęgnują rzadkie tradycje i zwyczaje, kuchnię, kulturę i sztukę ludową, a zróżnicowany folklor zyskuje popularność wśród przedstawicieli młodego pokolenia, ale też stanowi przykład dla mieszkańców miast, którzy coraz częściej powołują Koła Gospodyń Miejskich.

 

 

Zdaniem Małżonki Prezydenta rolą państwa jest ukazywanie różnorodności i bogactwa polskiej kultury ludowej, jak również angażowanie wszystkich regionów w kultywowanie tradycji i ochronę ich dorobku.

 

Zobacz także: Forum Kół Gospodyń Miejskich we Włodawie Gość Małżonki Prezydenta mówił również o planach odtworzenia powołanego w 1866 roku w Warszawie Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, które dokumentowało historię polskiego przemysłu, rolnictwa i rzemiosła, jak również o publikacji „Kanon Kuchni Polskiej”. Zbiór przepisów prezentuje najbardziej powtarzalne i popularne polskie dania, które można nazwać narodowymi, a został wydany w grudniu ubiegłego roku przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

 

______________________________________________

 

Karol Krajewski jest Doradcą Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz p.o. dyrektora  Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Doktor nauk technicznych, nauczyciel akademicki, ekspert i doradca rynkowy czołowych firm sektora żywnościowego posiada wieloletnie doświadczenie badawcze i praktyczne w zakresie marketingu, logistyki, zarządzania i funkcjonowania sektora żywnościowego. (KS)

 

 

 

 

 

Poleć znajomemu