| | |
A | A | A
Piątek, 24 stycznia 2020

Supermoc pomagania w Małopolsce

  |   Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach

– Pomaganie to przede wszystkim zwrócenie uwagi na drugiego człowieka – mówiła Małżonka Prezydenta w Jaśkowicach, gdzie uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego uczestniczyli w kampanii „I Ty masz superMoc…POMAGANIA”.

 

Celem kampanii społecznej skierowanej do dzieci i młodzieży z Małopolski jest rozpowszechnianie idei wolontariatu i pomagania. Szkoła Podstawowa w Jaśkowicach jako jedna z placówek uczestniczących w projekcie gościła w piątek Małżonkę Prezydenta Agatę Kornhauser-Dudę, kierowcę rajdowego Waldemara Kluzę i piosenkarza Wacława Cieślika. Wspólnie zastanawiano się nad sposobami uwrażliwiania młodego pokolenia na potrzeby innych, rozmawiano o idei wolontariatu i powodach, dla których warto pomagać.

 

 

– Pomaganie to przede wszystkim zwrócenie uwagi na drugiego człowieka, budowanie więzi – oświadczyła Pierwsza Dama, zwracając się do uczniów. – Wierzcie mi, że bardzo często naprawdę niewielkie gesty: uśmiech, chwila rozmowy, potrzymanie za rękę dają drugiej osobie wiele radości, przynoszą jej poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że ze swoimi problemami nie jest sama – mówiła Pierwsza Dama.

 

Dzieci opowiedziały, jak pomagają swoim bliskim na co dzień oraz w jakich szkolnych akcjach dobroczynnych wzięły udział, a Małżonka Prezydenta wskazywała możliwe drogi rozpoczęcia przygody z wolontariatem. – Warto zastanowić się nad tym w jakich obszarach chcielibyście działać, ale także jaka forma wolontariatu najbardziej Wam odpowiada – radziła Pierwsza Dama, wyjaśniając, że pole możliwości jest ogromne. – Możecie zdecydować się na udział w kwestach, wykorzystać zdolności manualne, kulinarne, talenty artystyczne czy osiągnięcia naukowe – dodała.

 

 

Młodzi ludzie dyskutowali nad wartością niesienia pomocy, metodami wspierania innych i obustronnych korzyściach, bowiem bezinteresowna pomoc zawsze działa w dwie strony. Bycie wolontariuszem przynosi poczucie sensu i spełnienia, jest też szkołą odpowiedzialności za drugiego człowieka, inicjatywy i przedsiębiorczości. – Robiąc coś dobrego dla innych, sami stajemy się lepszymi ludźmi. Mamy poczucie, że jesteśmy potrzebni, czujemy spełnienie, dając choć odrobinę szczęścia innym, sami stajemy się bardziej szczęśliwi – potwierdziła Małżonka Prezydenta, której idea wolontariatu jest niezwykle bliska. Jak przyznała, w swojej działalności stara się wspierać bardzo różne inicjatywy, zarówno znane, ogólnopolskie, ale także małe, o lokalnym zasięgu. Pierwsza Dama uczestniczy m.in. w Choinkach Jedynki, Szlachetnej Paczce, wspiera WOŚP, w ramach wolontariatu udziela też lekcji języka niemieckiego, czyta w placówkach szkolnych i opiekuńczych oraz odwiedza chorych. – I właśnie z tego życiowego doświadczenia mogę zapewnić, że pomaganie przynosi ogromną satysfakcję i wielką radość – mówiła.

 

 

Pierwsza Dama zwróciła też uwagę, na częsty brak zadowolenia z tego co posiadamy, mimo że niezauważane przez nas dobra są spełnieniem marzeń dla kogoś innego. – Często narzekamy na swój los, nie doceniamy rzeczy, które posiadamy, a poznając sytuacje innych ludzi nagle okazuje się, że to, że mamy dach nad głową, że mamy co jeść, że możemy chodzić nie każdemu zostało dane – stwierdziła. Małżonka Prezydenta przekonywała, że angażując się w wolontariat młodzi ludzie zdobywają wiedzę o otaczającym ich świecie, zyskują nowe umiejętności i kompetencje. – Bardzo serdecznie zachęcam Was do tego, by odnaleźć w sobie moc pomagania, bo każdy z nas może pomagać – zakończyła.

 

 

Projekt edukacyjny „I Ty masz superMoc…POMAGANIA” został zrealizowany przez Fundacje „Odzyskaj Nadzieję” i „Orlen-DAR SERCA” oraz Województwo Małopolskie.

 

_______________________________

 

Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach oprócz pracy dydaktyczno-wychowawczej dba o przygotowanie uczniów do funkcjonowania we współczesnym świecie poprzez udział w licznych ogólnopolskich projektach edukacyjnych, np. " Lepsza szkoła", "Szkoła z klasą"," English Teaching w ramach programu Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności", „Akademia Puchatka”, „BohaterON”, „Zachowaj Trzeźwy Umysł” i wielu innych. Angażuje się również w projekty dotyczące bezpieczeństwa, a wszechstronny rozwój uczniów wspierają rozmowy młodych ludzi ze znanymi osobami odwiedzającymi placówkę.

 

Udział uczniów w projekcie „I Ty masz superMoc…POMAGANIA” jest kontynuacją działań szkoły na rzecz pomocy innym. W szkole działa „Szkolny Klub Wolontariatu”, a wolontariusze prowadzą własny kanał na YouTube „Przyroda w necie”, gdzie poruszają ważne dla nich tematy: od ekologii do bezpieczeństwa.

 

Fundacja Odzyskaj Nadzieję wspiera osoby dotknięte ciężkimi chorobami i niepełnosprawnościami, które wymagają kosztownego leczenia i długofalowej opieki. Poza akcjami-zbiórkami na leczenie osób chorych i pokrzywdzonych fundacja realizuje również „Świąteczną pomoc”, której celem jest  wsparcie osób z ubogich i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.  

 

 

 

 

 

 

Poleć znajomemu