Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 31 stycznia 2020

Seniorzy mieszkający w Brańszczyku z wizytą u Pierwszej Damy

  |   Spotkanie seniorów z Brańszczyka z Pierwszą Damą Spotkanie seniorów z Brańszczyka z Pierwszą Damą Spotkanie seniorów z Brańszczyka z Pierwszą Damą Spotkanie seniorów z Brańszczyka z Pierwszą Damą Spotkanie seniorów z Brańszczyka z Pierwszą Damą Spotkanie seniorów z Brańszczyka z Pierwszą Damą Spotkanie seniorów z Brańszczyka z Pierwszą Damą Spotkanie seniorów z Brańszczyka z Pierwszą Damą Spotkanie seniorów z Brańszczyka z Pierwszą Damą

W piątek Pałac Prezydencki odwiedzili seniorzy z Brańszczyka, których Para Prezydencka zaprosiła do Warszawy podczas ubiegłorocznego spotkania przy okazji pikniku charytatywnego „Pomagam z Radością”. – Mądrość i doświadczenie życiowe, jakimi Państwo dysponujecie są absolutnie nie do przecenienia – zapewniała Pierwsza Dama.

 

W lipcu 2019 roku Prezydent Andrzej Duda z Małżonką uczestniczyli w pikniku charytatywnym zorganizowanym przez Zgromadzenie Zakonne Małe Dzieło Boskiej Opatrzności - Orioniści Prowincja Polska. Wcześniej Para Prezydencka spotkała się z pensjonariuszami Domu Emeryta im. św. Alojzego Orione, którzy dziś odwiedzili siedzibę głowy państwa. Podczas wspólnego obiadu seniorzy opowiedzieli Agacie Kornhauser-Dudzie o malowniczo położonym ośrodku, w którym znaleźli swój drugi dom.

 

 

Placówka zapewnia całodobową opiekę emerytom i rencistom, którzy z różnych przyczyn zdecydowali się zamieszkać w Brańszczyku. Seniorzy chętnie spędzają czas w swoim gronie, nawiązują przyjaźnie i znajdują nowe zainteresowania. Uczestniczą w wycieczkach, Zobacz także: O wolontariacie senioralnym na spotkaniu z Pierwszą Damą niektórzy angażują się w pielęgnowanie sadu, tworzą amatorski teatr, angażują się w wolontariat. Pierwsza Dama pytała swoich gości o ich wcześniejsze doświadczenia, pracę zawodową, pasje, rodzinę, ale i o bieżące potrzeby. Osoby starsze dzieliły się swoim życiowym doświadczeniem, realizacją dotychczasowych planów i kolejnych marzeniach; mówiły o wartościach, potrzebie kontaktu z innymi ludźmi, ale też o czasie modlitwy i wyciszenia.

 

 

Małżonka Prezydenta podkreślała wyjątkową rolę seniorów w naszym społeczeństwie, ich dorobek i wartość międzypokoleniowej wymiany wiedzy. – Mądrość i doświadczenie życiowe, jakimi Państwo dysponujecie są absolutnie nie do przecenienia – zapewniała Pierwsza Dama. Pytana przez swoich gości o własną aktywność mówiła o zaangażowaniu w działalność charytatywną, o promocji czytelnictwa, wizytach w domach opieki i ośrodkach szkolno-wychowawczych. Wspominała różne spotkania z seniorami i wyraziła opinię, że wszelkie inicjatywy mające na celu aktywizację osób starszych są istotne i potrzebne zarówno samym seniorom, jak i społeczeństwu.

 

 

Goście Pierwszej Damy podzieli się z nią wrażeniami ze zwiedzania Pałacu Prezydenckiego, przy okazji rozmowy poznali kulisy wizyt głów innych państw w Polsce, przebieg ceremonii oficjalnych i historie związane z codziennym życiem Pary Zobacz także: Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim Prezydenckiej. – Bardzo serdecznie dziękuję za to przemiłe spotkanie – mówiła Agata Kornhauser-Duda. – Dziękuję za wizytę w Pałacu Prezydenckim, życzę Państwu przede wszystkim dużo zdrowia, ale też wiele uśmiechu na co dzień, wszelkiego dobra i pomyślności. Jestem ogromnie zbudowana, że w takich superlatywach mówią Państwo o ośrodku, swoich opiekunach i przeczą stereotypowemu myśleniu o jesieni życia – uzupełniła. Podziękowała także pracownikom za ich zaangażowanie w pracę, okazywane podopiecznym empatię i zrozumienie.

______________________________

 

Dom Emeryta w Brańszczyku jest prowadzony przez księży Orionistów od siedemnastu lat. Obecnie mieszka w nim 48 seniorów, do których dyspozycji pozostają biblioteka, kawiarnia, sala warsztatów terapii zajęciowej oraz kaplica. W ośrodku znajduje się także Dom Rekolekcyjny dostosowany do potrzeb osób chorych i niepełnosprawnych w każdym wieku, a jego działalność powiązana z istnieniem placówki dla seniorów jest realizacją awangardowego myślenia zakonu o działalności charytatywnej. (KS)

 

 

 

Poleć znajomemu