| | |
A | A | A
Wtorek, 4 lutego 2020

Małżonki Prezydentów Polski i Macedonii Północnej z wizytą w Zespole Szkół Specjalnych w Warszawie

  |   Wizyta Pierwszych Dam Polski i Macedonii Północnej w Zespole Szkół Specjalnych im. Eunice Kennedy Shriver Wizyta Pierwszych Dam Polski i Macedonii Północnej w Zespole Szkół Specjalnych im. Eunice Kennedy Shriver Wizyta Pierwszych Dam Polski i Macedonii Północnej w Zespole Szkół Specjalnych im. Eunice Kennedy Shriver Wizyta Pierwszych Dam Polski i Macedonii Północnej w Zespole Szkół Specjalnych im. Eunice Kennedy Shriver Wizyta Pierwszych Dam Polski i Macedonii Północnej w Zespole Szkół Specjalnych im. Eunice Kennedy Shriver Wizyta Pierwszych Dam Polski i Macedonii Północnej w Zespole Szkół Specjalnych im. Eunice Kennedy Shriver Wizyta Pierwszych Dam Polski i Macedonii Północnej w Zespole Szkół Specjalnych im. Eunice Kennedy Shriver Wizyta Pierwszych Dam Polski i Macedonii Północnej w Zespole Szkół Specjalnych im. Eunice Kennedy Shriver Wizyta Pierwszych Dam Polski i Macedonii Północnej w Zespole Szkół Specjalnych im. Eunice Kennedy Shriver Wizyta Pierwszych Dam Polski i Macedonii Północnej w Zespole Szkół Specjalnych im. Eunice Kennedy Shriver Wizyta Pierwszych Dam Polski i Macedonii Północnej w Zespole Szkół Specjalnych im. Eunice Kennedy Shriver

We wtorek Stevo Pendarovski i Elizabeta Gjorgievska - Para Prezydencka Republiki Macedonii Północnej złożyli wizytę w Polsce. Pierwsze Damy obu krajów uczestniczyły w oficjalnych wydarzeniach, a następnie odwiedziły Zespół Szkół Specjalnych nr 85 i Szpital Kliniczny im. księżnej Anny Mazowieckiej w Warszawie. Więcej na temat wizyty Pierwszych Dam w Szpitalu Klinicznym czytaj tutaj >>>

 

 

– Dziękujemy za gościnne przyjęcie i wspaniałe artystyczne występy – mówiła Agata Kornhauser-Duda w Zespole Szkół Specjalnych nr 85 im. Eunice Kennedy Shriver. – Razem z Panią Prezydentową Macedonii Północnej jesteśmy pod wielkim wrażeniem: to świadczy o Zobacz także: Para Prezydencka Republiki Macedonii Północnej w Polsce [PL/ENG] ogromnym talencie podopiecznych – dodała. Małżonki Prezydentów zapoznały się z historią i działalnością szkoły, po czym obejrzały układ rytmiczny w wykonaniu uczniów młodszych klas i aranżację muzyczno-instrumentalną przygotowaną przez wychowanków szkoły przysposabiającej do pracy. Drugi występ opierał się na utworze macedońskiej artystki i wzbudził szczególną radość Elizabety Gjorgievskiej, która podziękowała wykonawcom za pomysłowość, kreatywność i serdeczność.

 

 

Pierwsze Damy dołączyły do integrującej zabawy ruchowo-muzycznej, spotkały się z uczestnikami zajęć rękodzieła, gdzie poznały techniki wykonywania makram oraz ozdób i przedmiotów dekoracyjno-użytkowych. Zajęcia dla uczniów klas przysposobienia do pracy uczą Zobacz także: Seniorzy mieszkający w Brańszczyku z wizytą u Pierwszej Damy osoby z niepełnosprawnościami najprostszych technik ozdabiania, tkania czy filcowania. Udział w lekcjach pomaga uczniom poznawać właściwości materiałów, ćwiczyć zdolności manualne, zwiększa ich koncentrację i poczucie estetyki, a zdobyta wiedza i umiejętności praktyczne przybliżają podopiecznych do samodzielnego funkcjonowania.

 

 

Agata Kornhauser-Duda i Elizabeta Gjorgievska poznały także metodę nauki dla dzieci polegającą na czytaniu tekstu z wykorzystaniem interaktywnych środków przekazu, przyjrzały się przebiegowi zajęć z wykorzystaniem podłogi interaktywnej, a także dołączyły do zajęć muzycznych. Na zakończenie wizyty w ośrodku Pierwsze Damy rozmawiały z zawodnikami Olimpiad Specjalnych na temat treningów, startów w zawodach, zdobytych medalach i nadziejach na kolejne sukcesy.

 

 

Małżonka Prezydenta Polski podziękowała pedagogom za ich codzienny wysiłek i zaangażowanie w pracę z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną. –Bardzo serdecznie dziękuję za Państwa pracę wymagającą nie tylko profesjonalizmu, który jest oczywiście bardzo ważny, ale przede wszystkim empatii i wrażliwości oraz zrozumienia szczególnych potrzeb uczniów – powiedziała.

 

______________________________________

 

Zespół Szkół Specjalnych nr 85 im. Eunice Kennedy Shriver jest placówką zajmującą się edukacją oraz wychowaniem dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim oraz z niepełnosprawnością sprzężoną. Zespół składa się z dwóch placówek: szkoły podstawowej i przysposabiającej do pracy. Do szkoły podstawowej uczęszczają uczniowie w wieku od 6 do 20 lat. Szkoła przysposabiająca do pracy dedykowana jest młodzieży i osobom dorosłym do 24 roku życia, a celem nauczania jest przede wszystkim wszechstronne, wieloprofilowe przysposobienie do pracy, kształtowanie kompetencji osobistych, społecznych i zawodowych, a także umiejętności przydatnych w dalszej aktywizacji zawodowej. (KS)

 

 

Poleć znajomemu