Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 11 lutego 2020

Światowy Dzień Chorego

  |   Wizyta Pierwszej Damy w Mokotowskim Hospicjum św. Krzyża Wizyta Pierwszej Damy w Mokotowskim Hospicjum św. Krzyża Wizyta Pierwszej Damy w Mokotowskim Hospicjum św. Krzyża Wizyta Pierwszej Damy w Mokotowskim Hospicjum św. Krzyża Wizyta Pierwszej Damy w Mokotowskim Hospicjum św. Krzyża Wizyta Pierwszej Damy w Mokotowskim Hospicjum św. Krzyża Wizyta Pierwszej Damy w Mokotowskim Hospicjum św. Krzyża Wizyta Pierwszej Damy w Mokotowskim Hospicjum św. Krzyża Wizyta Pierwszej Damy w Mokotowskim Hospicjum św. Krzyża Wizyta Pierwszej Damy w Mokotowskim Hospicjum św. Krzyża Wizyta Pierwszej Damy w Mokotowskim Hospicjum św. Krzyża Wizyta Pierwszej Damy w Mokotowskim Hospicjum św. Krzyża Wizyta Pierwszej Damy w Mokotowskim Hospicjum św. Krzyża Wizyta Pierwszej Damy w Mokotowskim Hospicjum św. Krzyża Wizyta Pierwszej Damy w Mokotowskim Hospicjum św. Krzyża Wizyta Pierwszej Damy w Mokotowskim Hospicjum św. Krzyża

W Światowym Dniu Chorego Małżonka Prezydenta odwiedziła Mokotowskie Hospicjum św. Krzyża zajmujące się pacjentami w kryzysie bezdomności. Poznała mieszkańców i pracowników ośrodka, z którymi rozmawiała o nadziei, terapii, budowaniu motywacji i przyjmowaniu pomocy.

 

 

Mokotowskie Hospicjum Św. Krzyża w Warszawie powstało w 1987 roku i jest najstarszą placówką tego typu na Mazowszu i jedną z najstarszych w Polsce. Jej misją jest niesienie Zobacz także: Małżonka Prezydenta w Wejherowie kompleksowej pomocy ludziom chorym pozostającym w szczególnie trudnej sytuacji rodzinnej, materialnej i społecznej. Na działalność ośrodka składa się prowadzenie schroniska specjalistyczno-szpitalnego dla bezdomnych chorych, które odwiedziła Pierwsza Dama, ale także hospicjum domowego, poradni lekarskiej dla nieubezpieczonych, jadłodajni, punktu pomocy socjalnej, psychologicznej i charytatywnej, poradni prawnej, streetworkingu i programu pomocy więźniom.

 

 

Agata Kornhauser-Duda rozmawiała z mężczyznami mieszkającymi w schronisku o ich życiowej drodze, kryzysie bezdomności, budowaniu motywacji do zmian i terapii. – Trzeba wierzyć w siebie, najważniejsze, żebyście Panowie nie myśleli o sobie źle – przekonywała Pierwsza Dama. Mieszkańcy szczerze mówili o czasie spędzonym na ulicy, godności, alkoholizmie i długiej drodze prowadzącej do zmian.

 

W schronisku przebywają osoby w ciężkim stanie: po przebytych operacjach, wylewach, udarach, z chorobą nowotworową, po zawałach serca albo amputacjach niezdolni do samodzielnego egzystowania i bez środków do życia, chorzy mieszkający na ulicy, beneficjenci domów pomocy społecznej i noclegowni, które nie są w stanie zapewnić im wsparcia medycznego. Dla niektórych mieszkańców schronisko okazuje się być ostatnim domem.

 

 

– Pracujemy dla ludzi, którym w ostatecznym rozrachunku nie udała się większość życia, przynajmniej na pewnym etapie, w pewnym momencie, dlatego jeśli uda nam się nawet pięć procent to jest wielki sukces – mówił prowadzący placówkę Paweł Chachulski. W ośrodku chorzy otrzymują pomoc lekarską, psychologiczną, pielęgniarską i wsparcie duchowe, Zobacz także: Pierwsza Dama zaprosiła do Pałacu podopiecznych ośrodka wychowawczego korzystają z pomocy opiekunów, terapeutów, rehabilitantów i streetworkerów, którzy wprowadzili Pierwszą Damę w detale swojej pracy. – Dziękuję za podzielenie się ze mną Państwa działalnością, jestem pełna podziwu; wykonują Państwo wspaniałą i niezwykle potrzebną pracę – mówiła Małżonka Prezydenta.

 

W pokojach leżących pacjentów Agata Kornhauser-Duda wysłuchała ich historii, poznała relacje z trudnych chwil i odpowiadała na pytania na swój temat. Zapewniała, że warto mieć nadzieję i przekonywała do przyjmowania wsparcia innych ludzi. (KS)

 

 

 

Poleć znajomemu