Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Środa, 12 lutego 2020

Wizyta Pierwszej Damy w Kawiarni Dobroczynnej

  |   Wizyta Pierwszej Damy w warszawskiej Kawiarni Dobroczynnej Wizyta Pierwszej Damy w warszawskiej Kawiarni Dobroczynnej Wizyta Pierwszej Damy w warszawskiej Kawiarni Dobroczynnej Wizyta Pierwszej Damy w warszawskiej Kawiarni Dobroczynnej Wizyta Pierwszej Damy w warszawskiej Kawiarni Dobroczynnej Wizyta Pierwszej Damy w warszawskiej Kawiarni Dobroczynnej Wizyta Pierwszej Damy w warszawskiej Kawiarni Dobroczynnej Spotkanie Pierwszej Damy z uczestnikami warsztatów kulinarnych organizowanych przez Fundację Charytatywni Spotkanie Pierwszej Damy z uczestnikami warsztatów kulinarnych organizowanych przez Fundację Charytatywni Spotkanie Pierwszej Damy z uczestnikami warsztatów kulinarnych organizowanych przez Fundację Charytatywni Spotkanie Pierwszej Damy z uczestnikami warsztatów kulinarnych organizowanych przez Fundację Charytatywni Spotkanie Pierwszej Damy z uczestnikami warsztatów kulinarnych organizowanych przez Fundację Charytatywni Spotkanie Pierwszej Damy z uczestnikami warsztatów kulinarnych organizowanych przez Fundację Charytatywni Spotkanie Pierwszej Damy z uczestnikami warsztatów kulinarnych organizowanych przez Fundację Charytatywni Spotkanie Pierwszej Damy z uczestnikami warsztatów kulinarnych organizowanych przez Fundację Charytatywni Spotkanie Pierwszej Damy z uczestnikami warsztatów kulinarnych organizowanych przez Fundację Charytatywni Spotkanie Pierwszej Damy z uczestnikami warsztatów kulinarnych organizowanych przez Fundację Charytatywni Spotkanie Pierwszej Damy z uczestnikami warsztatów kulinarnych organizowanych przez Fundację Charytatywni Spotkanie Pierwszej Damy z uczestnikami warsztatów kulinarnych organizowanych przez Fundację Charytatywni Wizyta Pierwszej Damy w warszawskiej Kawiarni Dobroczynnej Spotkanie Pierwszej Damy z uczestnikami warsztatów kulinarnych organizowanych przez Fundację Charytatywni Spotkanie Pierwszej Damy z uczestnikami warsztatów kulinarnych organizowanych przez Fundację Charytatywni Wizyta Pierwszej Damy w warszawskiej Kawiarni Dobroczynnej Spotkanie Pierwszej Damy z uczestnikami warsztatów kulinarnych organizowanych przez Fundację Charytatywni

Dobroczynność ma wiele odsłon i ścieżek, którymi można trafić do darczyńców, dlatego czasem żeby pomóc wystarczy pójść na kawę. Łatwo się o tym przekonać w warszawskiej kawiarni będącej połączeniem bistro, przestrzeni biurowej i rekreacyjnej, której cały dochód przeznaczany jest na wsparcie potrzebujących dzieci i młodzieży. Mokotowską Kawiarnię Dobroczynną odwiedziła dziś Pierwsza Dama.

 

Jak mówi Anna Stadnicka, prezes Fundacji Charytatywni realizującej projekt kawiarni misją organizacji „jest uczynić lepszym i wartościowszym życie dzieci wykluczonych, potrzebujących, doświadczających braku. Wielkie dobro zaczyna się od drobnego gestu: czasem po prostu wypitej kawy. Niesiemy wiedzę, doświadczenie i zapał w wykonywaniu tych drobnych gestów. Dobro powraca”.

 

 

Małżonka Prezydenta przy kawie i szarlotce rozmawiała z władzami i pracownikami lokalu o niezwykłym pomyśle stworzenia charytatywnej kawiarni w przedwojennej kamienicy w sercu starego Mokotowa. Miejsce prowadzone przez dynamicznych, pełnych pasji pomagania ludzi prędko zyskało popularność wśród okolicznych mieszkańców. W menu oprócz kawy można znaleźć także rzemieślnicze słodkie wypieki, kanapki, domowe lemoniady i świeżo wyciskane soki. Całkowity zysk z działalności jest przeznaczany na realizację celów statutowych fundacji, o których opowiedziały Małżonce Prezydenta założycielki lokalu. Rozmowa toczyła się wokół pomocy najbardziej potrzebującym dzieciom, zapobieganiu wykluczeniu społecznemu czy wsparciu młodzieży w zdobywaniu kompetencji ułatwiających wejście na rynek pracy.

 

 

Panie opowiedziały Małżonce Prezydenta o pracy z dziećmi potrzebującymi, prowadzonych przez fundację warsztatach artystycznych, kulinarnych, psychologicznych i rozwojowych, korepetycjach, wyjazdach na ferie i wakacje. Do potrzebujących rodzin trafia pomoc w postaci paczek świątecznych czy wyprawek szkolnych, a podopieczni grupy korzystają też ze Zobacz także: Pierwsza Dama na Ukrainie: Przyjeżdżamy do Was w ramach wdzięczności za Wasze trwanie w polskości stypendiów naukowych i sportowych. Wspólnym obszarem aktywności wszystkich obecnym na spotkaniu pań okazało się także wsparcie osób mieszkających za naszą wschodnią granicą, gdyż fundacja wspiera podopiecznych Grupy Charytatywni Freta, ale także Centrum św. Marcina de Porres w Fastowie na Ukrainie. Z kolei latem ubiegłego roku Agata Kornhauser-Duda udała się na Ukrainę z akcją Kancelarii Prezydenta RP „Pomoc Polakom na Wschodzie” skierowanej do najbardziej potrzebujących polskich rodzin. Pierwsza Dama odwiedziła wówczas Lwów, Złoczów, Woroniaki i Żółkiew.

 

 

W środę rozmawiano także o odpowiedzialnym biznesie w kontekście rosnącej świadomości społecznej, a co za tym idzie popularności miejsc prowadzonych przez osoby niepełnosprawne lub je zatrudniających, czy jak Kawiarnia Dobroczynna, działających na rzecz innych. Zwracano uwagę, że osoby, które otrzymały pomoc bardzo chętnie później same angażują się w wolontariat i nakłaniają do niego innych. Zgodzono się, że ogromną przestrzenią do zagospodarowania pozostaje wolontariat senioralny, który angażując osoby starsze do aktywności zapobiega ich wyobcowaniu, a jednocześnie służy celom charytatywnym.

 

 

Pierwsza Dama spotkała się także z podopiecznymi fundacji uczestniczącymi na terenie kawiarni w warsztatach kulinarnych. Młodzi kucharze poczęstowali Małżonkę Prezydenta przygotowanym przez siebie daniem, opowiadali o aktywnościach organizowanych dla nich przez fundację, ulubionych zajęciach, nauce, filmach, serialach i niedawno rozpoczętych feriach. (KS)

 

Poleć znajomemu