Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 28 lutego 2020

Czytanie z klasą w podwarszawskiej szkole

  |   Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej nr 1 im. gen. Franciszka Kleeberga w Ząbkach Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej nr 1 im. gen. Franciszka Kleeberga w Ząbkach Występ uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. gen. Franciszka Kleeberga w Ząbkach Występ uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. gen. Franciszka Kleeberga w Ząbkach Występ uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. gen. Franciszka Kleeberga w Ząbkach Występ uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. gen. Franciszka Kleeberga w Ząbkach Występ uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. gen. Franciszka Kleeberga w Ząbkach Rozmowa Małżonki Prezydenta z uczniami o książkach i czytelnictwie Rozmowa Małżonki Prezydenta z uczniami o książkach i czytelnictwie Rozmowa Małżonki Prezydenta z uczniami o książkach i czytelnictwie Rozmowa Małżonki Prezydenta z uczniami o książkach i czytelnictwie Pierwsza Dama czyta uczniom w ramach akcji „Czytam z klasą - lekturki spod chmurki” Pierwsza Dama czyta uczniom w ramach akcji „Czytam z klasą - lekturki spod chmurki” Pierwsza Dama czyta uczniom w ramach akcji „Czytam z klasą - lekturki spod chmurki” Rozmowa Małżonki Prezydenta z uczniami o książkach i czytelnictwie Rozmowa Małżonki Prezydenta z uczniami o książkach i czytelnictwie Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej nr 1 im. gen. Franciszka Kleeberga w Ząbkach Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej nr 1 im. gen. Franciszka Kleeberga w Ząbkach Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej nr 1 im. gen. Franciszka Kleeberga w Ząbkach Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej nr 1 im. gen. Franciszka Kleeberga w Ząbkach Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej nr 1 im. gen. Franciszka Kleeberga w Ząbkach Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej nr 1 im. gen. Franciszka Kleeberga w Ząbkach Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej nr 1 im. gen. Franciszka Kleeberga w Ząbkach Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej nr 1 im. gen. Franciszka Kleeberga w Ząbkach Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej nr 1 im. gen. Franciszka Kleeberga w Ząbkach Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej nr 1 im. gen. Franciszka Kleeberga w Ząbkach Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej nr 1 im. gen. Franciszka Kleeberga w Ząbkach Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej nr 1 im. gen. Franciszka Kleeberga w Ząbkach Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej nr 1 im. gen. Franciszka Kleeberga w Ząbkach Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej nr 1 im. gen. Franciszka Kleeberga w Ząbkach Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej nr 1 im. gen. Franciszka Kleeberga w Ząbkach

Małżonka Prezydenta angażuje się w promocję czytelnictwa i zachęca Polaków do spędzania czasu przy książkach. Chętnie też sama czyta dzieciom i młodzieży podczas spotkań w przedszkolach i szkołach. Tym razem Agata Kornhauser-Duda dołączyła do ogólnopolskiego projektu „Czytam z klasą”.

 

 

– To dla mnie niezwykła przyjemność i zaszczyt poznać społeczność szkoły o tak bogatej tradycji – mówiła w piątek Małżonka Prezydenta w Szkole Podstawowej nr 1 im. gen. Franciszka Kleeberga w Ząbkach. Historia działalności podwarszawskiej placówki sięga już niemal 160 lat. – Podtrzymywanie renomy szkoły jest ogromnym zobowiązaniem, zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli – podkreśliła Pierwsza Dama. Dodała, że bardzo cieszy się, że szkoła „nie tylko dba o bardzo wysoki poziom edukacji, ale także stara się wychowywać uczniów w duchu patriotycznym i obywatelskim”. Uczniowie angażują się w działania upamiętniające ważne wydarzenia historyczne i niepodległościowe, a za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego placówka została uhonorowana przez Marszałka województwa pamiątkowym medalem „Pro Masovia”.

 

 

Projekt edukacyjny „Czytam z klasą - lekturki spod chmurki” skierowany jest do uczniów klas I-III szkół podstawowych z terenu całego kraju oraz polonijnych szkół zagranicznych. Jego głównym założeniem jest rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie dziecięcej aktywności czytelniczej, doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania. Akcja zachęca również rodziców do wspólnego czytania w domach, służy integracji szkolnych klas i współpracy placówek oświatowych z terenu kraju i zza granicy.

 

 

W ramach projektu Agata Kornhauser-Duda przeczytała dzieciom legendę „O krakowskich psach i kleparskich kotach” autorstwa Marii Niklewiczowej. Przedstawiała również fragment jednej ze swoich ulubionych książek: „Cień Wiatru” Carlosa Ruiza Zafóna, będącej hołdem złożonym literaturze. Następnie zaprosiła uczniów uczestniczących w spotkaniu do rozmowy na temat korzyści płynących z obcowania z literaturą. Jak zauważyli młodzi ludzie czytanie książek poprawia ortografię i zasób słownictwa, rozwija wyobraźnię, dostarcza wiedzy o Zobacz także: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego otaczającym świecie i mininych epokach. Agata Kornhauser-Duda opowiedziała o wynikach badań, według których czytanie redukuje stres znacznie skuteczniej, niż spacery, gry komputerowe czy słuchanie muzyki. Zachęcała jednocześnie do dołączenia do organizowanego pod patronatem Pary Prezydenckiej Narodowego Czytania. – Szczególnie, że jest to akcja, która rozwinęła się tak bardzo, że jest realizowana na wszystkich kontynentach – zauważyła Agata Kornhauser-Duda. Wyjaśniła, że na całym świecie czyta nie tylko Polonia, ale także „czytane są polskie książki tłumaczone na języki obce”. Stąd „w ubiegłym roku polskie nowele były czytane w kilkunastu językach, co przyczynia się także do popularyzowania polskiej literatury na świecie”.

 

 

Uczniowie zadawali swojemu gościowi pytania o ulubione lektury, ale też o obowiązki Pierwszej Damy, pracę nauczyciela i dziecięce marzenia. Agata Kornhauser-Duda, która całe swoje życie zawodowe związała z nauczaniem, opowiedziała o pedagogicznych doświadczeniach, wyjaśniała różnice między podróżami rekreacyjnymi, a odbywanymi w roli Pierwszej Damy, mówiła o mieszkaniu w Pałacu Prezydenckim i wolontariacie, w który regularnie się angażuje.

 

 

Z okazji wizyty Pierwszej Damy dzieci przygotowały występ artystyczny, podczas którego zaprezentowały znane piosenki i tańce. Przedstawiły też historię szkoły i pochwaliły się osiągnięciami edukacyjnymi, udziałem w konkursach, projektach unijnych i innowacjach pedagogicznych, w tym dotyczących nauki języka angielskiego. – Nauka języków obcych jest bardzo ważna, szczególnie w czasach otwartych granic i swobodnego podróżowania – mówiła Małżonka Prezydenta, zachęcając dzieci i młodzież do kontaktu m.in. z obcojęzyczną literaturą. Małżonka Prezydenta podziękowała artystom za wspaniały występ i „za podtrzymywanie pięknej ludowej polskiej tradycji”. Wyraziła radość, że placówka nie tylko realizuje swój edukacyjny charakter, ale umożliwia podopiecznym rozwijać pasje, talenty i zainteresowania. (KS)

 

 

 

Poleć znajomemu