Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 21 kwietnia 2020

Wideokonferencja Pierwszej Damy nt. działalności Domu Pomocy Społecznej w Bochni

Pierwsza Dama uczestniczy w wideokonferencji  z siostrami Dominikankami pełniącymi posługę w Domu Pomocy Społecznej w Bochni   |   Wideokonferencja Pierwszej Damy z siostrami Dominikankami pełniącymi posługę w Domu Pomocy Społecznej w Bochni Wideokonferencja Pierwszej Damy z siostrami Dominikankami pełniącymi posługę w Domu Pomocy Społecznej w Bochni Wideokonferencja Pierwszej Damy z siostrami Dominikankami pełniącymi posługę w Domu Pomocy Społecznej w Bochni Wideokonferencja Pierwszej Damy z siostrami Dominikankami pełniącymi posługę w Domu Pomocy Społecznej w Bochni

We wtorek odbyła się wideokonferencja Pierwszej Damy z siostrami Dominikankami pełniącymi posługę w Domu Pomocy Społecznej w Bochni. Rozmowa dotyczyła sytuacji w ośrodku, po tym jak personel placówki musiał nagle opuścić swoje stanowiska pracy. Przyczyną było potwierdzenie zakażenia koronawirusem u pracowników oddziału dla osób przewlekle chorych psychicznie. 

 

Agata Kornhauser-Duda wyraziła ogromną wdzięczność za natychmiastową i odważną decyzję sióstr, które w dniu, kiedy otrzymały prośbę o wsparcie wyruszyły do Bochni, by zapewnić całodobową opiekę podopiecznym ośrodka. – Dziękuję za tę niezwykłą posługę i bohaterską postawę – mówiła Pierwsza Dama. Obecnie w placówce znajduje się 32 pacjentów z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową oraz 85 seniorów, którymi zajmuje się 10 sióstr i personel w okrojonym składzie, do których dołączył ksiądz z diecezji tarnowskiej. ​Do placówki dojeżdżają lekarz i dwie wolontariuszki.

 

 

Siostry Dominikanki przedstawiły bieżącą sytuację w ośrodku, zapewniły, że zarówno podopieczni, jak i one same, a także wszyscy pracownicy czują się dobrze, a negatywne wyniki niedawnych testów na wirusa potwierdziły skuteczność zastosowanych w placówce środków ochrony osobistej i rygoru sanitarnego. Siostry wykonują wszystkie Zobacz także: Rozmowa Małżonki Prezydenta z seniorami z Brańszczyka Pierwsza Dama zachęca do własnoręcznego przygotowania maseczek czynności z wyjątkiem zajęć typowo medycznych, spotykając się z dużą sympatią i wdzięcznością podopiecznych. Jak przyznały zdążyły już nawiązać z mieszkańcami domu ciepłe, przyjacielskie relacje, a niektórzy z nich pytają czy zakonnice będą mogły zostać w Bochni po zakończeniu epidemii. 

 

Małżonka Prezydenta podkreśliła zaangażowanie członków zgromadzeń oraz wolontariuszy świeckich w pomoc potrzebującym, jak również zwróciła uwagę na szereg oddolnych inicjatyw, które pojawiły się w tym trudnym czasie w naszym kraju. Pierwsza Dama stwierdziła, że zdaje sobie sprawę z tego, w jak trudnej sytuacji znajduje się obecnie wiele placówek tego typu. – Praca sióstr i osób świeckich jest ogromną pomocą dla tych ludzi. Jeszcze raz dziękuję za ten niezwykły akt miłosierdzia i miłości bliźniego – dodała. Na zakończenie spotkania Agata Kornhauser-Duda poprosiła o przekazanie serdecznych pozdrowień dla pozostałych sióstr oraz dla pracowników i podopiecznych ośrodka.

 

 

W związku z epidemią koronawirusa siostry Dominikanki pełnią posługę w Domu Pomocy Społecznej w Bochni, w Domu Pomocy Społecznej dla seniorów w Stalowej Woli, w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu i w hospicjum w Warszawie. 

 

Podczas wtorkowej rozmowy wspomniano wizyty Pierwszej Damy w prowadzonych przez siostry Dominikanki Zespole Placówek Oświatowych im. Matki Kolumby Białeckiej w Kielcach i Sobotniej Szkole Języka Polskiego w Żółkwi na Ukrainie. 

 

______________________________________________________

 

W Polsce Zgromadzenie prowadzi osiem przedszkoli, Domy Pomocy Społecznej w Mielżynie i Broniszewicach, Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Broniszewicach, Specjalny Ośrodek Wychowawczy w Kielcach oraz Katolicką Niepubliczną Szkołę Podstawową w Piotrkowie Trybunalskim. W trzydziestu czterech domach w Polsce obecnie modlą się i pracują 284 siostry. Ponadto 79 z nich pełni posługę apostolską w ośmiu krajach na czterech kontynentach. (KS)

 

 

 

Poleć znajomemu