Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 23 kwietnia 2020

Małżonka Prezydenta o opiece hospicyjnej i wolontariacie

  |   Pierwsza Dama rozmawia z przedstawicielami Caritas Archidiecezji Warmińskiej Pierwsza Dama rozmawia z przedstawicielami Caritas Archidiecezji Warmińskiej Pierwsza Dama rozmawia z przedstawicielami Caritas Archidiecezji Warmińskiej

Działalność Hospicjum Caritas Archidiecezji Warmińskiej oraz budowa stacjonarnego ośrodka dla dzieci były tematem dzisiejszej rozmowy Pierwszej Damy z przedstawicielami olsztyńskiej organizacji.

 

Rok temu Małżonka Prezydenta złożyła wizytę w Archidiecezjalnym Centrum Charytatywnym im. Jana Pawła II w Olsztynie. Wzięła tam udział w spotkaniu z personelem hospicjum domowego prowadzonego przez Caritas Archidiecezji Warmińskiej, jego podopiecznymi i ich rodzinami. Odwiedziła też Ośrodek Interwencji Kryzysowej dla Kobiet oraz Ich Dzieci, jak również spotkała się z wolontariuszami Caritas.

 

 

Dzisiaj Agata Kornhauser-Duda rozmawiała z przedstawicielami warmińskiego Caritasu na temat pracy z pacjentami hospicyjnymi w czasie trwającej pandemii. Ośrodek zapewnia domową opiekę nad osobami dorosłymi i dziećmi, ale trwają prace nad stworzeniem hospicjum stacjonarnego dla najmłodszych. Budowana placówka będzie pierwszym tego typu ośrodkiem w województwie warmińsko-mazurskim, w którym mali pacjenci otrzymają profesjonalne wsparcie medyczne i rehabilitację, a ich rodziny nauczą się zajmowania chorym dzieckiem.

 

Czwartkowa rozmowa dotyczyła też wsparcia udzielanego osobom bezdomnym i ubogim: obecnie olsztyński ośrodek wydaje ok. stu posiłków dziennie. Pierwsza Dama podziękowała za posługę księży i sióstr oraz pracę personelu i wolontariuszy. Ci ostatni w czasie pandemii pomagają osobom starszym w robieniu zakupów, wspierają w sprawach urzędowych, ułatwiają kontakt zdalny z placówkami medycznymi czy organizacjami społecznymi. Podczas rozmowy podjęto również kwestię rozwoju tzw. e-wolontariatu, w którym chętnie uczestniczą uczniowie i osoby przebywające stale w domach. (KS)

Poleć znajomemu