Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 25 kwietnia 2020

Sobotnia szkoła z Pierwszą Damą

  |   Pierwsza Dama wzięła udział w lekcjach on-line z polonijnymi uczniami z Dublina W webinarium uczestniczył również minister Adam Kwiatkowski Lekcje dotyczyły m.in. legend o polskich miastach, polskości i tradycji Lekcje dotyczyły m.in. legend o polskich miastach, polskości i tradycji Lekcje dotyczyły m.in. legend o polskich miastach, polskości i tradycji Lekcje dotyczyły m.in. legend o polskich miastach, polskości i tradycji Lekcje dotyczyły m.in. legend o polskich miastach, polskości i tradycji Lekcje dotyczyły m.in. legend o polskich miastach, polskości i tradycji Lekcje dotyczyły m.in. legend o polskich miastach, polskości i tradycji Lekcje dotyczyły m.in. legend o polskich miastach, polskości i tradycji Lekcje dotyczyły m.in. legend o polskich miastach, polskości i tradycji Pierwsza Dama odpowiadała też na pytania licealistów oraz rozmawiała z polonijnymi pedagogami Pierwsza Dama odpowiadała też na pytania licealistów oraz rozmawiała z polonijnymi pedagogami

W sobotę Małżonka Prezydenta uczestniczyła w zdalnych lekcjach dla polonijnych uczniów z Dublina. W trakcie webinarium Agata Kornhauser-Duda odpowiadała także na pytania młodzieży dotyczące jej pracy jako nauczyciela, roli Pierwszej Damy oraz pasji.

 

 

Agata Kornhauser-Duda wzięła dzisiaj udział w zajęciach prowadzonych przez Polską Weekendową Szkołę Stowarzyszenia Edukacyjnego Nauczycieli SEN w Dublinie. – W ciągu pięciu lat udało mi się odwiedzić bardzo wiele szkół na całym świecie, cieszę się, że dziś mogę zapoznać się także ze specyfiką polonijnego nauczania w Irlandii, w Państwa szkole – podkreśliła Małżonka Prezydenta. Wspólnie z Annę Sochańską, Ambasador RP w Dublinie oraz Adamem Kwiatkowskim, Sekretarzem Stanu w KPRP, Pierwsza Dama uczestniczyła w zajęciach dla drugoklasistów oraz w spotkaniu z licealistami.

 

 

Z czytanek przedstawionych przez Pierwszą Damę i panią Ambasador najmłodsi uczniowie dowiedzieli się jak koziołki znalazły się na wieży poznańskiego Ratusza, czym może pochwalić się Ostrów Tumski i jakie słodycze stały się symbolem Torunia. Podczas zajęć z języka polskiego dla licealistów i maturzystów panie rozmawiały z młodzieżą o odczytanym przez Pierwszą Zobacz także: Pierwsza Dama z wizytą w polonijnej szkole sobotniej w Londynie Damę fragmencie wiersza „Jeszcze w zielone gramy” Wojciecha Młynarskiego oraz o zbliżających się obchodach polskich majowych świąt z perspektywy Polaków i obcokrajowców mieszkających w naszym kraju. Szczególną rolę ustanowionego na 2 maja Święta Flagi oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą podkreślił kancelaryjny minister.

 

 

Uzupełnieniem spotkania była swobodna rozmowa uczniów z Małżonką Prezydenta m.in. o roli i obowiązkach Pierwszej Damy czy życiu zawodowym, które Agata Kornhauser-Duda związała z nauczaniem języka niemieckiego. Licealiści pytali swoją rozmówczynię o realia mieszkania i pracy w Pałacu Prezydenckim, kulisy życia publicznego, pasje i zainteresowania. Pierwsza Dama mówiła o codziennych obowiązkach, debatach dla młodzieży prowadzonych w Pałacu Prezydenckim w ramach cyklu „Eksperci pytają Młodych”, promocji czytelnictwa, wsparciu osób chorych i niepełnosprawnych oraz działalności charytatywnej.

 

Agata Kornhauser-Duda tłumaczyła, jak zmieniła się codzienność Pary Prezydenckiej w czasie pandemii, pytała młodzież o tęsknotę za szkolnymi przyjaciółmi, o zajęcia młodych ludzi w czasie izolacji, a także o planowane na czerwiec irlandzkie egzaminy maturalne. Przy tej okazji serdecznie podziękowała uczniom za ich zapał do nauki języka ojczystego i poznawania Zobacz także: Produkcja przyłbic medycznych w Pałacu Prezydenckim własnych korzeni. Zwróciła uwagę, że wielką rolę w tym procesie odgrywają rodziny, które przekazują młodemu pokoleniu polskie wartości. Dzięki temu w trwającym roku szkolnym placówka SEN edukuje ponad pięćdziesięciu licealistów. Pierwsza Dama zapewniła młodzież, że trud włożony w dodatkową naukę zaprocentuje w przyszłości, szczególnie, że niektórzy uczniowie przewidują poprowadzenie toku studiów w taki sposób, by móc część tego czasu spędzić na polskich uczelniach.

 

 

Zwracając się do pedagogów Małżonka Prezydenta podkreśliła niezwykłą rolę nauczycieli w kształtowaniu młodych ludzi, podziękowała za pracę i zaangażowanie. Pomimo pandemii w każdą sobotę w szkole SEN odbywają się regularne lekcje on-line. – Nauczyciele polonijni muszą wykazywać się wielką kreatywnością – mówiła Pierwsza Dama. – Zdaję sobie sprawę z tego, jakim wyzwaniem jest zachęcenie dzieci i młodzieży do poświęcenia czasu wolnego na naukę – stwierdziła. Obecnie placówka realizuje autorski program nauczania dla 630 uczniów. – To ogromna Państwa zasługa – zapewniła Agata Kornhauser-Duda. Dodała, że pozostaje pod ogromnym wrażeniem organizacji zdalnej nauki w takim wymiarze, szczególnie, że wiele szkół polonijnych zawiesiło czasowo swoją działalność. – Państwo nie tylko realizujecie edukację, tworzycie własne materiały, ale jeszcze wiedzę i doświadczenie przekazujecie innym placówkom, czego serdecznie gratuluję – dodała. (KS)

Poleć znajomemu