Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 27 kwietnia 2020

„Wierszyki na dobranoc. Dobranocka z Pierwszą Damą” w Radiu RDC

Małżonka Prezydenta czyta mało znane wierszyki Marii Konopnickiej, które będzie emitować Radio dla Ciebie

Małżonka Prezydenta czyta mało znane wierszyki Marii Konopnickiej

W tym roku mija 110. rocznica śmierci wybitnej poetki i bajkopisarki Marii Konopnickiej. Z tej okazji, od poniedziałku 27 kwietnia, o godzinie 19.05, Radio dla Ciebie będzie emitować dobranocki dla dzieci, w których usłyszymy krótkie, mało znane wierszyki Konopnickiej, w interpretacji Pierwszej Damy – Agaty Kornhauser-Dudy.

 

Maria Konopnicka była wybitną poetką, nowelistką, publicystką, krytykiem literackim, autorką utworów dla dzieci. Urodziła się w 1842 roku w Suwałkach. Od końca XIX. wieku przebywała głównie w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Włoszech i Francji. Utrzymywała jednak kontakty z krajem, współorganizując m.in. strajk uczniów we Wrześni. W 1908 roku napisała „Rotę”, która po odzyskaniu przez Polskę niepodległości była konkurentem „Mazurka Dąbrowskiego” do miana hymnu narodowego. Konopnicka zyskała popularność dzięki utworom patriotycznym i społecznym oraz książkom dla dzieci, zwłaszcza opowieści „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, wydanej w 1896 roku. Zmarła we Lwowie w 1910 r.

 

Pomysłodawcą całego cyklu oraz autorem muzyki do wierszy Marii Konopnickiej jest znany kompozytor Marek Sewen.

 

Wiersze poetki w interpretacji Małżonki Prezydenta będą pojawiać się na antenie Radia dla Ciebie od 27 kwietnia. Zapraszamy o godz. 19.05 w Warszawie na 101 FM, w pasmach lokalnych albo online – na www.rdc.pl/rdcplayer.

Poleć znajomemu