Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 25 maja 2020

Wizyta Małżonki Prezydenta w Jednostce Wojskowej AGAT

  |   Pierwsza Dama złożyła wizytę w Jednostce Wojskowej Agat Pierwsza Dama złożyła wizytę w Jednostce Wojskowej Agat Jednostka Agat wchodzi w skład Wojsk Specjalnych Pierwsza Dama spotkała się z kobietami żołnierzami Pierwsza Dama spotkała się z kobietami żołnierzami Rozmowy dotyczyły służby wojskowej pełnionej w kraju, jak również udziału pań w Polskich Kontyngentach Wojskowych – Niech liczą się efekty i jakość wykonywanych przez Panie zadań. Niech szacunek i respekt będą związane wyłącznie ze stopniem wojskowym i dokonaniami – mówiła Pierwsza Dama – Niech najwyższy profesjonalizm pozwoli Paniom zapomnieć o różnicy płci w sferze zawodowej – dodała Małżonka Prezydenta. Z okazji Święta Wojsk Specjalnych obchodzonego 24 maja Pierwsza Dama złożyła swoim gospodarzom najlepsze życzenia Pierwsza Dama pogratulowała paniom służby w elitarnych jednostkach specjalnych Pierwsza Dama pogratulowała paniom służby w elitarnych jednostkach specjalnych Pierwsza Dama złożyła wizytę w Jednostce Wojskowej Agat Pierwsza Dama złożyła wizytę w Jednostce Wojskowej Agat Pierwsza Dama złożyła wizytę w Jednostce Wojskowej Agat

Z okazji przypadającego 24 maja Święta Wojsk Specjalnych Para Prezydencka odwiedziła Jednostkę Wojskową AGAT, gdzie Pierwsza Dama spotkała się z kobietami pełniącymi służbę wojskową w elitarnych jednostkach. ­– Niech liczą się efekty i jakość wykonywanych przez Panie zadań. Niech szacunek i respekt będą związane wyłącznie ze stopniem wojskowym i dokonaniami, a najwyższy profesjonalizm pozwoli Paniom zapomnieć o różnicy płci w sferze zawodowej – mówiła w Gliwicach Pierwsza Dama.

 

 

W Wojsku Polskim służy obecnie ok. 6700 kobiet, co stanowi niemal 7 procent wszystkich żołnierzy zawodowej służby wojskowej, a liczba pań w armii systematycznie wzrasta. W poniedziałek Agata Kornhauser-Duda miała okazję zapoznać się z warunkami służby żołnierzy oraz usłyszeć relacje kobiet należących do elitarnych jednostek Wojsk Specjalnych. Zobacz także: Para Prezydencka w Gliwicach z okazji święta Wojsk Specjalnych Pierwsza Dama podkreśliła w poniedziałek, że „kobiety walczące z bronią w ręku, dowodzące żołnierzami to nic nowego”, przypominając przy tej okazji, że już sto osiemdziesiąt dziewięć lat temu Emilia Plater stanęła na czele powstańczych oddziałów w powstaniu listopadowym, a w 1918 roku Aleksandra Zagórska stworzyła we Lwowie Ochotniczą Legię Kobiet, pierwszą regularną formację kobiecą w Wojsku Polskim. – Stają Panie ramię w ramię ze swoimi kolegami, wypełniając te same zadania (…) Chcę Paniom pogratulować odwagi i determinacji – powiedziała Agata Kornhauser-Duda.

 

 

Prawie 500 kobiet służących w polskiej armii jest dowódcami drużyn, plutonów, kompanii, grup ewakuacji medycznej. Panie zajmują też inne stanowiska dowódcze, jednak, jak zauważyła Agata Kornhauser-Duda, „od kobiet wciąż często wymaga się i oczekuje więcej i nie jest im łatwo przebić się w środowisku zdominowanym przez mężczyzn”. – Najlepszym dowodem na to jest fakt, że - jak dotąd - mieliśmy w naszej historii tylko dwie kobiety w stopniu generała. Mam nadzieję, że wśród Pań jest niejedna przyszła Pani Generał – stwierdziła Pierwsza Dama.

 

 

Małżonka Prezydenta podkreśliła, że panie uczestniczące w poniedziałkowym spotkaniu należą do elitarnych jednostek, wykonując na co dzień trudne zadania i udowadniając, że kobiety są w stanie podjąć się każdego wysiłku. Pierwsza Dama wyraziła przekonanie, że kobiety żołnierze nie oczekują szczególnego traktowania ze względu na płeć, a zważywszy m.in. na podzielność uwagi i umiejętność wykonywania kilku czynności jednocześnie, z niektórych zadań wywiązują się lepiej od kolegów. – Chcę dziś Paniom życzyć, wyrażając moje uznanie i podziw: niech tak właśnie będzie. Niech liczą się efekty i jakość wykonywanych przez Panie zadań. Niech szacunek i respekt będą związane wyłącznie ze stopniem wojskowym i dokonaniami, a najwyższy profesjonalizm pozwoli Paniom zapomnieć o różnicy płci w sferze zawodowej – mówiła Małżonka Prezydenta.

 

 

Agata Kornhauser-Duda wyraziła zainteresowanie codziennością pań służących w armii, pytała o motywy podjęcia służby wojskowej oraz o specyfikę pracy w Wojskach Specjalnych i wiążące się ze służbą trudy. Panie mówiły o swoich doświadczeniach ze służby pełnionej w kraju, jak również w Polskich Kontyngentach Wojskowych. Rozmowa dotyczyła także obszarów wymagających poprawy funkcjonowania kobiet w Siłach Zbrojnych RP.

 

Panie przyjęły od Pierwszej Damy najlepsze życzenia wyrażone z kobiecej perspektywy żony i matki. – Wyobrażam sobie, jak trudno jest pogodzić życie prywatne ze służbą w Wojskach Zobacz także: Pierwsza Dama w Polskim Kontyngencie Wojskowym na Sycylii Specjalnych. Żadna z nas nie przestaje przecież być żoną, matką czy córką, jakiekolwiek nie byłyby nasze zawodowe obowiązki – przyznała Agata Kornhauser-Duda. – Dlatego życzę Paniom, żeby to trudne zadanie, być może najtrudniejsze ze wszystkich, również udawało się Paniom każdego dnia z powodzeniem wykonywać i żeby zawsze mogły Panie liczyć w tym względzie na wsparcie i zrozumienie ze strony swoich najbliższych – powiedziała Małżonka Prezydenta.

 

 

W spotkaniu w gliwickiej jednostce wojskowej uczestniczyły panie służące w JW AGAT, jak również w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych, JW GROM, JW Komandosów, JW NIL i Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych Kraków.

_________________________________

 

Wojska Specjalne powołane zostały ustawą z 24 maja 2007 roku a ich misją jest prowadzenie operacji w wymiarze narodowym, sojuszniczym lub koalicyjnym, samodzielnie lub we współdziałaniu z innymi komponentami sił zbrojnych, zarówno w okresie pokoju, jak i kryzysu czy wojny, w kraju i poza jego granicami. W skład Wojsk Specjalnych wchodzą: Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych, Jednostka Wojskowa Grom, Jednostka Wojskowa Komandosów, Jednostka Wojskowa Formoza, Jednostka Wojskowa Nil, Jednostka Wojskowa Agat oraz Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych. Wojska Specjalne liczą 3,1 tys. żołnierzy, wśród których służą 104 kobiety: 19 w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych, 37 w JW GROM, 6 w JW AGAT, 27 w JWK, 14 w JW NIL i 1 w CSWS. (KS)

 

 

Poleć znajomemu