Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 1 czerwca 2020

Wyjątkowy występ dziecięcego chóru

  |   Dziecięcy chór „Szczygiełki” z Poniatowej zaprezentował zdalnie przed Pierwszą Damą swoje umiejętności – Jest mi bardzo miło, że możemy się spotkać w tak wyjątkowym dniu, jakim jest Dzień Dziecka – rozpoczęła wideokonferencję z młodymi muzykami Agata Kornhauser-Duda Krótki koncert chórzystów wpisał się w obchody 45-lecia istnienia zespołu Małżonka Prezydenta pogratulowała założycielom zespołu i prowadzącym chór wspaniałego jubileuszu i wielu osiągnięć w kraju i na arenie międzynarodowej – Życzę Wam, żebyście mogli spełniać swoje marzenia, realizować pasje i zainteresowania oraz byście zawsze mogli liczyć na wsparcie nas: dorosłych – powiedziała Pierwsza Dama z okazji Dnia Dziecka

Zespoły muzyczne wywodzące się z małej miejscowości Poniatowa w województwie lubelskim od 45 lat odnoszą sukcesy na arenie międzynarodowej. W poniedziałek dziecięcy chór „Szczygiełki” zaprezentował zdalnie przed Pierwszą Damą swoje umiejętności.

 

– Jest mi bardzo miło, że możemy się spotkać w tak wyjątkowym dniu, jakim jest Dzień Dziecka – rozpoczęła wideokonferencję z młodymi muzykami Agata Kornhauser-Duda. – Życzę Wam, żebyście mogli spełniać swoje marzenia, realizować pasje i zainteresowania oraz byście zawsze mogli liczyć na wsparcie nas: dorosłych – powiedziała Pierwsza Dama.

 

Z Poniatowej, prócz zespołu muzyki dawnej ,,Scholares Minores pro Musica Antiqua'', wywodzi się dziecięcy zespół „Szczygiełki”, który od chwili powstania wystąpił przed publicznością w kraju i zagranicą ponad cztery tysiące razy, a na świecie odbył sto dwadzieścia trzy tournee. Jednak dzisiejszy koncert stanowił dla artystów zupełnie nowe wyzwanie. Był bowiem pierwszym, w którym chórzyści wystąpili w przyłbicach lub maseczkach, a nawiązanie kontaktu z widownią było możliwe wyłącznie zdalnie.

 

 

Przypadający w tym roku jubileusz 45-lecia działalności obu formacji najmłodsi muzycy uczcili różnymi inicjatywami, m.in. dzisiejszym występem, w którym dzięki transmisji na żywo mogła uczestniczyć Małżonka Prezydenta. – Autentycznie się wzruszyłam. Dostarczyliście mi pięknych wrażeń artystycznych – zapewniła Pierwsza Dama. Słowa uznania skierowała także Zobacz także: List do najmłodszych z okazji Dnia Dziecka do założycieli zespołów oraz do prowadzących dziecięcy chór „Szczygiełki”. – Serdeczne gratuluję jubileuszu, to wielki sukces i ogromna satysfakcja dla Państwa – mówiła. – Jestem pod wrażeniem także troski o wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży – podkreśliła Agata Kornhauser-Duda, zwracając uwagę na wykształcenie wokalne, ale też instrumentalne i taneczne młodych ludzi, których występy cechuje duża różnorodność środków wyrazu i wielka pasja.

 

Początkowo zespół „Szczygiełki” liczył trzydziestu członków, lecz z biegiem lat rozrastał się i dziś do chóru należy trzystu muzyków. Dziewczęta i chłopcy w wieku od 4 do 18 lat umieszczani są w różnych grupach chóralnych o nazwie „Szczygiełki”, w zależności od predyspozycji i umiejętności śpiewu oraz gry na instrumentach. Ponadto, jak zauważyła Pierwsza Dama, dzieci i młodzież wychowywane są w duchu szacunku do ludzi i miłości do Ojczyzny. – Wychowujecie Państwo podopiecznych w poszanowaniu dla Polski i jej tradycji, ale również odpowiadacie za kształtowanie różnego rodzaju kompetencji młodych ludzi, jak choćby etyki pracy, umiejętności współdziałania w grupie, ale też tworzenia rówieśniczych relacji, co jest ogromnie ważne. Nie mam wątpliwości, że oprócz profesjonalizmu cechuje Państwa prawdziwe powołanie – przyznała.

 

 

Po zakończonym występie Pierwsza Dama rozmawiała z dziećmi i młodzieżą o odbywających się on-line, ze względu na zagrożeniem wirusem Covid, próbach „Szczygiełków”, występach scenicznych na całym świecie i życzeniach adeptów muzyki z okazji Dnia Dziecka. Korzystając z obecności przedstawicieli władz lokalnych Małżonka Prezydenta na ich ręce złożyła podziękowania dla całej lokalnej społeczności za zaangażowanie w działania charytatywne, w tym za wsparcie akcji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

 

 

Poleć znajomemu