Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 2 czerwca 2020

Małżonka Prezydenta odwiedziła Repatriantów

  |   Pierwsza Dama odwiedziła Ośrodek Adaptacyjny dla Repatriantów w Pułtusku Najmłodsi mieszkańcy ośrodka przygotowali występy artystyczne Pierwsza Dama odwiedziła Ośrodek Adaptacyjny dla Repatriantów w Pułtusku – To dla mnie ogromny zaszczyt i przyjemność, że w imieniu własnym i męża mogę Państwa powitać w Polsce, w kraju Państwa przodków, a od teraz także w Państwa Ojczyźnie – mówiła Pierwsza Dama – To dla mnie ogromny zaszczyt i przyjemność, że w imieniu własnym i męża mogę Państwa powitać w Polsce, w kraju Państwa przodków, a od teraz także w Państwa Ojczyźnie – mówiła Pierwsza Dama – To dla mnie ogromny zaszczyt i przyjemność, że w imieniu własnym i męża mogę Państwa powitać w Polsce, w kraju Państwa przodków, a od teraz także w Państwa Ojczyźnie – mówiła Pierwsza Dama Pierwsza Dama odwiedziła Ośrodek Adaptacyjny dla Repatriantów w Pułtusku Pierwsza Dama dołączyła do animacji przygotowanych dla dzieci i młodzieży z okazji Dnia Dziecka Małżonka Prezydenta życzyła najmłodszym, by zawsze czuli się kochani i dorastali w poczuciu bezpieczeństwa oraz troski ze strony najbliższych, ale też wychowawców i nauczycieli W Pułtusku odbyły się animacje dla dzieci Repatriantów z okazji 1 czerwca W Pułtusku odbyły się animacje dla dzieci Repatriantów z okazji 1 czerwca W Pułtusku odbyły się animacje dla dzieci Repatriantów z okazji 1 czerwca W Pułtusku odbyły się animacje dla dzieci Repatriantów z okazji 1 czerwca Pierwsza Dama dołączyła do animacji przygotowanych dla dzieci i młodzieży z okazji Dnia Dziecka W Pułtusku odbyły się animacje dla dzieci Repatriantów z okazji 1 czerwca Pierwsza Dama dołączyła do animacji przygotowanych dla dzieci i młodzieży z okazji Dnia Dziecka Pierwsza Dama dołączyła do animacji przygotowanych dla dzieci i młodzieży z okazji Dnia Dziecka Pierwsza Dama dołączyła do animacji przygotowanych dla dzieci i młodzieży z okazji Dnia Dziecka Pierwsza Dama odwiedziła Ośrodek Adaptacyjny dla Repatriantów w Pułtusku Pierwsza Dama odwiedziła Ośrodek Adaptacyjny dla Repatriantów w Pułtusku Pierwsza Dama odwiedziła Ośrodek Adaptacyjny dla Repatriantów w Pułtusku Pierwsza Dama odwiedziła Ośrodek Adaptacyjny dla Repatriantów w Pułtusku Pierwsza Dama odwiedziła Ośrodek Adaptacyjny dla Repatriantów w Pułtusku Pierwsza Dama odwiedziła Ośrodek Adaptacyjny dla Repatriantów w Pułtusku Pierwsza Dama odwiedziła Ośrodek Adaptacyjny dla Repatriantów w Pułtusku Agata Kornhauser-Duda podziękowała za ogromną pracę przedstawicielom Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i wszystkim osobom związanym z instytucją Podkreśliła rolę, jaką w procesie adaptacji Repatriantów odgrywają nauczyciele i psychologowie Pierwsza Dama odwiedziła Ośrodek Adaptacyjny dla Repatriantów w Pułtusku

Głównym zadaniem powstałego w 2016 roku Ośrodka Adaptacyjnego dla Repatriantów jest ułatwienie powrotu do Ojczyzny osobom pochodzenia polskiego. Dzisiaj w Pułtusku Małżonka Prezydenta odwiedziła Rodaków ze Wschodu, którzy zdecydowali się zbudować swoją przyszłość w Polsce. – To dla mnie ogromny zaszczyt i przyjemność, że w imieniu własnym i męża mogę Państwa powitać w Polsce, w kraju Państwa przodków, a od teraz także w Państwa Ojczyźnie – mówiła Pierwsza Dama.

 

We wtorek Małżonka Prezydenta, w towarzystwie ministra Adama Kwiatkowskiego, Sekretarza Stanu w KPRP, złożyła wizytę w Pułtusku, gdzie w Domu Polonii od kilku lat działa Ośrodek Adaptacyjny dla Repatriantów. Dotychczas z jego pomocy skorzystało 696 osób z krajów azjatyckiej części byłego ZSRR: Kazachstanu, Rosji, Armenii, Uzbekistanu, Kirgistanu. – Bardzo dziękuję Państwu za polskość, którą mają Państwo w sercach i którą mieli również Wasi rodzice i dziadkowie – powiedziała Małżonka Prezydenta, zwracając się do Rodaków. Zaakcentowała, że „epidemia koronawirusa wymusiła na nas konieczność społecznej izolacji”. – W tym czasie wszyscy uświadomiliśmy sobie jak ważne jest przebywanie z drugim człowiekiem. Dla mojego męża i dla mnie bezpośrednie spotkania z Polakami zawsze były najważniejsze i stanowiły oś prezydentury – podkreśliła Agata Kornhauser-Duda.

 

 

Pierwsza Dama przywołała dotychczasowe spotkania z Polakami mieszkającymi za granicą oraz atmosferę tych wizyt. – To, co zawsze robiło na nas największe wrażenie, to odczuwalna podczas wszystkich spotkań niezwykła siła polskiego ducha. I za te siłę, którą Państwo również mają, chciałabym bardzo serdecznie podziękować, bo głęboko wierzę, że to właśnie ona nas scala jako naród i jednoczy zarówno w tych dobrych, jak i w trudnych momentach – mówiła Pierwsza Dama.

 

Obecnie w pułtuskiej placówce przebywa 129 Repatriantów z Kazachstanu, Rosji, Białorusi i Ukrainy. – To dla mnie ogromny zaszczyt i przyjemność, że w imieniu własnym i męża mogę Państwa powitać w Polsce, w kraju Państwa przodków, a od teraz także w Państwa Ojczyźnie – mówiła Pierwsza Dama. W ośrodku repatrianci korzystają z pomocy w pozyskaniu Zobacz także: Pierwsza Dama na Ukrainie: Przyjeżdżamy do Was w ramach wdzięczności za Wasze trwanie w polskości Polsko-Ukraiński Dzień Dziecka i spotkanie Pierwszej Damy z nauczycielami języka polskiego wszystkich wymaganych polskich dokumentów, uczą się języka polskiego oraz historii i kultury polskiej, przygotowując się do nowych warunków życia. Małżonka Prezydenta przypomniała, że towarzysząc mężowi podczas oficjalnych wizyt miała okazję odwiedzić Kazachstan i Ukrainę. Realizując akcję Pomoc Polakom na Wschodzie Agata Kornhauser-Duda spotkała się też z mieszkańcami Lwowa, Złoczowa, Iwano-Frankiwska i Żółkwi na Ukrainie. – Chciałam podziękować Państwu za to, że byliśmy bardzo serdecznie i gościnnie przyjmowani w Państwa krajach. Bardzo bym chciała, żeby, mieszkając w Polsce, doświadczyli Państwo naszej gościnności i życzliwości – stwierdziła.

 

 

Większość obecnych mieszkańców ośrodka dysponuje już umowami przedwstępnymi lub aktami notarialnymi na zakup mieszkań w Polsce. – Gratuluję odwagi i determinacji, które z pewnością są potrzebne do rozpoczęcia nowego życia. Bardzo się cieszę, że postanowili Państwo budować swoją przyszłość w Polsce – oświadczyła Małżonka Prezydenta.

 

Z okazji wczorajszego Dnia Dziecka Pierwsza Dama wzięła udział w przygotowanym dla najmłodszych pikniku, a wcześniej obejrzała występy artystyczne w wykonaniu najmłodszych Zobacz także: Dzień Flagi RP oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą [PL/ENG] mieszkańców ośrodka. Dziękując za nie Pierwsza Dama zwróciła uwagę na językowe osiągnięcia dzieci i młodzieży. – Gratuluję zdolności artystycznych, recytatorskich i wokalnych, ale przede wszystkim jestem pod ogromnym wrażeniem tego jak pięknie mówicie po polsku, brawa dla Was! – powiedziała.

 

 

– 1 czerwca to najważniejszy dzień w roku – wyznała Pierwsza Dama. – Jesteście naszym skarbem, największym dobrem i naszą nadzieją na przyszłość – wyjaśniła, zwracając się do dzieci i młodzieży. Z okazji Dnia Dziecka Małżonka Prezydenta życzyła najmłodszym, by zawsze czuli się kochani i dorastali w poczuciu bezpieczeństwa oraz troski ze strony najbliższych, ale też wychowawców i nauczycieli. – Bardzo bym chciała, byście mogli spełniać swoje najskrytsze marzenia i byście nigdy nie wątpili w swoje możliwości, ponieważ każdy z Was posiada jakiś talent czy szczególne predyspozycje – dodała, zwracając się do dzieci. Agata Kornhauser-Duda przypomniała, że to od najmłodszych będzie zależało, czy wykorzystają te umiejętności. – Jednocześnie to wielkie zadanie dla nas: dorosłych, byśmy stworzyli Wam odpowiednie warunki do rozwoju – zaakcentowała.

 

 

 

Pierwsza Dama życzyła dzieciom i młodzieży otwartości na ludzi i na nowe znajomości. – Głęboko wierzę, że w Polsce znajdziecie prawdziwych przyjaciół, którzy pomogą Wam zaaklimatyzować się w nowym środowisku – stwierdziła. – Bądźcie ciekawi świata, poszerzajcie horyzonty i zdobywajcie wiedzę, bo to zaprocentuje w przyszłości i na pewno zaowocuje Waszymi wielkimi sukcesami – zapewniła. – Przede wszystkim jednak życzę, byście czuli, że Polska to Wasz dom – zakończyła Pierwsza Dama.

 

 

Podczas wtorkowej wizyty Agata Kornhauser-Duda podziękowała przedstawicielom Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i wszystkim osobom związanym z instytucją za dbałość o to, by adaptacja Repatriantów przebiegała pomyślnie i bez przeszkód. Późniejsze rozmowy z pedagogami i przedstawicielami stowarzyszenia były dla Pierwszej Damy okazją do bliższego zapoznania się z pracą ośrodka i jego dotychczasowymi osiągnięciami, specyfiką nauczania języka polskiego jako drugiego i psychologicznymi aspektami powrotu Rodaków do kraju. – Państwa rola jest nie do przecenienia – podkreśliła Pierwsza Dama, akcentując wkład nauczycieli i psychologów w proces repatriacji. (KS)

 

___________________________________________

 

 

Repatriacja jest akcją prowadzoną przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, mającą na celu spełnienie etycznego obowiązku zadośćuczynienia historycznych krzywd Rodakom zamieszkałym w azjatyckiej części byłego ZSRR. Ustawa o repatriacji umożliwia powrót do kraju tym osobom bądź ich potomkom, którzy na skutek deportacji, zesłań i innych prześladowań narodowościowych i politycznych nie mogły się w Polsce nigdy osiedlić.

 

 

Poleć znajomemu