Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 9 czerwca 2020

Agata Kornhauser-Duda z wizytą u Sióstr Szarytek

  |   Wizyta Małżonki Prezydenta w warszawskiej prowincji Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo Wizyta Małżonki Prezydenta w warszawskiej prowincji Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo Wizyta Małżonki Prezydenta w warszawskiej prowincji Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo Wizyta Małżonki Prezydenta w warszawskiej prowincji Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo Wizyta Małżonki Prezydenta w warszawskiej prowincji Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo Wizyta Małżonki Prezydenta w warszawskiej prowincji Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo Wizyta Małżonki Prezydenta w warszawskiej prowincji Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo Wizyta Małżonki Prezydenta w warszawskiej prowincji Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo Wizyta Małżonki Prezydenta w warszawskiej prowincji Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo Wizyta Małżonki Prezydenta w warszawskiej prowincji Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo Wizyta Małżonki Prezydenta w warszawskiej prowincji Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo Wizyta Małżonki Prezydenta w warszawskiej prowincji Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo Wizyta Małżonki Prezydenta w warszawskiej prowincji Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo Wizyta Małżonki Prezydenta w warszawskiej prowincji Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo Wizyta Małżonki Prezydenta w warszawskiej prowincji Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo Wizyta Małżonki Prezydenta w warszawskiej prowincji Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo Wizyta Małżonki Prezydenta w warszawskiej prowincji Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo

Małżonka Prezydenta odwiedziła dziś warszawską prowincję Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Siostry Szarytki pełnią posługę wśród chorych, ubogich, wspierają dzieci i młodzież, osoby niepełnosprawne czy osadzonych.

 

– Siostry prowadzą wielkie dzieło, bardzo się cieszę, że mogę osobiście Siostry poznać – mówiła we wtorek Pierwsza Dama. Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo zostało założone w Paryżu w XVII w. przez księdza św. Wincentego a Paulo i św. Ludwikę de Marillac. W warszawskim Domu Prowincjonalnym Agata Kornhauser-Duda wzięła udział w spotkaniu ze wspólnotą sióstr, odwiedziła starsze, schorowane zakonnice oraz zwiedziła ośrodek i poznała jego historię.

 

 

W odpowiedzi na współczesne potrzeby siostry podejmują posługę w szpitalach, odwiedzają i wspierają chorych oraz ubogich w ich domach i w domach pomocy społecznej. Angażują się w pomoc dzieciom w ośrodkach wychowawczych, świetlicach środowiskowych i ogniskach wychowawczych. Pracują również w szkołach i przedszkolach, w domach dziecka, w hospicjach, Zobacz także: Małżonka Prezydenta odwiedziła Repatriantów w duszpasterstwie więziennym, opiekują się też ubogimi na misjach za granicą. – Chciałabym bardzo serdecznie podziękować za niezwykłą posługę pełną poświęcenia dla najbardziej potrzebujących – powiedziała Pierwsza Dama. Podkreśliła, że w czasie pandemii koronawirusa Szarytki oraz inne zgromadzenia sióstr i braci z wielkim zaangażowaniem podjęły się pracy na rzecz innych. – Gdyby nie ta pomoc w wielu miejscach doszłoby do tragicznych sytuacji. Jestem ogromnie wdzięczna za tę postawę: proszę przyjąć z serca płynące podziękowania – podkreśliła Agata Kornhauser-Duda.

 

 

 

We wtorek Małżonka Prezydenta spotkała się z Siostrami, z którymi rozmawiała o działalności zakonu, ich pracy w czasie pandemii czy prowadzonej na terenie Zgromadzenia świetlicy środowiskowej. Poproszona o przybliżenie swojej codzienności Agata Kornhauser-Duda opowiedziała o roli Pierwszej Damy i działalności skupionej m.in. wokół wsparcia osób Zobacz także: Wizyta Małżonki Prezydenta w Katowicach niepełnoprawnych i ich rodzin, edukacji, w tym promocji czytelnictwa, działalności charytatywnej i spotkań z seniorami. Małżonka Prezydenta mówiła też o inicjatywach wspierających wcześniaki, udziale w akcjach charytatywnych i wolontariacie oraz wizytach w kraju i za granicą. – Najważniejsze są dla mnie spotkania z ludźmi, one też są osią prezydentury mojego męża – zaznaczyła Pierwsza Dama. Podkreśliła, że jedynie dzięki bezpośrednim spotkaniom z innymi można nawiązywać relacje międzyludzkie, poznawać cudze potrzeby i wychodzić im naprzeciw.

 

Od chwili powołania zgromadzenie nie było objęte klauzurą ani odosobnieniem od społeczeństwa i prowadzi działalność misyjną. Obecnie w Polsce istnieją trzy prowincje Sióstr Miłosierdzia: poznańsko-chełmińska, krakowska i warszawska. Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia jest jednym z najliczniejszych zgromadzeń katolickich w Polsce i na świecie. (KS)

 

 

 

Poleć znajomemu