Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 20 czerwca 2020

II Mazowiecki Kongres Kół Gospodyń Wiejskich

  |   Powitanie Pierwszej Damy na II Mazowieckim Kongresie Kół Gospodyń Wiejskich Powitanie Pierwszej Damy na II Mazowieckim Kongresie Kół Gospodyń Wiejskich II Mazowiecki Kongres Kół Gospodyń Wiejskich z udziałem Pierwszej Damy II Mazowiecki Kongres Kół Gospodyń Wiejskich z udziałem Pierwszej Damy Kongres był okazją do wymiany doświadczeń między organizacjami z 22 powiatów Jednym z wielu poruszonych podczas Kongresu tematów były właściwości mniszka lekarskiego i możliwości zastosowania go m.in. do produkcji kawy Fenomen KGW wynika z tego, że powstają z autentycznej potrzeby serca i wzrastają na bardzo dobrej glebie – mówiła Agata Kornhauser-Duda II Mazowiecki Kongres Kół Gospodyń Wiejskich z udziałem Pierwszej Damy II Mazowiecki Kongres Kół Gospodyń Wiejskich z udziałem Pierwszej Damy II Mazowiecki Kongres Kół Gospodyń Wiejskich z udziałem Pierwszej Damy II Mazowiecki Kongres Kół Gospodyń Wiejskich z udziałem Pierwszej Damy II Mazowiecki Kongres Kół Gospodyń Wiejskich z udziałem Pierwszej Damy Małżonka Prezydenta odwiedziła stoiska z regionalnymi potrawami i rękodziełem Małżonka Prezydenta odwiedziła stoiska z regionalnymi potrawami i rękodziełem Małżonka Prezydenta odwiedziła stoiska z regionalnymi potrawami i rękodziełem Małżonka Prezydenta odwiedziła stoiska z regionalnymi potrawami i rękodziełem Małżonka Prezydenta odwiedziła stoiska z regionalnymi potrawami i rękodziełem II Mazowiecki Kongres Kół Gospodyń Wiejskich z udziałem Pierwszej Damy II Mazowiecki Kongres Kół Gospodyń Wiejskich z udziałem Pierwszej Damy Przedstawiciele Zespołu "Mazowsze" zaprezentowali ludowe tańce i stroje Przedstawiciele Zespołu "Mazowsze" zaprezentowali ludowe tańce i stroje Przedstawiciele Zespołu "Mazowsze" zaprezentowali ludowe tańce i stroje Przedstawiciele Zespołu "Mazowsze" zaprezentowali ludowe tańce i stroje Przedstawiciele Zespołu "Mazowsze" zaprezentowali ludowe tańce i stroje Przedstawiciele Zespołu "Mazowsze" zaprezentowali ludowe tańce i stroje

W sobotę w powiecie garwolińskim odbył się II Mazowiecki Kongres Kół Gospodyń Wiejskich. W wydarzeniu uczestniczyła Małżonka Prezydenta, która podkreśliła, że te niewielkie organizacje wpływają nie tylko na przemianę wsi, ale również na rozwój całej Polski.

 

Ponad 150 przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich z 22 powiatów województwa mazowieckiego spotkało się dziś w Górznie k. Garwolina. Panie uczestniczyły w warsztatach i zajęciach dotyczących m.in. podmiotowości kół, naturalnej medycyny czy strojów ludowych. Pierwsza Dama, która wielokrotnie miała okazję rozmawiać z gospodyniami podczas swoich wizyt w całej Polsce oraz spotkań w Pałacu Prezydenckim podkreśliła, że niezwykle ceni KGW oraz inicjatywy służące promocji polskiej wsi i jej dziedzictwa. – Wszystkie dotychczasowe spotkania z Kołami Gospodyń Wiejskich były dla mnie ogromnie ważnym doświadczeniem – stwierdziła Agata Kornhauser-Duda. – Chciałabym bardzo serdecznie pogratulować organizatorom dzisiejszego kongresu, jego uczestnikom i prelegentom. To cenna inicjatywa pozwalająca uzupełnić wiedzę na różnego rodzaju prelekcjach czy warsztatach i możliwość poszerzenia obszaru aktywności Kół Gospodyń Wiejskich, jak również wspaniała promocja ich działalności – dodała.

 

 

„Towarzystwo Gospodyń” - taką nazwę przyjęła pierwsza organizacja kobieca, która powstała w marcu 1866 r. w Piasecznie. Dopiero pół wieku później organizacje kobiet wiejskich w Polsce przyjęły wspólną nazwę. – Koła Gospodyń Wiejskich zaczęły pojawiać się 150 lat temu i powstają nadal, doskonale się rozwijając. Ich fenomen wynika z tego, że powstają z autentycznej potrzeby serca i wzrastają na bardzo dobrej glebie – zauważyła Agata Kornhauser-Duda. – Mówi się, że Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna – przypomniała. – Ale przecież jest też wiele innych powodów, dla których Polskę kochamy, szanujemy, chcemy ją chronić. Wymienię tylko dwa: Polska jest wolna i Polska jest piękna – stwierdziła Małżonka Prezydenta. Mówiąc o różnorodności naszego kraju Pierwsza Dama wspomniała m.in. o jego szerokim potencjale regionalnym i krajobrazowym.

 

 

– Dwa lata temu, podczas pikniku rodzinnego w Białej Podlaskiej, w którym uczestniczyłam razem z mężem, zwróciłam uwagę na szczególną rzecz. Zorganizowaliśmy tam konkurs dla najmłodszych pod tytułem „Co najbardziej kochasz w Polsce”. Dzieci rysowały przede wszystkim to, co jest w Polsce najpiękniejszego, czyli góry, morze, rzeki, jeziora, ale bardzo często na rysunkach można było rozpoznać kobiety w ludowych strojach – opowiadała Pierwsza Dama. – Doszłam wtedy do wniosku, że podobne skojarzenia kierują specjalistami od reklamy: bardzo często w reklamach mających zachęcić do odwiedzin naszego kraju występują kobiety w pięknych, barwnych strojach na tle naszych zabytków czy cudów natury. – Panie, Członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, jesteście najlepszą polską wizytówką – stwierdziła Agata Kornhauser-Duda.

 

 

Aktywność społeczna KGW przejawia się przede wszystkim w kultywowaniu tradycji, rozwijaniu różnych form przedsiębiorczości wśród kobiet, wsparciu rodzin i lokalnych społeczności. Członkinie wymieniają się międzypokoleniowymi doświadczeniami, wiedzą i talentami. – Jestem pełna uznania, że dbają Panie o kultywowanie ludowej kultury i tradycji, gdyż ma to Zobacz także: Spotkanie Pierwszej Damy z przedstawicielami Kół Gospodyń Wiejskich nieocenione znaczenie dla zachowania naszej narodowej tożsamości i dziedzictwa. (…) Działają Panie w swoim wolnym czasie na rzecz dobra wspólnego – przyznała Małżonka Prezydenta, tłumacząc, że niejednokrotnie miała okazję się przekonać, że gospodynie angażują się w szereg akcji, również charytatywnych. – Bardzo dziękuję za ogromny wkład w walkę z epidemią: szycie maseczek, gotowanie dla osób przebywających na kwarantannie, wsparcie seniorów. Ta pomoc była nieoceniona – powiedziała Małżonka Prezydenta.

 

 

Przypomniała też, że gospodynie, najlepiej zaznajomione z potrzebami swoich społeczności, często współpracują z władzami samorządowymi. – To Panie informujecie o najpilniejszych potrzebach dotyczących choćby stworzenia nowej drogi, zmodernizowania budynku czy wybudowania poczty – zauważyła Agata Kornhauser-Duda. – Tym bardziej się cieszę, że w ostatnich latach wielką wartość i wielki potencjał Kół Gospodyń Wiejskich dostrzegło i doceniło, także finansowo, państwo. Uważam, że to zawsze trafiona inwestycja – podsumowała Pierwsza Dama, przypominając o specjalnych ustawach ułatwiających i porządkujących proces organizowania i rejestracji Kół oraz przewidujących większe dofinansowania do ich działalności. – Bardzo się cieszę, tym bardziej, że Koła Gospodyń Wiejskich mają ogromną przyszłość. Wpływają nie tylko na rozwój wsi, ale w szerszym ujęciu, na rozwój naszej Ojczyzny, Polski – zapewniła Pierwsza Dama.

 

 

Podczas Kongresu członkinie KGW wymieniały się swoimi doświadczeniami, pomysłami oraz efektami pracy. Dodatkową atrakcją były prezentacje regionalnych potraw i rękodzieła oraz seminaria na Zobacz także: Pierwsze Damy Polski i Etiopii z wizytą w siedzibie „Mazowsza” temat parzenia kawy, medycyny naturalnej czy szkolenia dotyczące kwestii prawno-fiskalnych w działalności KGW. Podczas jednego z warsztatów, o tradycji ludowych tańców i śpiewów, opowiedzieli członkowie „Mazowsza”, których wyjątkową rolę ambasadorów Polski podkreśliła Pierwsza Dama. Zespół „Mazowsze” należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Jego repertuar obejmuje opracowania sceniczne 42 regionów naszego kraju.

 

Pierwszej Damie towarzyszył Sekretarz Stanu w KPRP, minister Adam Kwiatkowski. (KS)

 

 

 

 

 

Poleć znajomemu