Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Środa, 24 czerwca 2020

Rozmowa Pierwszej Damy z warszawskimi maturzystami pochodzącymi z krajów byłego ZSRR

  |   Rozmowa Pierwszej Damy z warszawskimi licealistami pochodzącymi z krajów byłego ZSRR Rozmowa Pierwszej Damy z warszawskimi licealistami pochodzącymi z krajów byłego ZSRR Rozmowa Pierwszej Damy z warszawskimi licealistami pochodzącymi z krajów byłego ZSRR Rozmowa Pierwszej Damy z warszawskimi licealistami pochodzącymi z krajów byłego ZSRR

Pierwsza Dama rozmawiała dziś z uczniami polonijnego liceum, do którego uczęszcza młodzież pochodząca z krajów byłego ZSRR. Maturzyści opowiadali o swoich korzeniach, relacjach z Polską i planach na przyszłość. – Wyobrażam sobie, ile kosztowała Was decyzja o opuszczeniu kraju, rodziny i znajomych, by rozpocząć życie na nowo w ojczyźnie Waszych przodków – mówiła Agata Kornhauser-Duda.

 

Fundacja Międzynarodowy Instytut Edukacji prowadzi w Warszawie Polonijne Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne „Klasyk” oraz Niepubliczny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „Wschód-Zachód”. W środę Agata Kornhauser-Duda odbyła wideorozmowę z tegorocznymi maturzystami, którzy, cztery lata temu rozpoczynali swoją edukację w Polsce z minimalną lub zerową znajomością języka polskiego. Dziś młodzi ludzie mogą się pochwalić ukończeniem liceum z bardzo dobrymi wynikami, udziałem w egzaminach maturalnych i zamiarem kontynuowania edukacji na polskich uczelniach wyższych.

 

 

Z każdym rokiem placówka kształci coraz liczniejszą grupę uczniów o polskich korzeniach. Do niedawnych egzaminów maturalnych podeszło 28 osób. Podczas rozmowy z Małżonką Prezydenta, która odwiedziła placówkę w 2016 roku, młodzież opowiedziała o więziach z Polską, opuszczeniu rodzinnych stron i perspektywach, jakie niesie europejskie wykształcenie. Na swoją pozycję młodzież pracuje bardzo ciężko. Uczniowie w bardzo krótkim czasie muszą nadrobić braki w znajomości języka polskiego, by móc realizować podstawę programową i przygotować się do podjęcia studiów wyższych. Dlatego też placówka oferuje swoim podopiecznym indywidualny tok nauczania, realizuje program podnoszący umiejętności językowe, a także jeden z czterech profili do wyboru: przyrodniczy, politechniczny, ekonomiczny i uniwersytecki.

 

Dzisiaj uczniowie podzielili się z Pierwszą Damą wspomnieniami z rodzinnych domów oraz planami na przyszłość, mówili też o przygotowaniach do egzaminów maturalnych w czasie pandemii, pasjach i ambicjach. – Życzę Wam satysfakcjonujących wyników matur, które pozwolą Wam studiować na wymarzonych kierunkach – powiedziała Agata Kornhauser-Duda, Zobacz także: Małżonka Prezydenta odwiedziła Repatriantów zwracając się do maturzystów. – Ale przede wszystkim chciałabym Wam życzyć, żebyście w Polsce czuli się jak w domu, żebyście czuli się tu dobrze i bezpiecznie. Mam nadzieję, że znajdziecie tutaj prawdziwych przyjaciół. Podziwiam Was za odwagę, bo wyobrażam sobie, ile kosztowała Was decyzja o opuszczeniu kraju, rodziny i znajomych, by rozpocząć życie na nowo w ojczyźnie Waszych przodków.  Bardzo mocno trzymam za Was kciuki! – obiecała Pierwsza Dama. Podziękowała także wszystkim pedagogom za ich, wymagającą zwiększonego wysiłku pracę, troskliwą opiekę and uczniami, pomoc w budowaniu ich tożsamości i bezpiecznej przyszłości. (KS)

 

 

 

Poleć znajomemu