Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 3 lipca 2020

Podsumowanie akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii”

  |   Uroczystość podsumowania akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” z udziałem Małżonki Prezydenta Uroczystość podsumowania akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” z udziałem Małżonki Prezydenta Uroczystość podsumowania akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” z udziałem Małżonki Prezydenta Uroczystość podsumowania akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” z udziałem Małżonki Prezydenta Uroczystość podsumowania akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” z udziałem Małżonki Prezydenta Uroczystość podsumowania akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” z udziałem Małżonki Prezydenta Uroczystość podsumowania akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” z udziałem Małżonki Prezydenta Uroczystość podsumowania akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” z udziałem Małżonki Prezydenta Uroczystość podsumowania akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” z udziałem Małżonki Prezydenta Uroczystość podsumowania akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” z udziałem Małżonki Prezydenta Uroczystość podsumowania akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” z udziałem Małżonki Prezydenta Uroczystość podsumowania akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” z udziałem Małżonki Prezydenta Uroczystość podsumowania akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” z udziałem Małżonki Prezydenta Uroczystość podsumowania akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” z udziałem Małżonki Prezydenta Uroczystość podsumowania akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” z udziałem Małżonki Prezydenta Uroczystość podsumowania akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” z udziałem Małżonki Prezydenta Uroczystość podsumowania akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” z udziałem Małżonki Prezydenta Uroczystość podsumowania akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” z udziałem Małżonki Prezydenta Uroczystość podsumowania akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” z udziałem Małżonki Prezydenta Uroczystość podsumowania akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” z udziałem Małżonki Prezydenta Uroczystość podsumowania akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” z udziałem Małżonki Prezydenta Uroczystość podsumowania akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” z udziałem Małżonki Prezydenta Uroczystość podsumowania akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” z udziałem Małżonki Prezydenta Uroczystość podsumowania akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” z udziałem Małżonki Prezydenta

W piątek Pierwsza Dama była gospodarzem uroczystości podsumowania akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii”. Wydarzenie zamykające 101 dni trwania projektu odbyło się w ogrodach Pałacu Prezydenckiego. Ogólnopolska akcja pomocy i wsparcia dla kombatantów „Oni walczyli o naszą Wolność, My walczyliśmy o Ich zdrowie” rozpoczęła się w połowie marca br. W tym czasie do blisko 350 kombatantów w całym kraju, ich rodzin i opiekunów dostarczono ok. 42 000 ciepłych posiłków. Pomoc otrzymywali również pracownicy służby zdrowia. Akcja zakończyła się  dzisiaj, 3 lipca br.

 

 

Jest mi niezmiernie miło gościć w Pałacu Prezydenckim ludzi zwykłych, a zarazem niezwykłych - tymi słowami Pierwsza Dama powitała przedstawicieli wolontariuszy, darczyńców i firm oraz instytucji zaangażowanych w akcję. – Myślę, że kierowała Państwem po prostu potrzeba serca i to jest najpiękniejsze. To, co zrobili Państwo w imię społecznej solidarności trafiło do niezwykłych ludzi: bohaterów, którzy poświęcili swoją młodość, nierzadko zdrowie, by wywalczyć wolność dla nas. Jest to swoisty akt wdzięczności, ale nie zapomnieli Państwo o współczesnych bohaterach: pracownikach służby zdrowia – powiedziała Małżonka Prezydenta.

 

 

Inicjatorami akcji było Stowarzyszenie Zachowania Pamięci o Armii Krajowej, Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Mazowiecki oraz Społecznicy z projektu „Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich”, których przedstawiciele odebrali w piątek z rąk Pierwszej Damy listy gratulacyjne. Organizatorzy otrzymywali również pomoc od instytucji państwowych i wielu firm prywatnych. – Jest to przykład na czym polega społeczna odpowiedzialność biznesu. Podczas pandemii miałam okazję współpracować z różnego rodzaju firmami, z przedsiębiorcami, którzy sami mieli trudności, ale nie zawahali się by pomagać innym – stwierdziła Pierwsza Dama.

 

Każdego dnia wolontariusze wykonywali setki telefonów, aby sprawdzić potrzeby, ale przede wszystkim zapewnić weteranom poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Małżonka Prezydenta szczególnie akcentowała wdzięczność za czas i uwagę poświęcone osobom starszym, za Zobacz także: Agata Kornhauser-Duda wspiera kampanię „Solidarni z Seniorami - Razem Damy Radę” niesienie im uśmiechu i nadziei. – Dziękuję za pomoc finansową, rzeczową, ale przede wszystkim za każdą chwilę rozmowy i uwagę jaką Państwo poświecili naszym weteranom. Wszyscy doświadczyliśmy tego, jak silnie izolacja wpłynęła na nasze samopoczucie i to niezależnie od wieku. Myślę, że najbardziej dojmująco uczucie osamotnienia towarzyszyło osobom starszym – mówiła Agata Kornhauser-Duda.

 

 

Publiczną zbiórkę pieniędzy wsparło 6697 osób, które łącznie przekazały ponad 360 tysięcy złotych, a rozwożeniem posiłków, pomocą w zakupach, realizacji recept i w codziennych sprawunkach zajęło się ponad 100 wolontariuszy z całego kraju. Pierwsza Dama skierowała podziękowania do żołnierzy Wojska Polskiego, podkreślając wdzięczność za własną współpracę w czasie pandemii z Wojskami Obrony Terytorialnej. – Dziękuję  funkcjonariuszom Straży Granicznej i Służby Więziennej, harcerzom i wszystkim osobom, które uczestniczyły w tej akcji i które dotarły do tak wielu weteranów – wymieniała Pierwsza Dama.

 

– Jednocześnie chciałabym zaapelować, abyśmy mając świeżo w pamięci doświadczenie epidemii kontynuowali dobro, które w nas wyzwoliła. Byśmy nie tylko w obliczu zagrożenia potrafili się jednoczyć, ale żebyśmy na co dzień otaczali się wzajemnym szacunkiem, życzliwością i serdecznością. Chciałabym byśmy zauważali, że wśród nas są osoby potrzebujące, byśmy nie bali się pytać, czy nie potrzebują wsparcia: byśmy byli wyczuleni na potrzeby innych. Myślę, że to byłby najlepszy efekt doświadczenia epidemii – apelowała w trakcie wydarzenia Małżonka Prezydenta.

 

 

Wszystkim osobom zaangażowanym w akcję Agata Kornhauser-Duda zadedykowała słowa Jana Pawła II, który mówił, że „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. – A dobro proszę Państwa zawsze wraca! – zakończyła swoje wystąpienie Pierwsza Dama. Towarzyszył jej Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta, minister Adam Kwiatkowski.

 

Spotkanie umilił występ zespołu Ferajna z Hoovera. Piosenki przedwojenne i powstańcze w ich wykonaniu dodawały otuchy weteranom w czasie trwania akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii”. (KS)

 

 

Poleć znajomemu