Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 6 lipca 2020

100-lecie Koła Gospodyń Wiejskich w Starej Dąbi

  |   Jubileusz 100-lecia działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Starej Dąbi z udziałem Pierwszej Damy Jubileusz 100-lecia działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Starej Dąbi z udziałem Pierwszej Damy Jubileusz 100-lecia działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Starej Dąbi z udziałem Pierwszej Damy Jubileusz 100-lecia działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Starej Dąbi z udziałem Pierwszej Damy Jubileusz 100-lecia działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Starej Dąbi z udziałem Pierwszej Damy Jubileusz 100-lecia działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Starej Dąbi z udziałem Pierwszej Damy Jubileusz 100-lecia działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Starej Dąbi z udziałem Pierwszej Damy Jubileusz 100-lecia działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Starej Dąbi z udziałem Pierwszej Damy Jubileusz 100-lecia działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Starej Dąbi z udziałem Pierwszej Damy Jubileusz 100-lecia działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Starej Dąbi z udziałem Pierwszej Damy Jubileusz 100-lecia działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Starej Dąbi z udziałem Pierwszej Damy

Mieszkanki Starej Dąbi w województwie lubelskim od stu lat promują tradycje i działają na rzecz lokalnej społeczności. Dzisiaj zainaugurowały obchody jubileuszu powstania Koła Gospodyń Wiejskich, a w uroczystości uczestniczyła Agata Kornhauser-Duda.

 

 

– Kobiety potrafią nadawać sens sprawom z pozoru błahym, ale to właśnie te sprawy składają się na naszą codzienność. Potrafimy wydobywać z nich piękno, dzielić się dobrem i wzajemnie wspierać – mówiła w poniedziałek Pierwsza Dama podczas inauguracji obchodów 100. rocznicy powstania Koła Gospodyń Wiejskich w Starej Dąbi. Wielopokoleniowe koło Zobacz także: „Pałac Prezydencki wypełnia energia kobiet” liczące obecnie 51 członkiń powstało w 1920 roku. Od tamtej pory zajmuje się promowaniem tradycji ludowej i działaniami prospołecznymi. – Przez ostatnie pięć lat miałam bardzo wiele okazji do tego, żeby poznać kobiety, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, i naprawdę dobrze zapoznać się z działalnością tych organizacji: zarówno podczas wizyt w całej Polsce, ale także goszcząc panie w Pałacu Prezydenckim. Uświadomiłam sobie, że Koła Gospodyń Wiejskich to absolutnie polski fenomen. Pierwsze koła zakładane jeszcze w dziewiętnastym wieku, czy jak tu, w malowniczej Starej Dąbi, sto lat temu, nie tylko wciąż działają, ale rozwijają się, a w ostatnich latach wręcz przeżywają swój rozkwit – zauważyła Pierwsza Dama.

 

"Kobiety potrafią nadawać sens sprawom z pozoru błahym, ale to właśnie te sprawy składają się na naszą codzienność. Potrafimy wydobywać z nich piękno, dzielić się dobrem i wzajemnie wspierać"

 

 

– Działają, trwają i rozwijają się wypełniając cały czas te same zadania, które nigdy nie stracą na aktualności. Należą do nich budowanie wspólnoty, wsparcie rodzin, edukacja, dzielenie się doświadczeniem. To też absolutnie nieoceniona praca na rzecz podtrzymywania i pielęgnowania naszej pięknej polskiej ludowej kultury, tradycji kulinarnych czy rękodzieła, a więc wszystkiego tego, co składa się na naszą narodową tożsamość. I za to wielkie podziękowania dla pań i pań poprzedniczek – stwierdziła Małżonka Prezydenta.

 

 

Członkinie KGW podkreślają, że wspólnie odkrywają, jak łączyć życie rodzinne z działalnością na rzecz lokalnej społeczności, biorą udział w zajęciach sportowych, spotkaniach, prelekcjach i wyjazdach. Organizują też spotkania integracyjne dla mieszkańców i dbają o rozwój wsi, kierując się mottem „Trzeba tak żyć, aby zostawić po sobie jakiś ślad. Zmienić świat Zobacz także: II Mazowiecki Kongres Kół Gospodyń Wiejskich na lepszy, chociaż w małej części”. W ramach koła działa ludowa poetka, która umiliła wydarzenie prezentacją swojej twórczości. – Największe wrażenie robi to, że udało się paniom przez tyle lat zachować więzi między kobietami, ale także międzypokoleniowe więzy sąsiedzkie i rodzinne. Myliłby się ten, kto by pomyślał, że sto lat tradycji wyklucza nowoczesność. Będąc członkiniami koła wzajemnie się Panie mobilizują, by działać na rzecz innych i stawiać na własny rozwój. To, że dbają Panie o zdrowy styl życia, że się Panie dokształcają, są otwarte na poszerzanie horyzontów też dla każdej kobiety jest ogromnie ważne – akcentowała Małżonka Prezydenta.

 

 

 "Pierwsze KGW zakładane jeszcze w dziewiętnastym wieku, czy jak tu, w malowniczej Starej Dąbi, sto lat temu, nie tylko wciąż działają, ale rozwijają się, a w ostatnich latach wręcz przeżywają swój rozkwit"

 

Podkreśliła jednocześnie, że „kobiety potrafią nadawać sens sprawom z pozoru błahym”. – Ale to właśnie te sprawy składają się na naszą codzienność. Potrafimy wydobywać z nich piękno, dzielić się dobrem i wzajemnie wspierać. (…)  Cieszy mnie dzisiejsza obecność pana burmistrza: to znaczy, że głos kobiet w Starej Dąbi jest ważny i jest słyszalny – mówiła Agata Kornhauser-Duda, zwracając uwagę, że to właśnie członkinie kół, znając potrzeby danej społeczności, współpracują z władzami samorządowych na rzecz mieszkańców.

 

 

W poniedziałek Pierwsza Dama, w imieniu Prezydenta, przekazała jubileuszowy dar - flagę Rzeczypospolitej Polskiej. „Niech widok tej flagi umacnia w nas poczucie wspólnoty i solidarności. Niech będzie impulsem do pracy dla pomyślności Polski. Niech inspiruje do budowania dzisiejszej wolnej, suwerennej Rzeczypospolitej - nowoczesnego, bezpiecznego i silnego państwa, gotowego odważnie podejmować wyzwania przyszłości” - napisał Andrzej Duda w liście do członkiń KGW w Starej Dąbi.

 

Małżonce Prezydenta towarzyszył w wizycie Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, minister Adam Kwiatkowski. Uroczystość była okazją do indywidualnych rozmów i wymiany doświadczeń. Z mieszkankami Starej Dąbi Pierwsza Dama rozmawiała między innymi o promocji zdrowia i profilaktyce. Po przerwie spowodowanej pandemią w trasę ruszyły mammobusy. Mieszkanki Starej Dąbi i całego powiatu ryckiego w wieku 50-69 lat, jeszcze przed rozpoczęciem dzisiejszej uroczystości KGW, miały możliwość skorzystania z darmowych badań. Do udziału w akcji profilaktycznej gorąco zachęca Pierwsza Dama >>> 

Poleć znajomemu