Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 1 września 2020

Inauguracja roku szkolnego z udziałem Pierwszej Damy

  |   Inauguracja roku szkolnego 2020/2021 w Łaskarzewie Inauguracja roku szkolnego 2020/2021 w Łaskarzewie Inauguracja roku szkolnego 2020/2021 w Łaskarzewie Inauguracja roku szkolnego 2020/2021 w Łaskarzewie Inauguracja roku szkolnego 2020/2021 w Łaskarzewie Inauguracja roku szkolnego 2020/2021 w Łaskarzewie

Małżonka Prezydenta uczestniczyła dziś w uroczystej inauguracji nowego roku szkolnego. – Życzę, by ten rok był przede wszystkim czasem zdobywania wiedzy, odkrywania i poznawania świata, rozwijania Waszych pasji i zainteresowań, ale także czasem nawiązywania przyjacielskich relacji, które bardzo często pozostają relacjami na całe życie – mówiła Pierwsza Dama, zwracając się do uczniów Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Pawła II w Łaskarzewie.

 

 

1 września Agata Kornhauser-Duda odwiedziła powiat garwoliński, gdzie podczas inauguracji roku szkolnego 2020/2021 spotkała się ze społecznością Zespołu Szkół nr 2 w Łaskarzewie. Kierując życzenia do uczniów Pierwsza Dama zwróciła uwagę na niezwykłe cechy i zasługi patrona placówki. – Jan Paweł II przez całe życie pielęgnował w sobie ciekawość świata i ludzi. Bardzo dużo podróżował, rozmawiał z innymi, często spotykał się z naukowcami z różnych dziedzin, by śledzić postępy w nauce – przypomniała Pierwsza Dama. – Dlatego chciałabym Wam życzyć, żebyście rozwijali w sobie taką ciekawość świata, byście słuchali ludzi, którzy mają Wam coś interesującego do przekazania, byście nigdy nie bali się zadawać pytań i byście rozwijali w sobie wrażliwość na drugiego człowieka – dodała. To Wy jesteście przyszłością. Za kilkanaście lat to Wy będziecie decydować o losach naszego kraju i dbać o jego rozwój. Jak mówił Jan Paweł II w Was jest nadzieja, ponieważ to Wy należycie do przyszłości, a zarazem przyszłość do Was należy – podkreśliła Małżonka Prezydenta.

 

 

Przypominając, że początek roku szkolnego zbiega się z rocznicą wybuchu II Wojny Światowej Pierwsza Dama zachęcała uczniów do poznawania naszej historii i pielęgnowania pamięci o bohaterach. – Dziś na Westerplatte odbyły się uroczystości upamiętniające naszych bohaterskich żołnierzy, którzy zginęli za Polskę. Westerplatte stało się symbolem wybuchu wojny, ale jednocześnie symbolem oporu wobec agresji Trzeciej Rzeszy ­– mówiła Agata Kornhauser-Duda. – Stało się także symbolem bardzo ważnej życiowej postawy, o której w pięknych słowach, właśnie na Westerplatte, mówił Jan Paweł II, zwracając się do obecnej tam młodzieży: Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje „Westerplatte”. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować – kontynuowała Pierwsza Dama, przywołując słowa papieża z 1987 roku. – Waszą powinnością jest nauka i zdobywanie wiedzy, a także rozwijanie wrażliwości na drugiego człowieka. Jestem przekonana, że dzięki Waszej wytrwałości i pomocy nauczycieli jak najlepiej podołacie temu zadaniu – stwierdziła Małżonka Prezydenta. Podkreśliła jednocześnie, że 2020 rok obfituje w okrągłe rocznice ważnych wydarzeń, a „to, że żyjemy dzisiaj w wolnym kraju zawdzięczamy poświęceniu naszych przodków”. – Pamiętajmy o tym, bo jak mówił Marszałek Józef Piłsudski „naród, który traci pamięć przestaje być narodem” – uzupełniła.

 

 

W pierwszym dniu nowego roku szkolnego Małżonka Prezydenta wszystkim nauczycielom życzyła sił, wytrwałości i optymizmu. – Wiem jak trudnym doświadczeniem była dla Państwa praca podczas pandemii i jakim wyzwaniem okazało się nauczanie w trybie zdalnym – zapewniła, wyrażając „ogromną wdzięczność i szacunek” za to, że mimo obiektywnych trudności pedagodzy podjęli zadanie, „mając na uwadze dobro uczniów i płynność procesu edukacyjnego”. Małżonka Prezydenta, wieloletni pedagog, życzyła nauczycielom, by powołanie, jakim z pewnością jest ich praca, „powołanie do wychowywania, do dzielenia się wiedzą, ale także do towarzyszenia młodym ludziom w ich dorastaniu” było zawsze źródłem satysfakcji.

 

Na zakończenie swojego wystąpienia Agata Kornhauser-Duda zachęcała do udziału w akcji Narodowe Czytanie, którego już dziewiąta edycja odbędzie się w najbliższą sobotę, 5 września. Lekturą tegorocznej odsłony będzie „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

 

Podczas uroczystości inauguracji roku szkolnego wystąpili uczniowie klasy siódmej, którzy przedstawili pantomimę „Ojczyzna bohaterów”. Wizyta w placówce w Łaskarzewie była również okazją do rozmów Pierwszej Damy z pedagogami i pracownikami szkoły. (KS)

 

 

Poleć znajomemu