Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 19 września 2020

Wieńce dożynkowe na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego

  |   Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2020 Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2020 Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2020 Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2020 Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2020 Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2020 Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2020 Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2020 Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2020 Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2020 Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2020 Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2020 Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2020 Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2020 Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2020 Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2020 Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2020 Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2020 Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2020 Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2020 Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2020 Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2020 Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2020 Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2020 Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2020 Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2020 Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2020 Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2020 Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2020 Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2020 Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2020 Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2020 Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2020 Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2020 Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2020 Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2020

W sobotnie popołudnie na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. O nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej walczyli reprezentanci jedenastu województw.  W wydarzeniu uczestniczyła Pierwsza Dama. – Chciałabym życzyć nam, wszystkim Polakom, byśmy potrafili, idąc z duchem czasu jednocześnie zachowywać nasze wspaniałe dziedzictwo i tożsamość – mówiła.

 

 

W przeddzień głównych uroczystości osiemnastej edycji Dożynek Prezydenckich odbył się konkurs na najładniejszy wieniec. Celem konkursu jest kultywowanie i popularyzacja najbardziej wartościowych kulturowych tradycji regionalnych oraz najciekawszych dziedzin plastyki ludowej. Zmaganiom przyglądała się Agata Kornhauser-Duda. – Uważam, że tradycje dożynkowe należą do najpiękniejszych polskich zwyczajów ludowych. Wyrastają one z wielowiekowej kultury wsi polskiej, której mieszkańcy od zawsze łączyli trud pracy rolników i hodowców z rozwijaniem różnych form twórczości ludowej – podkreśliła Małżonka Prezydenta.

 

 

W tym roku Dożynki Prezydenckie, które tradycyjnie odbywają się w Spale, z uwagi na sytuację epidemiczną, mają miejsce na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Agata Kornhauser-Duda, w swoim wystąpieniu towarzyszącemu ogłoszeniu wyników konkursu, zapewniła, że możliwość uczestniczenia w wydarzeniu, obserwowania cech i stylów regionalnych, ale przede wszystkim efektów wielomiesięcznej pracy artystów ludowych jest niezwykłym przywilejem i przyjemnością. Zwycięski wieniec przywiozła grupa z województwa małopolskiego, z gminy Tarnów. Drugie miejsce zdobyła gmina Żyrzyn reprezentująca województwo lubelskie, a wieniec przygotowany przez gminę Jarocin z województwa wielkopolskiego otrzymał trzecie miejsce na podium. Pracom komisji konkursowej przewodniczyła dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, Doradca Prezydenta RP, etnograf i socjolog.

 

 

– Nie potrafiłabym wybrać zwycięskiego wieńca, wszystkie są swoistymi dziełami sztuki – stwierdziła Pierwsza Dama, gratulując wszystkim uczestnikom. – Bardzo dziękuję za przepiękną oprawę muzyczną, za wspaniałe stroje ludowe, za bardzo ciekawe tańce i przyśpiewki – dodała. Małżonka Prezydenta wyraziła uznanie i szacunek dla kultywowania tradycji ludowych Zobacz także: Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy rozstrzygnięty przez dzisiejszych gości Pałacu Prezydenckiego. Podziękowała także za przekazywanie regionalnych tajników wyplatania wieńców przedstawicielom młodego pokolenia. – Ogromnie ważne we współczesnym świecie, w codziennym pośpiechu i w pogoni za szybko postępującym rozwojem technicznym jest, byśmy potrafili znajdować czas i chęć na kultywowanie tradycji, na kształcenie się w tradycyjnych rzemiosłach i w tradycyjnej sztuce. Chciałabym życzyć nam, wszystkim Polakom, byśmy potrafili, idąc z duchem czasu jednocześnie zachowywać nasze wspaniałe dziedzictwo i tożsamość – podkreśliła Małżonka Prezydenta.

 

W wydarzeniu Pierwszej Damie towarzyszył Sekretarz Stanu w KPRP, minister Adam Kwiatkowski. 

 

 

Poleć znajomemu