Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Środa, 23 września 2020

Rzym. Spotkanie z Siostrami Felicjankami

  |   Rzym | Spotkanie ze społecznością sióstr Felicjanek Rzym | Spotkanie ze społecznością sióstr Felicjanek Rzym | Spotkanie ze społecznością sióstr Felicjanek Rzym | Spotkanie ze społecznością sióstr Felicjanek Rzym | Spotkanie ze społecznością sióstr Felicjanek Rzym | Spotkanie ze społecznością sióstr Felicjanek Rzym | Spotkanie ze społecznością sióstr Felicjanek Rzym | Spotkanie ze społecznością sióstr Felicjanek Rzym | Spotkanie ze społecznością sióstr Felicjanek Rzym | Spotkanie ze społecznością sióstr Felicjanek Rzym | Spotkanie ze społecznością sióstr Felicjanek

Siostry Felicjanki posługują w dwunastu krajach na czterech kontynentach. Dom generalny zgromadzenia w Rzymie odwiedziła dziś Pierwsza Dama.

 
Od wtorku Para Prezydencka przebywa we Włoszech. To nie tylko pierwsza oficjalna wizyta zagraniczna Prezydenta Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy w nowej kadencji, ale także po izolacji spowodowanej koronawirusem. Dlatego dzisiejsze spotkanie było okazją do rozmowy o regułach nowej rzeczywistości wymuszonych przez pandemię i posłudze sióstr w tym trudnym czasie. Felicjanki między innymi stworzyły w Rzymie miejsce wydawania posiłków dla ubogich przez okienko. Dziś o swojej misji, nie tylko w dobie koronawirusa, opowiedziały Małżonce Prezydenta. 
 
Pierwsza Dama podziękowała za działalność sióstr, i akcentowała, jak chętnie odwiedza domy zakonne, by docenić ich niejednokrotnie cichą służbę drugiemu człowiekowi. 
 
Zobacz także: W Pałacu Prezydenckim powstają przyłbice medyczne Agata Kornhauser-Duda opowiadała także o polskich doświadczeniach walki z epidemią i powszechnych gestach ludzkiej solidarności – m.in. pracy pałacowej kuchni, która przygotowywała posiłki dla potrzebujących czy tworzonych w Pałacu przyłbicach medycznych, które trafiły do domów pomocy społecznej, hospicjów i szpitali. Produkcja plastikowych oprawek do masek odbywała się z inicjatywy Pierwszej Damy na działających przez całą dobę drukarkach 3D udostępnionych 2 lata temu w celach pokazowych przez firmę Zortrax.
 
Siostry rozmawiały z Panią Prezydentową o codziennym życiu międzynarodowej wspólnoty domu w Rzymie i swojej posłudze na całym świecie. Zakon jest obecny m.in. na terenie Polski, USA, Kanady, Brazylii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Francji czy Kenii. Felicjanki prowadzą szkoły, przedszkola, ośrodki dla osób z niepełnosprawnościami, domy dla chorych kobiet, ośrodek socjoterapeutyczny, kuchnię dla studentów i jadłodajnię dla bezdomnych, zajmują się działalnością katechetyczną i misyjną. W domu w Rzymie mieszkają także studentki, które siostry wspierają podczas ich studiów. 
 
W ubiegłym roku Agata Kornhauser-Duda miała okazję spotkać się z siostrami Felicjankami posługującymi w Londynie – w polskim domu opieki dla osób starszych Antokol Home​. 
 
Zgromadzenie Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo Trzeciego Zakonu Regularnego Świętego Franciszka Serafickiego zostało założone przez bł. Marię Angelę Truszkowską w 1855. W Polsce są 3 prowincje sióstr Felicjanek: warszawska, krakowska, przemyska.
Poleć znajomemu