Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 12 października 2020

Ołena Zełenska i Agata Kornhauser-Duda w Muzeum Nauki Małej Akademii Nauk Ukrainy

  |   Spotkanie Pierwszych Dam Polski i Ukrainy w Kijowie Spotkanie Pierwszych Dam Polski i Ukrainy w Kijowie Spotkanie Pierwszych Dam Polski i Ukrainy w Kijowie Wizyta Pierwszych Dam Polski i Ukrainy w Muzeum Nauki w Kijowie Wizyta Pierwszych Dam Polski i Ukrainy w Muzeum Nauki w Kijowie Wizyta Pierwszych Dam Polski i Ukrainy w Muzeum Nauki w Kijowie Wizyta Pierwszych Dam Polski i Ukrainy w Muzeum Nauki w Kijowie Wizyta Pierwszych Dam Polski i Ukrainy w Muzeum Nauki w Kijowie Wizyta Pierwszych Dam Polski i Ukrainy w Muzeum Nauki w Kijowie Wizyta Pierwszych Dam Polski i Ukrainy w Muzeum Nauki w Kijowie Wizyta Pierwszych Dam Polski i Ukrainy w Muzeum Nauki w Kijowie Wizyta Pierwszych Dam Polski i Ukrainy w Muzeum Nauki w Kijowie Wizyta Pierwszych Dam Polski i Ukrainy w Muzeum Nauki w Kijowie Wizyta Pierwszych Dam Polski i Ukrainy w Muzeum Nauki w Kijowie Wizyta Pierwszych Dam Polski i Ukrainy w Muzeum Nauki w Kijowie

Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybyli w niedzielę z trzydniową wizytą na Ukrainę. Dzisiaj, po ceremonii oficjalnego powitania polskiej Pary Prezydenckiej w Kijowie, Pierwsze Damy odbyły krótkie spotkanie, a następnie udały się do Muzeum Nauki Małej Akademii Nauk Ukrainy.

 

 

Ołena Zełenska i Agata Kornhauser-Duda rozmawiały o swoich obszarach działalności, projektach edukacyjnych i wprowadzonych w obu krajach zasadach i ograniczeniach w związku z epidemią koronawirusa.

Następnie Małżonki Prezydentów odwiedziły Muzeum Nauki Małej Akademii Nauk Ukrainy, gdzie obejrzały interaktywne ekspozycje. Narodowe centrum, którego działalność skierowana jest na rozpoznawanie, wspieranie i rozwijanie potencjału naukowego dzieci z całego kraju zostało otwarte 3 października br.

 

Panie zapoznały się m.in. z funkcjami edukacyjnymi takich eksponatów jak „Rower na kwadratowych kołach”, „Interaktywna piaskownica”, „Most magnetyczny”, „Płyn ferromagnetyczny” czy „Piasek dla superkomputera”. Obejrzały też „Lustrzany Tunel" oraz zatrzymały się w miejscu prezentującym dokonania Marii Skłodowskiej-Curie i jej rodziny.

 

 

Nad ekspozycją składającą się z 7 bloków: Dziwna materia, Optyka, Akustyka, Człowiek, Wielkie wynalazki, Astronomia, Ukraińscy naukowcy pracowały ekipy z Ukrainy, Kanady, USA, Polski, Wielkiej Brytanii i Szwecji. W muzeum przedstawiona została wystawa „Dziwna materia” kanadyjskiego Ontario Science Center, jednego z najbardziej znanych ośrodków Zobacz także: Ukraina. Obchody 80. rocznicy zbrodni katyńskiej [PL/EN] naukowo-badawczych na świecie, a jeden z kluczowych eksponatów przybył do Kijowa z Muzeum Matematyki w Nowym Jorku. Wystawy Wielkie wynalazki, Człowiek, Akustyka i Optyka zostały przygotowane specjalnie dla Muzeum Nauki przez polską firmę Strong Interactions, której zespół pracował nad stworzeniem słynnego Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Łącznie na zwiedzających czeka ponad 120 interaktywnych eksponatów i instalacji, a wszystkie są podróżującymi, dzięki czemu zostanie zrealizowany jeden z celów Małej Akademii Nauk Ukrainy - popularyzacja nauki w najbardziej odległych zakątkach kraju.

 

 

Muzeum Nauki otwarto w zrewitalizowanym pawilonie „Nauka”, który należy do zakresu zarządzania Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. Organizatorzy określają koncepcję projektu słowem: spektrum; spektrum nauk, odkryć i wrażeń: od wystrzelenia pioruna w cewce Tesli i sterowania robo-ręką do zdolności zobaczenia własnego głosu, dostania się wewnątrz Zobacz także: Pierwsze Damy w Belwederze i Centrum Nauki Kopernik gigantycznej muszli i do lustrzanego tunelu ze złudzeniem optycznym. Największe interaktywne eksponaty to szklany sufit, który zmienia kolor, gdy odwiedzający na tabletach wpisują poprawne odpowiedzi na pytania z zakresu nauki, a także gigantyczna fala wahadłowa. Specjalna instalacja opisuje w jaki sposób znany polski chemik i materiałoznawca Jana Czochralski dokonał przełomu naukowego.

 

Agata Kornhauser-Duda pogratulowała najbardziej nowoczesnego na Ukrainie centrum naukowego dla najmłodszych. Jednocześnie wyraziła radość z zastosowania wypracowanych w Polsce metod w edukacji dzieci i młodzieży i współpracy naszych krajów przy projekcie.

 

Poleć znajomemu