Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 13 października 2020

Odessa: Pierwsza Dama z wizytą w Narodowej Bibliotece Naukowej

  |   Wizyta Małżonki Prezydenta w Narodowej Bibliotece Naukowej w Odessie Wizyta Małżonki Prezydenta w Narodowej Bibliotece Naukowej w Odessie Wizyta Małżonki Prezydenta w Narodowej Bibliotece Naukowej w Odessie Wizyta Małżonki Prezydenta w Narodowej Bibliotece Naukowej w Odessie Wizyta Małżonki Prezydenta w Narodowej Bibliotece Naukowej w Odessie Wizyta Małżonki Prezydenta w Narodowej Bibliotece Naukowej w Odessie Wizyta Małżonki Prezydenta w Narodowej Bibliotece Naukowej w Odessie Wizyta Małżonki Prezydenta w Narodowej Bibliotece Naukowej w Odessie Wizyta Małżonki Prezydenta w Narodowej Bibliotece Naukowej w Odessie Wizyta Małżonki Prezydenta w Narodowej Bibliotece Naukowej w Odessie Wizyta Małżonki Prezydenta w Narodowej Bibliotece Naukowej w Odessie Wizyta Małżonki Prezydenta w Narodowej Bibliotece Naukowej w Odessie

Podczas wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy z Małżonką na Ukrainie Pierwsza Dama odwiedziła Narodową Bibliotekę Naukową w Odessie, gdzie miała okazję zapoznać się dorobkiem instytucji, a także z efektami współpracy placówki z polskim Konsulatem Generalnym.

 

Odeska Narodowa Biblioteka Naukowa to pierwsza biblioteka publiczna otwarta na terytorium dzisiejszej Ukrainy. W ubiegłym roku obchodziła ona jubileusz 190-lecia działalności. Księgozbiór liczy ponad pięć milionów woluminów o bardzo szerokim zakresie tematycznym i językowym. W Bibliotece działa Muzeum Książki, którego ozdobą są bibliofilskie wydania książek pochodzące z prywatnych kolekcji wybitnych mieszkańców Odessy, a cała kolekcja liczy około 2 000 tomów. Najcenniejszym eksponatem Muzeum jest trzynastowieczny rękopis sporządzony na liściu palmowym.

 

 

W budynku usytuowanym w zabytkowym śródmieściu Odessy odbywa się wiele wydarzeń adresowanych do miejscowej społeczności polskiej, spotkania z polskimi pisarzami, prezentowane są też wystawy promujące polską kulturę i historię. To tutaj odbywa się wiele projektów mających na celu popularyzację czytelnictwa, w tym Narodowe Czytanie, akcja propagująca polską literaturę narodową organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. Jak podkreśliła dzisiaj Agata Kornhauser-Duda inicjatywa jest szczególnie bliska jej sercu, ponieważ nie tylko w atrakcyjny sposób przypomina najważniejsze dzieła polskich pisarzy, ale odbywa się ponad podziałami i zbliża nas do siebie nawzajem. Tegoroczne edycja ustanowiła kolejny rekord: „Balladynę” czytano w 3200 miejscach na całym świecie.

 

 

Odeska Biblioteka prezentuje obecnie wystawę „1920-2020 Bitwa Warszawska: polskie zwycięstwo dla wolności Europy” stworzoną w związku z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej Ministerstwa Obrony Narodowej. Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce we wrześniu, a od kilku dni prezentowana jest ona w siedzibie Zobacz także: Ołena Zełenska i Agata Kornhauser-Duda w Muzeum Nauki Małej Akademii Nauk Ukrainy Agata Kornhauser-Duda z wizytą w Domu św. Marcina de Porres w Fastowie Narodowej Biblioteki Naukowej. Małżonka Prezydenta obejrzała ekspozycję, zwiedziła budynek i zapoznała się z kolekcją bardzo ciekawych poloników. Wyraziła radość z bliskiej współpracy między Biblioteką i polskim Konsulatem, a do obecnych na miejscu dyrektor placówki, Iryny Biriukowej i Konsul Generalnej RP w Odessie, Katarzyny Sołek zwróciła się ze słowami wdzięczności za ważny wkład obu ośrodków w kultywowanie polskiej historii i tradycji na Ukrainie. Odeska Biblioteka współpracuje również z Biblioteką Narodową w Warszawie i Krakowie.

W wizycie Pierwszej Damie towarzyszyła wicegubernator Odessy, Anastazja Bondar.

 

 

 

Poleć znajomemu