Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 12 listopada 2020

Rozmowa Małżonki Prezydenta z organizatorami pomocy dla weteranów w czasie epidemii

  |   Wideospotkanie Pierwszej Damy z organizatorami pomocy dla Bohaterów w czasie epidemii Wideospotkanie Pierwszej Damy z organizatorami pomocy dla Bohaterów w czasie epidemii

11 listopada br. został powołany Korpus Rehabilitacyjny dla Powstańców Warszawskich, a dzień później odbyły się pierwsze sesje rehabilitacyjne skierowane do najbardziej potrzebujących weteranów: podopiecznych akcji Obiady dla Bohaterów. Z organizatorami przedsięwzięcia rozmawiała dzisiaj Agata Kornhauser-Duda.

 

Projekt odbywa się z inicjatywy Fundacji Nie zapomnij o Nas i Stowarzyszenia Odra-Niemen Oddział Mazowiecki we współpracy z Polską Fundacją Narodową. Ze względu na pogarszający się w czasie trwania epidemii stan zdrowia kombatantów, zostali oni objęci profesjonalną opieką rehabilitantów i fizjoterapeutów. Inicjatywa stanowi rozszerzenie dotychczasowych działań pomocowych skierowanych do weteranów, z których najbardziej intensywną w ostatnich miesiącach jest ogólnopolska akcja społeczna Obiady dla Bohaterów w czasie pandemii. Projekt rozpoczął się w połowie marca, a jego pierwsza edycja trwała 101 dni. Pomocą objętych zostało blisko 350 kombatantów w całym kraju. Oprócz posiłków seniorzy wspierani są również w codziennych czynnościach - zakupach, realizacji recept czy transporcie na badania. W drugiej edycji akcji do wolontariuszy dołączyła Pierwsza Dama. Więcej czytaj tutaj >>> 

 

Podczas dzisiejszego wideospotkania Małżonka Prezydenta podziękowała organizatorom inicjatywy za wspaniałą postawę, pamięć o Bohaterach i niesienie im nie tylko pomocy w codziennej egzystencji, ale oferowaną starszym osobom przyjaźń, ciepłe słowo i poczucie bezpieczeństwa. – Wyrazy ogromnego uznania, szacunku i wdzięczności za prowadzoną akcję – mówiła w czwartek Pierwsza Dama, która podziękowała także za obdarzenie jej zaufaniem i przyjęcie do grona wolontariuszy Obiady dla Bohaterów. – Dla mnie jest to ogromne przeżycie Zobacz także: Podsumowanie IV edycji „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie” Pierwsza Dama na Ukrainie: Przyjeżdżamy do Was w ramach wdzięczności za Wasze trwanie w polskości i bardzo ważne doświadczenie – podkreśliła Małżonka Prezydenta. – Ludzie, których odwiedzam są absolutnie niezwykli. Bardzo potrzebują nie tylko codziennego wsparcia, ale też rozmów, obecności drugiego człowieka, nawet jeśli tylko przez chwilę, podczas przekazywania posiłków – stwierdziła. Bardzo potrzebnym uzupełnieniem dotychczasowych działań jest rozpoczęty dzisiaj program rehabilitacyjny dla najbardziej potrzebujących weteranów. – To nasz wspólny obowiązek otoczyć opieką tych, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce. Wierzymy, że dzięki tej inicjatywie nasi Bohaterowie będą mieli zapewnione bezpieczne warunki w czasie epidemii – podkreślali organizatorzy.

 

Przedmiotem rozmowy była także renowacja i odbudowa zniszczonych i zapomnianych mogił powstańczych, w tym niedawno rozpoczęta renowacja kwater zgrupowań i batalionów AK na warszawskich Powązkach. Do końca tego roku remontem objętych zostanie ok. 700 grobów. Mówiono także o pracy ze środowiskami kombatanckimi, Sybirakami, działaczami opozycji antykomunistycznej oraz o pomocy niesionej Polakom na Kresach. (KS)

 

 

Poleć znajomemu