Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 17 listopada 2020

Światowy Dzień Wcześniaka 2020

Na zdj. wizyta Pierwszej Damy w Ośrodku Preadopcyjnym w Otwocku, październik 2019

Szanowni Państwo,

 

obchodzimy dzisiaj Światowy Dzień Wcześniaka, w którym szczególnie pamiętamy o maluszkach, które – z rożnych powodów – postanowiły przedwcześnie przyjść na świat. Od sześciu lat 17 listopada jest dla mnie szczególnie ważną datą, którą wypełniają wyjątkowe spotkania, silne emocje i niezapomniane wspomnienia. Każdego roku miałam okazję osobiście spotykać wcześniaki – zarówno dzieciaczki, które właśnie przyszły na świat i dzielnie walczą o życie w inkubatorach, jak i ich starszych kolegów i koleżanki, którzy taką walkę wygrali, a niektórzy z nich mają nawet za sobą już sporo przyjęć urodzinowych.

 

Wiele razy odwiedzałam oddziały dla wcześniaków w szpitalach w różnych częściach Polski. Wiem, że to tam, jak w soczewce, skupia się miłość i determinacja rodziców oraz oddanie i profesjonalizm medyków. To miejsca naprawdę niezwykłe. Widok przedwcześnie urodzonego dziecka, ważącego zaledwie kilkaset gramów, któremu wystarcza miejsca w dłoniach dorosłego człowieka jest dla mnie za każdym razem mocnym przeżyciem. Te spotkania zawsze bardzo mnie poruszają, bo dobitnie obrazują to, jak maluszki w swym kruchym ciele usilnie walczą o życie, jak o to życie walczą ich rodzice oraz lekarze i pielęgniarki wsparci nowoczesną aparaturą medyczną.

 

Życie tych maleńkich i delikatnych istot jest bardzo zależne od czułości, miłości, od dotyku mamy i taty, ich głosu i obecności. Niestety, pandemia bardzo utrudnia rodzicom utrzymywanie tej bliskości z dzieckiem. Wiem, że to skrajnie trudne doświadczenie dla wielu rodziców. Drodzy Rodzice, wierzę, że ten trudny czas szybko minie i Państwa dzieci jak najszybciej będą mogły opuścić szpital. Życzę zdrowia i pięknego rozwoju Waszych Pociech.

 

Serdeczne podziękowania kieruję do wszystkich lekarzy, położnych, pielęgniarek i pozostałego personelu. Szanowni Państwo, Państwa wiedza, doświadczenie i profesjonalizm zawsze bardzo mnie budowały i rodziły najwyższe uznanie. Proszę przyjąć słowa wdzięczności za każde uratowane istnienie. W tym roku dziękuję również za to, że w tym trudnym czasie, oprócz tego, że walczą Państwo o życie dzieci, to również w sposób szczególny wspierają rodziców, zwłaszcza kobiety.

 

W geście solidarności z wcześniakami różne budynki podświetlane są na fioletowo i jak co roku, już po raz szósty, Pałac Prezydencki w ten sposób będzie przypominał o Światowym Dniu Wcześniaka. Uroczym symbolem wcześniaków są również fioletowe małe skarpetki. Zachęcam do tego, byśmy go użyli, dając wyraz naszej bliskości z wszystkimi rodzicami wcześniaków.

Apeluję też o realną pomoc kobietom, których dzieci postanowiły przyjść na świat trochę za wcześnie. Dla wielu rodzin pierwsze miesiące życia wcześniaka to duży stres i wyzwanie organizacyjne, teraz w pandemii wzmożone szczególnymi wymogami sanitarnymi. Zachęcam, by pomóc życzliwą rozmową, wsparciem w opiece nad pozostałymi dziećmi, zrobieniem obiadu czy zakupów. Szanowni Państwo, bądźmy dla siebie wsparciem w tym trudnym czasie!

 

 

Poleć znajomemu