Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 17 listopada 2020

Pierwsze Damy Polski i Litwy w Wilnie

  |   Pierwsze Damy Polski i Litwy w Wilnie Pierwsze Damy Polski i Litwy w Wilnie Pierwsze Damy Polski i Litwy w Wilnie Pierwsze Damy Polski i Litwy w Wilnie Pierwsze Damy Polski i Litwy w Wilnie Pierwsze Damy Polski i Litwy w Wilnie Pierwsze Damy Polski i Litwy w Wilnie Pierwsze Damy Polski i Litwy w Wilnie Pierwsze Damy Polski i Litwy w Wilnie Pierwsze Damy Polski i Litwy w Wilnie Pierwsze Damy Polski i Litwy w Wilnie Pierwsze Damy Polski i Litwy w Wilnie Pierwsze Damy Polski i Litwy w Wilnie Pierwsze Damy Polski i Litwy w Wilnie Pierwsze Damy Polski i Litwy w Wilnie Pierwsze Damy Polski i Litwy w Wilnie Pierwsze Damy Polski i Litwy w Wilnie Pierwsze Damy Polski i Litwy w Wilnie Pierwsze Damy Polski i Litwy w Wilnie Pierwsze Damy Polski i Litwy w Wilnie Pierwsze Damy Polski i Litwy w Wilnie

W pierwszym dniu wizyty Pary Prezydenckiej na Litwie Agata Kornhauser-Duda spotkała się z Dianą Nausėdienė. Pierwsze Damy odwiedziły Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie, Uniwersytet Wileński, Zamek Dolny w Wilnie oraz Katedrę Wileńską.

 

W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego znajduje się Obraz Miłosierdzia Bożego namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego. Dzieło powstało w 1934 r. według osobistych wskazówek św. Faustyny i do 2005 roku można je było podziwiać w polskim kościele św. Ducha. W miejscu związanym z osobą świętej Faustyny, gdzie został namalowany obraz, na Wzgórzu Zbawiciela w Wilnie, znajduje się obecnie jedyne hospicjum na Litwie. Prowadzi je polska zakonnica, siostra Michaela Rak. Agata Kornhauser-Duda odwiedziła hospicjum i szkołę na Litwie >>> 

 

 

Dzisiaj Małżonki Prezydentów Polski i Litwy odwiedziły również najstarszą litewską uczelnię: Uniwersytet Wileński. Tam, w kaplicy uniwersyteckiej, znajduje się popiersie Adama Mickiewicza. Panie obejrzały też insygnia rektorskie Stefana Batorego, założyciela uniwersytetu, jak również bibliotekę, będącą aktywnym ośrodkiem naukowym, informacyjnym i kulturalnym Zobacz także: Wilno. Powołanie Rady Prezydenckiej i wizyta w parlamencie [PL/EN] Litwy. Mieści się w nim, czynne całodobowo, Centrum Komunikacji i Informacji Naukowej. W zbiorach uniwersyteckiego ośrodka znajdują się cenne zabytki, wśród których można odnaleźć również liczne poloniki, najwięcej tzw. leleweliów. Jest to kolekcja kartograficzna profesora uniwersytetu Joachima Lelewela. Panie miały okazję zapoznać się również z listami Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, jak również zachowanymi egzemplarzami z przekazanych bibliotece przez Zygmunta Augusta książek. Obejrzały także cenne dzieła literatury litewskiej.

 

 

Zobacz także: Pierwsze Damy Polski i Litwy u osób z niepełnosprawnością intelektualną Następnie Pierwsze Damy odwiedziły szkołę jubilerską, w której na podstawie zdjęć i szkiców dostarczonych przez muzeum w Pałacu Wielkich Książąt zostały wiernie odtworzone pierścienie króla Zygmunta Starego, Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny. 

 

Małżonki Prezydentów złożyły krótką wizytę w Zamku Dolnym: rekonstrukcji dawnej siedziby Wielkich Książąt Litewskich i królów polskich wchodzącej w skład zespołu zamkowego w Wilnie oraz weszły do Katedry Wileńskiej stanowiącej istotne dziedzictwo historyczne.

Poleć znajomemu