Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Środa, 18 listopada 2020

Spotkanie Małżonki Prezydenta z Edwardem Klonowskim - polskim działaczem na Litwie

  |   Spotkanie Pierwszej Damy z Edwardem Klonowskim w Wilnie W spotkaniu uczestniczyli również Szef Gabinetu Prezydenta RP, minister Krzysztof Szczerski oraz wnuk weterana, Rajmund Klonowski Spotkanie Pierwszej Damy z Edwardem Klonowskim w Wilnie Spotkanie Pierwszej Damy z Edwardem Klonowskim w Wilnie Na zakończenie spotkania do zebranych dołączył Andrzej Duda Na zakończenie spotkania do zebranych dołączył Andrzej Duda

Edward Klonowski ps. Cuhalt miał 17 lat, kiedy wstąpił do Armii Krajowej. Wojenne koleje losu spowodowały, że jego rodzina osiedliła się na Wileńszczyźnie. Tam stworzył jedno z pierwszych prywatnych przedsiębiorstw na Litwie. Całe życie poświęcił ochronie pamięci o bohaterach Wileńszczyzny, współtworzył Dobroczynne Stowarzyszenie Polskich Kombatantów na Litwie. W środę z działaczem spotkała się Agata Kornhauser-Duda.

 

 

Porucznik Edward Klonowski obecnie pełni funkcję Prezesa Dobroczynnego Stowarzyszenia Polskich Kombatantów na Litwie. Łącznie, wraz z członkami stowarzyszenia, brał udział w postawieniu ponad 200 pomników pamięci. W rozmowie z Pierwszą Damą mówił, że cieszy się z tego, że dzięki wielkiemu zaangażowaniu kombatantów i polskiego środowiska na Litwie powstała kwatera wojskowa na Rossie będąca czytelnym świadectwem polskiej obecności na Wileńszczyźnie. Wcześniej żołnierze AK byli pochowani chaotycznie na łączce, podobnie jak w licznych miejscach pochówku na Litwie i Białorusi, o które także udało się zadbać.

 

 

W środowym spotkaniu Pierwszej Damie towarzyszył Szef Gabinetu Prezydenta RP, minister Krzysztof Szczerski. Z kombatantem i jego wnukiem rozmawiano o ojczyźnie, pamięci polskich żołnierzy, wojennych doświadczeniach i tradycjach rodzinnych, które zadecydowały o patriotycznej działalności pokoleń Klonowskich. Małżonka Prezydenta wyraziła ogromną Zobacz także: Wilno. Powołanie Rady Prezydenckiej i wizyta w parlamencie [PL/EN] Wilno: Spotkanie Pierwszej Damy i siostry Michaeli Rak wdzięczność za pielęgnowanie pamięci o polskich żołnierzach i za będący nie do przecenienia wkład w ratowanie cmentarnych kwater i pomników. Spotkanie było ostatnim punktem programu odrębnego Agaty Kornhauser-Dudy podczas wizyty Pary Prezydenckiej na Litwie. Na jego zakończenie do zebranych dołączył Andrzej Duda.

 

Edward Klonowski opowiadał też o założonym wraz z synami przedsiębiorstwie będącym jednym z pierwszych prywatnych firm na Litwie oraz o używanych w nim maszynach własnego projektu. Wynalazki służyły do przetwórstwa mas plastycznych z odzysku i produkcji części z pozyskanego surowca.

_____________________________________________

 

Edward Klonowski urodził się 15 września 1927 roku we wsi Wierbuszki, w gminie micuńskiej. W pracy konspiracyjnej pełnił obowiązki łącznika, przewodnika, stał na czatach placówki AK, był przydzielony na przewodnika do przybywających do Wilna oddziałów partyzanckich.

 

Od 1991 r. poświęcił się budowaniu pomników i kwater żołnierskich, tablic pamięci narodowej oraz opiece nad mogiłami żołnierzy polskich. Brał udział w budowie cmentarza wojskowego w Worzianach, pomnika w Postawach, kwatery żołnierskiej w Solecznikach, pomnika w Koniuchach, pomnika AK-owców w Graużyszkach, kwatery AK-owskiej na cmentarzu w Kolonii Wileńskiej, krzyża na grobie Felicjana Marynowskiego „Bloka” w Łożnikach, dwóch krzyży żołnierzy AK w Popiszkach, krzyży na cmentarzu w Glinciszkach, budowie cmentarza w Mikuliszkach. Był zaangażowany w budowę pomników pamięci w Krawczunach i kilku kwater żołnierskich na cmentarzach obecnej północnej Białorusi.

 

Za patriotyczną działalność otrzymał najpierw srebrną, a potem złotą odznakę Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Narodu Polskiego.

 

 

Poleć znajomemu