Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 26 listopada 2020

Spotkanie on-line z przedstawicielami Hospicjum Caritas w Miechowie

  |   Rozmowa Pierwszej Damy z przedstawicielami Hospicjum Caritas Diecezji Kieleckiej w Miechowie Rozmowa Pierwszej Damy z przedstawicielami Hospicjum Caritas Diecezji Kieleckiej w Miechowie Rozmowa Pierwszej Damy z przedstawicielami Hospicjum Caritas Diecezji Kieleckiej w Miechowie Rozmowa Pierwszej Damy z przedstawicielami Hospicjum Caritas Diecezji Kieleckiej w Miechowie

W czwartek Agata Kornhauser-Duda uczestniczyła w zdalnym spotkaniu z przedstawicielami Hospicjum Caritas Diecezji Kieleckiej im. bł. s. Bernardyny Jabłońskiej w Miechowie.

 

Placówka, działająca od 1998 roku, zapewnia obecnie całodobową bezpłatną opiekę pacjentom w ośrodku stacjonarnym przygotowanym dla 41 osób oraz 10 chorym w ich domach. Małżonka Prezydenta, która kilkukrotnie miała okazję odwiedzać ośrodki hospicyjne podkreśliła w czwartek, że „są to niezwykle potrzebne miejsca”. – Bardzo bym chciała, aby w świadomości społecznej utrwalił się wizerunek hospicjów jako miejsc przyjaznych, pełnych życzliwości i rodzinnego ciepła – mówiła.

 

Zobacz także: Pierwsza Dama z wizytą u pacjentów hospicyjnych Maciek z Alma Spei z wizytą u Małżonki Prezydenta RP Podczas dzisiejszego spotkania rozmawiano o niedawno powstałej kawiarence „Dwa serca”. Jej idea jest symboliczna: nazwa kawiarenki przypomina, że będą spotykać się w niej zawsze dwa serca: cierpiącego i jego rodziny; cierpiącego i przyjaciół; cierpiącego i wolontariuszy – podkreślali pracownicy hospicjum. Opowiadali, że jest to miejsce, które wypełnią rozmowy o tym, co dla nas ważne, gdzie każdy poczuje zapach kawy, z przyjemnością usiądzie z filiżanką herbaty. – Te kilka metrów kwadratowych ma zbliżać, a nic tak w życiu nie łączy jak stół, jak wspólne historie czy wspólne milczenie – mówili, żałując jednocześnie, że trwająca pandemia i związane z nią obostrzenia nie pozwalają jeszcze funkcjonować miejscu zgodnie z przeznaczeniem.

 

Mówiono także o opiece hospicyjnej w kontekście wolontariatu, bieżącej działalności placówki i pracy z pacjentami hospicyjnymi w czasie pandemii. Na zakończenie spotkania Pierwsza Dama prosiła o przekazanie pozdrowień i bożonarodzeniowych życzeń wszystkim pacjentom i pracownikom ośrodka. (KS)

 

Poleć znajomemu