Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 9 stycznia 2021

4. „Dyktando Polonijne w Beneluksie” pod patronatem Pierwszej Damy

4. „Dyktando Polonijne w Beneluksie” ponownie odbyło się pod patronatem Małżonki Prezydenta

Szanowni Organizatorzy i Drodzy Uczestnicy konkursu,

Szanowni Nauczyciele i Rodzice,

 

Cieszę się, że Dyktando Polonijne, organizowane przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Brukseli, pomyślnie się rozwija, a ja mogę patronować tej inicjatywie. Przyznaję, że jest to dla mnie nie tylko zaszczyt, ale także ogromna przyjemność wspierać jego czwartą edycję.

 

Wiem, że Dyktando zyskało do tej pory wielu zwolenników i jest bardzo dobrze przyjmowane w społecznościach belgijskich i holenderskich szkół polonijnych.  Uczniowie, którzy podjęli wyzwanie, stając do rywalizacji o tytuł Polonijnego Mistrza i Wicemistrza Ortografii Polskiej, zasługują na wysokie uznanie - biorą bowiem udział w znakomitym przedsięwzięciu propagującym w krajach Beneluksu polski język, kulturę i dziedzictwo narodowe.

 

W obecnej edycji Dyktanda wzięło udział prawie 1400 uczniów z Belgii i Holandii, co bardzo mnie cieszy, szczególnie że konkurs odbywa się w dobie trwającej pandemii. Ale jak widać zainteresowanie Dyktandem stale rośnie. Pragnę gorąco za to podziękować. Jestem dumna i szczęśliwa, że tylu uczniów chce nabyć wprawy w posługiwaniu się językiem przodków, by w przyszłości móc łatwiej chłonąć polską tradycję i literaturę.

 

Słowa podziękowań kieruję do nauczycieli, którzy zachęcili i przygotowali wychowanków do udziału w zmaganiach konkursowych. Państwa bezcenne zaangażowanie spowodowało, że uczniowie chcieli sprawdzić swoje umiejętności, a ich wspaniałe wyniki dobitnie to potwierdzają.

 

Jestem też bardzo wdzięczna rodzicom, którzy zachęcali i dopingowali swoje dzieci do podjęcia wyzwania. Dziękuję za Państwa dbałość o wychowywanie ich w duchu patriotyzmu i poczucia więzi z Polską.    

 

Drodzy Laureaci,

 

Gratuluję wybitnego sukcesu. Jestem pewna, że poznawanie bogactwa języka polskiego jest dla Was cennym doświadczeniem, a dzięki zdobytej wiedzy Polska stanie się Wam bardziej znana i bliska. Życzę, byście czerpali także dużo przyjemności i radości z nauki naszego języka, nie tracąc równocześnie zapału do zgłębiania jego zawiłości. Cieszę się ogromnie z Waszych osiągnięć i mam nadzieję, że będziecie podtrzymywać i rozwijać swoje zainteresowanie polskością.

 

Bardzo serdecznie pozdrawiam wszystkich Państwa, życząc wszystkiego dobrego i dużo zdrowia.

 

Poleć znajomemu