Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Środa, 20 stycznia 2021

Zdalne spotkanie Małżonki Prezydenta ze społecznością Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Leżajsku

  |   Spotkanie Pierwszej Damy ze Starostą Powiatu Leżajskiego oraz dyrektorem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Leżajsku Spotkanie Pierwszej Damy ze Starostą Powiatu Leżajskiego oraz dyrektorem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Leżajsku Spotkanie Pierwszej Damy ze Starostą Powiatu Leżajskiego oraz dyrektorem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Leżajsku Rozmowa Pierwszej Damy z wychowankami i nauczycielami ośrodka Rozmowa Pierwszej Damy z wychowankami i nauczycielami ośrodka

W środę Pierwsza Dama spotkała się z zaprzyjaźnioną społecznością Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. św. Jana Pawła II w Leżajsku. Podopieczni placówki gościli Małżonkę Prezydenta w swojej szkole w marcu 2019 roku, zaś rok wcześniej, w siedzibie głowy państwa, wystąpili z bożonarodzeniowym repertuarem artystycznym. Dzisiejsza wideokonferencja rozpoczęła się od rozmowy Agaty Kornhauser-Dudy ze Starostą Powiatu Leżajskiego oraz dyrektorem placówki.

 

Ze względu na wysoką liczbę zachorowań na Covid-19 w Polsce, od 9 listopada ubiegłego roku wszyscy uczniowie korzystali ze zdalnego trybu edukacji. Stacjonarnie możliwa była nauka m.in. w szkołach specjalnych. To od decyzji ich dyrektorów zależało, czy uczniowie będą przychodzić na lekcje do budynku szkoły, czy w zajęciach będą uczestniczyć w trybie zdalnym lub mieszanym. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Jana Pawła II w Leżajsku jest placówką dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną lekkiego, umiarkowanego, znacznego i głębokiego stopnia, z autyzmem, w tym zespołem Aspergera, oraz z chorobami sprzężonymi.

 

 

Jak mówił dzisiaj dyrektor leżajskiego ośrodka, placówka funkcjonuje stacjonarnie od początku roku szkolnego z zachowaniem środków ostrożności ze względu na szczególną  uwagę i troskę, których potrzebuje każdy z uczniów, a które trudno zapewnić on-line. W Ośrodku prowadzone jest wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze grupowe i indywidualne oraz całodobowa opieka dla wychowanków.

 

Podopieczni kształcą się w przedszkolu, szkole podstawowej, szkole branżowej oraz przysposabiającej do pracy. – Zdaję sobie sprawę, że nauka zdalna w specjalnych ośrodkach nie Zobacz także: Pierwsza Dama: Sprawdzian stosunku do człowieka zdajecie każdego dnia celująco Wychowankowie ośrodka specjalnego wystąpili przed Pierwszą Damą przynosi oczekiwanych rezultatów. Cieszę się, że praca w Państwa placówce, jedynym ośrodku tego typu w powiecie, udaje się kontynuować w trybie dostosowanym do potrzeb jego podopiecznych – mówiła Agata Kornhauser-Duda. Rozmowa ze starostą Markiem Śliżem oraz Tomaszem Chrząstkiem, dyrektorem SOSW im. św. Jana Pawła II w Leżajsku, dotyczyła działalności placówki, wprowadzonych po wybuchu pandemii środków ostrożności, podjętych w ostatnich miesiącach inicjatyw edukacyjnych i programu rozbudowy ośrodka.

 

 

Następnie Pierwsza Dama spotkała się zdalnie z uczniami, którzy zaprezentowali najnowszy repertuar muzyczno-recytatorski, opowiedzieli o przygotowaniach do świąt i nauce. Młodzi ludzie są bardzo utalentowani; od lat zdobywają najwyższe miejsca w konkursach, przeglądach i festiwalach, a do udziału w nich, jak przyznali podczas rozmowy z Pierwszą Damą bardzo tęsknią. Wspominali też niedawne ferie i zimowe zabawy.

 

– Bardzo gratuluję i jestem pełna uznania dla nauczycieli ośrodka. Miałam okazję ich poznać tutaj w Pałacu Prezydenckim i podczas wizyty w Leżajsku. Zaangażowanie pedagogów jest ogromne, a panująca w szkole atmosfera wyjątkowa. Dziękuję za niezwykle radosne spotkanie, a w nowym roku życzę wszystkiego najlepszego uczniom, wychowawcom i rodzicom – powiedziała Pierwsza Dama za zakończenie spotkania.

Poleć znajomemu