Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 25 stycznia 2021

30-lecie Ośrodka Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Wychowawczego w Ustroniu

  |   Rozmowa Pierwszej Damy z kierownictwem oraz uczniami Ośrodka Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Wychowawczego w Ustroniu Z okazji 30-lecia działalności placówki powstała okolicznościowa publikacja obejmująca perspektywę wychowanków, pedagogów oraz rodziców dzieci z niepełnosprawnościami Z okazji 30-lecia działalności placówki powstała okolicznościowa publikacja obejmująca perspektywę wychowanków, pedagogów oraz rodziców dzieci z niepełnosprawnościami Rozmowa Pierwszej Damy z kierownictwem oraz uczniami Ośrodka Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Wychowawczego w Ustroniu

W Ośrodku Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Wychowawczym w Ustroniu uczą się tylko Niepowtarzalne Dzieci. Z nimi oraz z kierownictwem placówki rozmawiała dzisiaj Małżonka Prezydenta.

 

– Serdecznie gratuluję jubileuszu trzydziestolecia istnienia oraz wspaniałej okolicznościowej publikacji – mówiła w poniedziałek Pierwsza Dama podczas zdalnego spotkania. Książka będąca jednym z tematów rozmowy to publikacja opowiadająca o pracy z Niepowtarzalnymi Dziećmi obejmująca perspektywę wychowanków, pedagogów oraz rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. W zabawny, pełen anegdot sposób ilustruje codzienność tej wyjątkowej społeczności, a jej głównymi bohaterami są podopieczni, którzy podczas dzisiejszej rozmowy z Małżonką Prezydenta opowiadali o nauce, rozrywkach i zainteresowaniach.

 

 

Stworzony przez organizację pozarządową „Towarzystwo Opieki nad Niepełnosprawnymi” ośrodek istnieje od 1991 roku. Obecnie uczy się w nim  84 uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, a wsparciem w ramach wczesnego wspomagania rozwoju objętych jest ponad 470 dzieci. Jak podkreślają założyciele i pracownicy placówki jest ona miejscem, w którym opiekę otrzymują dzieci od maleńkiego wcześniaka ze skrajnie niską wagą urodzeniową, przez maluchy, których rozwój przebiega nieharmonijnie, aż po dzieci, które Zobacz także: Wizyta Małżonki Prezydenta w Domu Pomocy Społecznej nie mają możliwości nauki w powszechnym systemie kształcenia. Z kolei w Środowiskowym Domu Samopomocy, który powstał w dużej mierze z myślą o dorosłych wychowankach, spotykają się osoby, które nie są w stanie podjąć pracy zarobkowej i funkcjonować samodzielnie, a nie chcą przebywać tylko w swoich domach. Wielu z nich to absolwenci, którzy w ciągu lat nauki i rehabilitacji zżyli się ze sobą i z terapeutami i czują potrzebę spędzania czasu wspólnie.

 

– Realizują Państwo ogromnie ważne cele: wychowanie, edukację i rehabilitację. Wspaniałe efekty Państwa pracy świadczą o zaangażowaniu i współpracy wszystkich stron: nauczycieli, rehabilitantów, fizjoterapeutów, ale także wychowanków i ich rodziców – stwierdziła Pierwsza Dama, gratulując osiągnięć. W czasie rozmowy Prezes Towarzystwa Opieki nad Niepełnosprawnymi oraz Dyrektor Ośrodka w Ustroniu opowiedziały o prowadzonych w placówkach terapiach, interdyscyplinarnym kształceniu podopiecznych oraz głównym celu podejmowanych aktywności: jak największej samodzielności wychowanków. Uczestniczący w spotkaniu uczniowie opowiedzieli o swoim ośrodku, nauce, rozrywkach i zainteresowaniach. Wspominali podróże komunikacją miejską po Londynie i Brukseli, zwiedzanie europarlamentu, szkolne zabawy i uroczystości. Zapewniali, że na przyszłość mają jeszcze bardzo wiele planów i marzeń do spełnienia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poleć znajomemu