Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 26 stycznia 2021

O Krajowym Funduszu na rzecz Dzieci

  |   Rozmowa Pierwszej Damy z Dyrektor Biura Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci Rozmowa Pierwszej Damy z Dyrektor Biura Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci Rozmowa Pierwszej Damy z Dyrektor Biura Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci

Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci jest organizacją pożytku publicznego działającą na rzecz rozwijania talentów, zdolności i zainteresowań młodych ludzi.  W program od wielu lat angażują się specjaliści różnych dziedzin, artyści, naukowcy, pod których okiem dzieci i młodzież mają możliwość pracy badawczej, koncertowania, wystawiania prac plastycznych czy udziału w warsztatach. Całoroczny cykl zajęć dla wybitnie zdolnych jest bezpłatny. We wtorek Małżonka Prezydenta rozmawiała z Dyrektor Biura Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Marią Mach.

 

Do wolontariuszy Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci w 2016 roku dołączyła Agata Kornhauser-Duda, która do czasu wybuchu pandemii prowadziła zajęcia z języka niemieckiego dla stypendystów funduszu. Przedmiotem dzisiejszego spotkania były ograniczenia związane ze zdalną edukacją, działalność stowarzyszenia, programy skierowane do nauczycieli, konkursy i akcja „Fundusz w sieci”.

Zobacz także: Muzyczne popołudnie w Belwederze Spotkanie z młodymi plastykami Małżonka Prezydenta wysłuchała koncertu „Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim” W miejsce odwołanych zajęć stacjonarnych fundusz wprowadził nowe inicjatywy on-line. Obecnie, w ramach akcji „Fundusz w sieci” zorganizowanych zostało 35 tutoriali dla niemal 200 osób. Młodzi ludzie spotykają się zdalnie w małych grupach, a zajęcia dotyczą bardzo różnych problemów naukowych. Stypendyści uczą się między innymi psychologii poznawczej, projektowania samolotów, podstaw chirurgii czaszkowo-szczękowo-twarzowej. Programują aplikacje internetowe, poznają oprogramowanie naukowe, czytają „Oresteję” Ajschylosa, „Koriolana” Szekspira, polskich filozofów, analizują filmy Polskiej Szkoły Filmowej i stojące w ich rodzinnej okolicy pomniki. Finałem niektórych tutoriali ma być napisanie własnej pracy badawczej.

 

 

Podczas wtorkowego spotkania Maria Mach mówiła o koncertach w Zamku Królewskim - bez publiczności, „łańcuszku muzycznym” polegającym na wspólnym nagrywaniu utworu przez kilka osób oraz cyklu zdalnych warsztatów i spotkań z absolwentami. Młodych muzyków Pierwsza Dama kilkukrotnie zapraszała do występów w Pałacu Prezydenckim i Belwederze, a Program Pomocy Wybitnie Zdolnym od lat działa pod patronatem Agaty Kornhauser-Dudy.

 

Stypendyści funduszu chętnie angażują się również w pomoc innym potrzebującym: duża grupa młodych ludzi zainicjowała oddolną akcję „Zdolni do pomocy”, w ramach której udzielają bezpłatnych zdalnych korepetycji kolegom z całej Polski. Fundusz wspiera rozwój uzdolnionych uczniów również, jeśli zachodzi taka potrzeba, finansowo, dzięki czemu najbardziej potrzebujący stypendyści otrzymali w ostatnim roku szkolnym sprzęt komputerowy do nauki zdalnej. Małżonka Prezydenta i Dyrektor Biura Krajowego Funduszu rozmawiały także o zawieszonym ze względu na pandemię programie skierowanym do nauczycieli oraz planach związanych z kolejnymi warsztatami.

Poleć znajomemu