Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 1 lutego 2021

Spotkanie Pary Prezydenckiej z organizatorami akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii”

  |   Spotkanie Pary Prezydenckiej z organizatorami akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” Spotkanie Pary Prezydenckiej z organizatorami akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” Spotkanie Pary Prezydenckiej z organizatorami akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” Spotkanie Pary Prezydenckiej z organizatorami akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” Spotkanie Pary Prezydenckiej z organizatorami akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” Spotkanie Pary Prezydenckiej z organizatorami akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” Spotkanie Pary Prezydenckiej z organizatorami akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” Spotkanie Pary Prezydenckiej z organizatorami akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” Spotkanie Pary Prezydenckiej z organizatorami akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii”

„Oni walczyli o naszą Wolność, my walczymy o Ich zdrowie” to słowa przewodnie akcji wsparcia kombatantów w trudnym czasie pandemii COVID-19. Dzięki inicjatywie weterani otrzymują nie tylko ciepły posiłek, pomoc w zakupach czy w realizacji spraw urzędowych, ale mają okazję doświadczyć kontaktu z drugim człowiekiem: rozmowy, uśmiechu, tak niezbędnych szczególnie w czasie domowej izolacji. Trzy miesiące temu do grona wolontariuszy dołączyła Agata Kornhauser-Duda, która niemal codziennie rozwoziła obiady warszawskim bohaterom. Dzisiaj odbyło się spotkanie Pary Prezydenckiej z organizatorami akcji: członkami zarządu Fundacji Nie zapomnij o nas.

 

 

W ciągu 101 dni trwania pierwszej edycji wydarzenia, wiosną ubiegłego roku, zapewniono ok. 42 tys. ciepłych posiłków dla 350 weteranów w całym kraju. Pomoc otrzymywali również ich bliscy oraz opiekunowie. Uroczysty finał z udziałem przedstawicieli zaangażowanych w akcję organizacji i instytucji odbył się w ogrodach Pałacu Prezydenckiego, gdzie podsumowano wydarzenie oraz podziękowano wolontariuszom, darczyńcom i restauratorom, którzy gotowali dla kombatantów. Wówczas wsparciem objęto również współczesnych bohaterów: pracowników służby zdrowia.

 

 

Oprócz dostarczania posiłków, wolontariusze wspierają weteranów w ich codziennych czynnościach - zakupach, realizacji recept czy transporcie na badania. Ponadto, każdego dnia wykonują dziesiątki telefonów, aby ustalić potrzeby kombatantów oraz zapewnić im Zobacz także: Podsumowanie akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Codziennie w niesienie pomocy zaangażowanych jest blisko 30 wolontariuszy oraz żołnierze i funkcjonariusze służb. Obecnie pomoc trafia do niemal 200 weteranów na terenie całego kraju. – Bardzo dziękuję, że obdarzyliście mnie Państwo zaufaniem. Taki wolontariat to doświadczenie życia – mówiła w Pałacu Prezydenckim Pierwsza Dama.

 

 

W spotkaniu z Parą Prezydencką wzięli udział Patryk Markuszewski, Prezes Zarządu Fundacji Nie zapomnij o nas oraz Karolina Bałdyga i Krzysztof Krzemiński. Rozmowa dotyczyła również pilotażowego programu „Korpus Rehabilitacyjny dla Powstańców Warszawskich”, którego celem jest umożliwienie udziału w rehabilitacji osobom z grupy wysokiego ryzyka, które z uwagi na pandemię zaniechały leczenia. Mówiono o kolejnych planowanych projektach, jak również o działaniach fundacji na rzecz przywracania pamięci o bohaterach Powstania Warszawskiego, w tym o odbudowie i remontach zapomnianych i zniszczonych mogił powstańczych. Do końca ubiegłego roku wyremontowano ok. 1500 grobów, a na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odsłonięto symboliczną mogiłę dzieci poległych w Powstaniu Warszawskim. Upamiętniony został m.in. 11-letni łącznik - Wojtuś Zalewski ps. „Orzeł Biały”, którego ciała nigdy nie odnaleziono. Kwiaty pod pomnikiem złożył 1 sierpnia 2020 roku Prezydent Andrzej Duda.

 

 

Tematem poniedziałkowego spotkania była też pomoc Polakom z Kresów Wschodnich, którą zajmuje się Stowarzyszenie Odra-Niemen zaangażowane w projekt „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii”.

 

Fundacja Nie Zapomnij o nas powołana została w październiku 2020 roku, po ponad 5 latach działalności w formie akcji społecznej „Nie Zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawskich”.

 

Poleć znajomemu