Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 11 lutego 2021

Spotkanie z dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie

  |   Pałac Prezydencki | Spotkanie z dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie Pałac Prezydencki | Spotkanie z dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie Pałac Prezydencki | Spotkanie z dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie

– Zajmują Państwo szczególne miejsce w moim sercu – mówiła Agata Kornhauser-Duda podczas dzisiejszego spotkania z panią dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie. 

 

Zobacz także: Pierwsza Dama na wernisażu prac Wiktorii Szulkowskiej Pierwsza Dama rozmawiała online z dyrektor Ośrodka, panią Edytą Jarosz, a do spotkania dołączyła nastoletnia Wiktoria Szulkowska, którą Pani Prezydentowa poznała podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim w 2015 roku. Ta wyjątkowa młoda artystka, u której zdiagnozowano autyzm, zaprezentowała tu wówczas swoje prace. Portret, który wykonała przed kilkoma laty do dziś zdobi galerię Małżonki Prezydenta. 

 

Podczas dzisiejszego wirtualnego spotkania panie rozmawiały o trudnej rzeczywistości w czasie pandemii, szczególnie wyzwaniach edukacji i rehabilitacji w dobie koronawirusa oraz o powrocie do stacjonarnej nauki ze względu na szczególną uwagę i troskę, których potrzebuje każdy z uczniów, a których nie sposób zapewnić online.

 

Pani Dyrektor opowiadała także o codziennej działalności ośrodka, wprowadzonych po wybuchu pandemii środkach ostrożności, koniecznym wsparciu udzielanym przez wychowawców rodzicom i uczniom w czasie izolacji oraz podejmowanych w ostatnich miesiącach, mimo koronawirusa, inicjatywach. Wśród tematów dzisiejszego spotkania pojawiła się kwestia edukacji włączającej – potrzebie i możliwościach integracji niepełnosprawnych i pełnosprawnych oraz szkolenia nauczycieli w tym zakresie, m.in. w specjalnie tworzonych do tego centrach oraz dalszego rozwoju absolwentów ośrodka, którzy dzięki zdobytym tu umiejętnościom, mogą podejmować pracę. 

 

– Zajmują Państwo szczególne miejsce w moim sercu – mówiła Agata Kornhauser-Duda, wspominając ostatnią wizytę w Wyszkowie – To ośrodek, który wspaniale funkcjonuje, ma zaangażowanych wychowawców; mają Państwo wspaniałe warunki, by wychowankowie jak najlepiej się rozwijali – podkreślała Pierwsza Dama.

 

W 2016 roku Małżonka Prezydenta odwiedziła Wyszków, gdzie miała możliwość zapoznania się z różnymi formami pracy z dziećmi z niepełnosprawnością, m.in. lekcjami nauczania zintegrowanego najmłodszych z autyzmem. W styczniu 2019 na zaproszenie Pierwszej Damy rodzice, uczniowie i nauczyciele Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego gościli w Pałacu Prezydenckim na Jasełkach i świątecznym spotkaniu.

 

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Wyszkowie jest placówką dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym, głębokim, ze sprzężeniami, a także autyzmem oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym. Placówka zapewnia kształcenie i opiekę we wszystkich typach szkół. Misją SOSW w Wyszkowie jest taka stymulacja każdego dziecka, aby było ono w jak największym stopniu niezależne od otoczenia, by mogło się rozwijać na miarę swoich możliwości i odkrywać swoje talenty.

Poleć znajomemu