Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 20 lutego 2021

O języku (w) pandemii

  |   21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Pałacu Prezydenckim odbyła się debata dotycząca funkcjonowania języka w pandemii Gośćmi Pierwszej Damy były dr Magdalena Wanot-Miśtura oraz redaktor Agnieszka Kunikowska Dyskusja o języku w pandemii w Pałacu Prezydenckim Do debaty - w formie zdalnej - dołączyli tegoroczni maturzyści Dyskusja o języku w pandemii w Pałacu Prezydenckim Dyskusja o języku w pandemii w Pałacu Prezydenckim Maturzyści uczą się w Salezjańskim LO im. Henryka Sienkiewicza w Sokołowie Podlaskim Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Pałacu Prezydenckim odbyła się debata dotycząca funkcjonowania języka w pandemii Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Pałacu Prezydenckim odbyła się debata dotycząca funkcjonowania języka w pandemii Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Pałacu Prezydenckim odbyła się debata dotycząca funkcjonowania języka w pandemii Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Pałacu Prezydenckim odbyła się debata dotycząca funkcjonowania języka w pandemii

Pandemia wpłynęła na wszystkie obszary naszego życia, w tym na język, o czym najlepiej świadczy wygrana słowa „koronawirus” w plebiscycie na Słowo Roku 2020. Dlatego, z okazji obchodzonego 21 lutego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, w Pałacu Prezydenckim odbyła się debata ze zdalnym udziałem tegorocznych maturzystów. 

 

 

♦ Gośćmi Pierwszej Damy były dr Magdalena Wanot-Miśtura z Instytutu Języka Polskiego Wydziału Polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz redaktor Agnieszka Kunikowska, która w Programie I Polskiego Radia prowadzi cykliczne audycje o języku. Dyskutowano o językowym odzwierciedleniu rzeczywistości oraz budowaniu i umacnianiu wspólnoty komunikacyjnej, również w jej wirtualnym aspekcie, który ze względu na pojawienie się Covid-19 stał się naszą codziennością.

♦ Zmiany językowe oceniali także przedstawiciele młodego pokolenia: licealiści z Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Sokołowie Podlaskim uczestniczący w przedmaturalnych konsultacjach.

 

 

Podczas debaty poruszono zagadnienia dotyczące nowych słów i wyrażeń, które pojawiły się w czasie pandemii, rozmawiano o tym, w jaki sposób język pomaga nam uporać się z nową rzeczywistością i ją tłumaczyć, a także o właściwym doborze słownictwa podczas tegorocznego egzaminu maturalnego.

 

Zachęcamy do obejrzenia debaty!

 

Poleć znajomemu