Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 23 lutego 2021

Pierwsza Dama rozmawiała z rodziną zastępczą z Bydgoszczy

  |   Rozmowa Pierwszej Damy z rodziną zastępczą z Bydgoszczy Rozmowa Pierwszej Damy z rodziną zastępczą z Bydgoszczy Rozmowa Pierwszej Damy z rodziną zastępczą z Bydgoszczy

Dzieci wychowywane w miłości i poczuciu bezpieczeństwa oraz uwrażliwiane od najmłodszych lat na potrzeby innych były dzisiejszymi rozmówcami Pierwszej Damy. Podopieczni Rodzinnego Domu Dziecka w Bydgoszczy mówili o radości, jaką niesie pomaganie ubogim i chorym oraz o trudnościach, z którymi wszyscy musimy się mierzyć w dobie pandemii.

 

Rodzinny Dom Dziecka w Bydgoszczy powstał w 2014 roku, a obecnie mieszka w nim ośmioro dzieci znajdujących się w pieczy zastępczej. Z myślą o podopiecznych powołana została fundacja, jednak z czasem zakresem działalności objęła również innych potrzebujących. W ten sposób cała rodzina angażuje się w rozwożenie paczek żywnościowych bezdomnym i chorym. – We współpracy z Caritas Diecezji Bydgoskiej z posiłkami docieramy do osób bezdomnych, schorowanych, często leżących – mówili rodzice zastępczy, którzy dbają o to, by ich podopieczni uczyli się dzielić z innymi. Dzieci uwrażliwiane na położenie innych chętnie kierują się w swoim codziennym życiu wolą pomagania, ale też uczą się, że ich sytuacja - dzieci wychowywanych poza biologicznymi rodzinami - nie determinuje ich możliwości, ani przyszłości.

 

– To wspaniała, godna naśladowania postawa. Zdaję sobie sprawę, ile satysfakcji musi przynosić Państwu ta inicjatywa. Jestem też pod wrażeniem zapału, z jakim dzieci wtórują Państwu w działalności charytatywnej – mówiła podczas zdalnego spotkania Małżonka Prezydenta. Przekazywanie posiłków to tylko jedna z wielu akcji dobroczynnych prowadzonych przez Zobacz także: Spotkanie z nauczycielami delegowanymi do pracy w środowiskach polonijnych i polskich na Wschodzie społeczność bydgoskiego domu. Z jej inicjatywy rozdawano koce osobom bezdomnym, uczono higieny dzieci przebywające pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej czy przygotowywano paczki ze środkami czystości dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.

 

Wtorkowa rozmowa z Pierwszą Damą dotyczyła również zamiaru budowy świetlicy środowiskowej, która umożliwi integrację dzieci z okolicy oraz innych domów dziecka. W planach jest też stworzenie dodatkowych pokoi dla usamodzielniających się podopiecznych, w tym dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Mówiono o ograniczeniach spowodowanych wybuchem pandemii, letniej wizycie rodziny w hospicjum dla dzieci na Litwie prowadzonej przez polską zakonnicę, którą Agata Kornhauser-Duda poznała podczas spotkania w Wilnie zimą 2018 roku, a także o nauce zdalnej.

Poleć znajomemu