Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 2 kwietnia 2021

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

  |   2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu Z tej okazji Małżonka Prezydenta spotkała się zdalnie ze społecznością SOSW „Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych” w Krakowie Pierwsza Dama rozmawiała z podopiecznymi placówki oraz pedagogami Krakowskie Centrum Autyzmu jest miejscem nauki i terapii dla osób z autyzmem o różnym poziomie funkcjonowania i poziomie intelektualnym na wszystkich szczeblach edukacji 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji Małżonka Prezydenta spotkała się zdalnie ze społecznością SOSW „Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych” w Krakowie.

 

Pierwsza Dama odpowiadała na pytania młodych ludzi o codzienność Pary Prezydenckiej, obowiązki wynikające z pełnionych funkcji, największe marzenia i plany na kolejne lata. Podopieczni ośrodka podzielili się swoimi pasjami i prosili Małżonkę Prezydenta o przedstawienie własnych. Byli zainteresowani tym, czy Prezydent z Małżonką jeżdżą na rowerach, jaką pizzę lubią jeść i czy grają w gry komputerowe.

 

 

Krakowskie Centrum Autyzmu jest miejscem nauki i terapii dla osób z autyzmem o różnym poziomie funkcjonowania i poziomie intelektualnym na wszystkich szczeblach edukacji. Zobacz także: Światowy Dzień Świadomości Autyzmu Placówka powstała w wyniku połączenia różnych szkół w taki sposób, by móc zapewnić podopiecznym ciągłość edukacji począwszy od nauczania przedszkolnego, przez udział w edukacji w szkołach podstawowej i ponadpodstawowych. Aktualnie centrum ma pod opieką 200 uczniów w wieku 3-25 lat. Zajęcia wszystkich sześciu grup odbywają się w godz. 7.30-15.00, ale podopieczni spoza miasta mają możliwość zamieszkania w internacie przy ośrodku i korzystania z całodobowego wsparcia opiekuńczo-wychowawczego. 

 

 

Pierwsza Dama mówiła o swojej miłości do książek i morza, opowiadała o przeprowadzce z rodzinnego Krakowa do Pałacu Prezydenckiego, udziale w spotkaniach na szczeblu państwowym i przedmiotach, bez których nie udałoby się jej przetrwać na bezludnej wyspie. Padły też pytania o ulubione perfumy Pierwszej Damy, ale także o strach przed pająkami czy przemieszczanie się tramwajami po Krakowie. – Jestem bardzo wdzięczna za wspaniałe spotkanie i Waszą nieograniczoną swobodę w zadawaniu pytań. Dziękuję za Waszą otwartość i Zobacz także: Pierwsza Dama z wizytą w Więckowicach Zdalna wizyta w Warsztacie Terapii Zajęciowej „Orzycka” ciekawość świata. Jesteście wspaniałymi młodymi ludźmi i życzę Wam spełnienia marzeń i planów i abyście mieli dobre życie – powiedziała Małżonka Prezydenta. Wychowawcom i terapeutom podziękowała za ich przynoszącą wspaniałe efekty pracę, a na zakończenie rozmowy wymieniono życzenia z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych. Wyrażono również nadzieję, że sytuacja związana z trwającą pandemią ulegnie szybkiej poprawie i Małżonka Prezydenta będzie mogła osobiście odwiedzić ośrodek, a jego podopieczni zwiedzić siedzibę głowy państwa.

 

W Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych, w ramach zajęć szkolnych, dostosowanych do potrzeb i możliwości uczniów, prowadzone są m.in. zajęcia edukacyjno-przedmiotowe, ruchowe, stymulacja sensoryczna i terapia przez zabawę. Osoby dotknięte autyzmem nabywają w placówce umiejętności społecznych, uczestniczą w zajęciach ukierunkowanych na terapię komunikowania się, również z wykorzystaniem komunikacji wspomagającej lub alternatywnej. Uczniowie bardzo chętnie korzystają z innowacji pedagogicznych i zajęć warsztatowych, a starsi z nich z zajęć przygotowujących do podjęcia pracy zawodowej.

Poleć znajomemu