Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 1 kwietnia 2021

Pierwsza Dama ze zdalną wizytą u polskiej rodziny z Republiki Mołdawii

  |   Pierwsza Dama ze zdalną wizytą u polskiej rodziny z Republiki Mołdawii Pierwsza Dama ze zdalną wizytą u polskiej rodziny z Republiki Mołdawii Pierwsza Dama ze zdalną wizytą u polskiej rodziny z Republiki Mołdawii Pierwsza Dama ze zdalną wizytą u polskiej rodziny z Republiki Mołdawii Pierwsza Dama ze zdalną wizytą u polskiej rodziny z Republiki Mołdawii

Podobnie jak w latach ubiegłych, obecna edycja Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie, skierowana została do naszych Rodaków zamieszkujących dawne Kresy Wschodnie. Przed świętami Wielkanocnymi dary trafiły do kilku tysięcy Polaków z Republiki Mołdawii. Dzisiaj Małżonka Prezydenta spotkała się zdalnie z rodziną ze wsi Słoboda-Raszków.

 

Wieś położona jest w regionie naddniestrzańskim Republiki Mołdawii i w większości zamieszkuje ją ludność polskiego pochodzenia. Podczas spotkania rozmawiano o działalności polskich organizacji, zaangażowaniu lokalnej społeczności w prowadzenie nauczania języka polskiego oraz funkcjonowaniu polskich wspólnot. – Razem z mężem dziękujemy za podtrzymywanie polskości oraz za przekazywanie języka, tradycji i kultury polskiej młodemu pokoleniu. Jesteśmy za to naprawdę ogromnie wdzięczni – powiedziała Agata Kornhauser-Duda. 

 

W spotkaniu z Małżonką Prezydenta RP udział wzięła pani Antonina wraz z synami Danielem i Jarosławem, rodzicami Katarzyną i Stanisławem oraz siostrą Julią. Pani Antonina jest Zobacz także: Wielkanocna edycja Akcji „Pomocy Polakom na Wschodzie” Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego w Mołdawii wicedyrektorem lokalnej szkoły, nauczycielką języka polskiego oraz założycielką Towarzystwa Polskiej Kultury „Mała Ojczyzna”. Podczas rozmowy opowiadała o prowadzonej w regionie naddniestrzańskim aktywności na rzecz zachowania odrębności narodowej,upowszechnianiu wiedzy o historii i kulturze polskiej, jak również o rozwijanej działalności kulturalnej.

 

W 2017 r. pani Antonina została odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi za wkład w niesienie oświaty wśród społeczności polskiej w Republice Mołdawii oraz za działalność polonijną.

 

W rozmowie wzięli także udział Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w KPRP, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Mołdawii Bartłomiej Zdaniuk oraz proboszcz lokalnej parafii ks. Marcin Januś. Pierwsza Dama wyraziła radość z powodzenia Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie oraz podziękowała za wielkie wsparcie ambasady. – Bardzo serdecznie dziękuję za współpracę. Cieszę się, że pomoc trafi do Rodaków i sprawi im radość przed Wielkanocą – mówiła Pierwsza Dama. 

 

Akcja została zorganizowana przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz darczyńców. Wielkanocne dary, takie jak m.in. artykuły spożywcze, środki czystości czy płyny dezynfekujące, trafiły do polskich rodzin. Z okazji Wielkiej Nocy Pierwsza Dama życzyła swoim rozmówcom oraz całej polskiej wspólnocie zdrowych, pogodnych, spokojnych nadchodzących świątecznych dni.

 
Poleć znajomemu