Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 13 kwietnia 2021

Rozmowa z Siostrami Dominikankami o działalności na rzecz społeczności polskiej na Ukrainie

  |   Spotkanie Pierwszej Damy i ministra A.Kwiatkowskiego z Siostrami ze Zgromadzenia Sióstr św. Dominika Siostry prowadzą w Żółkwi na Ukrainie Sobotnią Szkołę Języka Polskiego Rozmowa dotyczyła pracy sióstr w czasie pandemii i nauczania języka polskiego poza granicami kraju Spotkanie Pierwszej Damy i ministra A.Kwiatkowskiego z Siostrami ze Zgromadzenia Sióstr św. Dominika

Małżonka Prezydenta spotkała się dzisiaj z Siostrami ze Zgromadzenia Sióstr św. Dominika, które w Żółkwi na Ukrainie prowadzą Sobotnią Szkołę Języka Polskiego. Pierwszej Damie towarzyszył minister Adam Kwiatkowski.

 

Przed wybuchem pandemii, w 2019 roku Agata Kornhauser-Duda odwiedziła żółkiewską placówkę przy okazji wizyty na Ukrainie w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka, które odbyły się we Lwowie. Pierwsza Dama rozmawiała wtedy z uczniami o nauce języka polskiego, poznawaniu naszej kultury, a także o planach młodych ludzi na kontynuowanie edukacji na uczelniach wyższych w Polsce.

 

Podczas dzisiejszego zdalnego spotkania z Siostrami rozmawiano o prowadzeniu nauczania w rygorze sanitarnym oraz on-line. – Pandemia spowodowała, że musiałyśmy szukać nowych rozwiązań – przyznały Siostry, które podzieliły podopiecznych na kilkanaście niewielkich grup, by w bezpieczny sposób mogli oni kontynuować polonijną edukację.

Zobacz także: Pierwsza Dama z wizytą w sobotniej szkole języka polskiego Do szkoły uczęszcza 184 dzieci w wieku od 7 do 17 lat. Siostry uczą języka polskiego z elementami kultury, historii i geografii Polski oraz katechezy. Uczniowie to dzieci i młodzież o polskim pochodzeniu, ale również osoby nieposiadające polskich korzeni. Oprócz lekcji w szkole odbywają się zajęcia plastyczne, muzyczne i teatralne.

 

Podczas wtorkowego spotkania Siostry Sara, Mateusza, Juwencja i Irmina opowiedziały o swojej pracy, prowadzonej misji i wydarzeniach, które udało się zorganizować z udziałem uczniów w ostatnich kilkunastu miesiącach. Należało do nich m.in. Narodowe Czytanie, w którym co roku uczestniczy i zachęca do udziału Polaków na całym świecie Para Prezydencka.

Uczniowie wzięli udział także w pierwszym etapie szkolnego konkursu wiedzy o kulturze i języku polskim „Znasz –li ten kraj?”, a latem, zamiast półkolonii odwołanych ze względu na sytuację spowodowaną pandemią, brali udział w spotkaniach i warsztatach. Współtworzyli również kiermasz misyjny  na rzecz potrzebujących w Kamerunie. – Chcemy by dzieci nauczyły się myślenia o innych, nie tylko o własnych potrzebach – wyjaśniły zakonnice.

 

– Bardzo miło wspominamy wizytę w 2019 roku. Nadal jestem pod ogromnym wrażeniem misji Sióstr – podkreśliła Małżonka Prezydenta. – Siostry nie tylko edukują, ale też wychowują dzieci i młodzież oraz integrują całe środowisko polskie w Żółkwi – dodała. 

 

Obecna na spotkaniu Siostra Sara została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi za „zasługi w działalności na rzecz społeczności polskiej na Ukrainie, za popularyzowanie polskiej kultury”. Odznaczenie wręczył, w imieniu Prezydenta RP, Minister Adam Kwiatkowski 27 lutego 2021 roku w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie. – Jestem przedstawicielką nie tylko swojego Domu, swojego Zgromadzenia, ale wszystkich Sióstr, które pracują na Ukrainie. Bardzo dziękuję za docenienie naszej pracy – powiedziała s. Sara.

 

 

Poleć znajomemu