Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 2 maja 2021

Pierwsza Dama w Dniu Polaków i Polonii za Granicą: Łączymy się z Państwem sercem i myślami

  |   2 maja, w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dniu Polaków i Polonii za Granicą, Agata Kornhauser-Duda rozmawiała z przedstawicielami Związku Podhalan w Północnej Ameryce 2 maja, w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dniu Polaków i Polonii za Granicą, Agata Kornhauser-Duda rozmawiała z przedstawicielami Związku Podhalan w Północnej Ameryce 2 maja, w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dniu Polaków i Polonii za Granicą, Agata Kornhauser-Duda rozmawiała z przedstawicielami Związku Podhalan w Północnej Ameryce 2 maja, w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dniu Polaków i Polonii za Granicą, Agata Kornhauser-Duda rozmawiała z przedstawicielami Związku Podhalan w Północnej Ameryce W spotkaniu uczestniczył Sekretarz Stanu w KPRP Adam Kwiatkowski 2 maja, w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dniu Polaków i Polonii za Granicą, Agata Kornhauser-Duda rozmawiała z przedstawicielami Związku Podhalan w Północnej Ameryce 2 maja, w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dniu Polaków i Polonii za Granicą, Agata Kornhauser-Duda rozmawiała z przedstawicielami Związku Podhalan w Północnej Ameryce 2 maja, w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dniu Polaków i Polonii za Granicą, Agata Kornhauser-Duda rozmawiała z przedstawicielami Związku Podhalan w Północnej Ameryce

2 maja, w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dniu Polaków i Polonii za Granicą, Agata Kornhauser-Duda rozmawiała z  przedstawicielami Związku Podhalan w Północnej Ameryce. To nie pierwsze spotkanie Małżonki Prezydenta ze społecznością amerykańskich górali. W 2018 roku Pierwsza Dama gościła w Domu Podhalan w Chicago, a dzień później, w Millennium Park w Chicago, Para Prezydencka spotkała się z przedstawicielami Polonii mieszkającymi w Stanach Zjednoczonych Ameryki w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W dzisiejszym spotkaniu uczestniczył także Sekretarz Stanu w KPRP, minister Adam Kwiatkowski.

 

 

– Jest mi bardzo miło połączyć się z Państwem w tak szczególnym dniu, który zwykle obchodziliśmy bardzo  hucznie, barwnie i tłumnie – mówiła dziś Małżonka Prezydenta. W tym roku  ze względu na  pandemię koronawirusa niestety nie mamy takiej możliwości, tym mocniej więc łączymy się z Państwem sercem i myślami. W imieniu własnym i męża składam Państwu życzenia wszelkiej pomyślności, wielu sukcesów i pełnego wznowienia, utrudnionej w czasie pandemii, działalności związku – kontynuowała Pierwsza Dama.

 

Podczas niedzielnego spotkania rozmawiano o dorobku Związku Podhalan w Północnej Ameryce, pielęgnowaniu tradycji podhalańskich w USA, pracy i nauce w warunkach pandemii oraz o promocji dwujęzyczności. Radosnym akcentem spotkania była recytacja wierszy w wykonaniu polonijnych uczniów Oskara i Gabrysi oraz rozmowa o polskości widzianej oczami dzieci. Agata Kornhauser-Duda doceniła zasługi dorosłych w umiejętnym wychowaniu młodego pokolenia. – Wasze dzieci i wnuki, jak same powiedziały, znają swoje korzenie i są dumne z polskości. To, jak pięknie kultywujecie Państwo góralską kulturę jest ewenementem na skalę światową. Bardzo za to dziękuję oraz gratuluję tak pięknej reprezentacji Polski w USA – stwierdziła.

 

 

Związek Podhalan w Północnej Ameryce (ZPPA) został utworzony na przełomie 1928/29 r. Obecnie liczy 87 kół związkowych, w których łącznie zrzeszonych jest 2000 członków. Zobacz także: Dzień Flagi RP oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą [PL/ENG] Organizacja wydaje periodyk „Podhalanin”, prowadzi własną stację radiową, w której co tydzień ukazuje się kącik informacyjny „Co słychać wśród Podhalan", a góralska muzyka i gwara rozbrzmiewają także na falach Polskiego Radia 1030/1300. Przy ZPPA działa 20 zespołów regionalnych i 4 szkółki muzyczne, w których dzieci uczą się gry na instrumentach.

 

Działalność ZPPA w czasie pandemii Covid-19 została zawieszona, jednak od marca br., dzięki zniesieniu większości restrykcji w stanie Illinois, mógł odbyć się już V Konkurs Poezji i Gawędy Góralskiej, Pierwszy Przegląd Solistów i Kapel Góralskich „Wakowe Granie" czy obchody rocznic upamiętniających Zbrodnię Katyńską oraz katastrofę smoleńską. O swojej aktywności i pełnionej roli, góralską gwarą opowiedzieli również Zbójnik Roku i Królowa ZPPA, którzy prócz reprezentowania swojej społeczności na arenie międzynarodowej, zajmują się m.in. działalnością charytatywną. Środki zgromadzone podczas Balu Królowej przeznaczane są na wsparcie potrzebujących Polaków zarówno w USA, jak i w naszym kraju. 

 

– Członkom Polonii na całym świecie życzę, by trwali w polskości, zawsze czując w sercu  dumę ze swoich korzeni – powiedziała Małżonka Prezydenta na zakończenie spotkania. Życzenia z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą przekazał również minister Adam Kwiatkowski.

 

W spotkaniu wzięli udział: Prezes ZPPA, Józef Cikowski, Wiceprezes ds. kultury, Zdzisław Dorula, 35. Królowa Związku Podhalan, Kamila Wilczek, Zbójnik Roku, Łukasz Kaczmarczyk oraz Gabrysia i Oskarek Mulica. Dzięki udziałowi kapeli góralskiej pod kierownictwem Marka Bukowskiego oraz zespołu wokalnego  wybrzmiały góralskie melodie i przyśpiewki.

 

 

 

Poleć znajomemu