Dodatkowe narzędzia

Środa, 5 maja 2021

Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną

  |   5 maja przypada Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną Z tej okazji w Belwederze, z inicjatywy Pierwszej Damy, odbyło się spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych Gospodarzem spotkania był minister Paweł Szrot, a tematem dyskusji znoszenie barier na różnych płaszczyznach życia osób niepełnosprawnych Środowisko osób z niepełnosprawnościami reprezentowały organizacje z różnych miast Polski Środowisko osób z niepełnosprawnościami reprezentowały organizacje z różnych miast Polski Środowisko osób z niepełnosprawnościami reprezentowały organizacje z różnych miast Polski Spotkanie z okazji Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną Spotkanie z okazji Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną Spotkanie z okazji Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną Spotkanie z okazji Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną

Każdego roku Para Prezydencka włącza się w obchody przypadającego 5 maja Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Wspierane przez Parę Prezydencką projekty i inicjatywy mają na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, zawodowemu, kulturalnemu osób
z niepełnosprawnościami.

 

Poprzez likwidację barier na różnych płaszczyznach: architektonicznych, cyfrowych, komunikacyjnych, edukacyjnych osoby z niepełnosprawnościami mogą pełniej brać udział w Zobacz także: Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną budowaniu wspólnoty, stając się jej pełnowartościowym uczestnikiem. Jedną z takich inicjatyw zmieniających postrzeganie osób z niepełnosprawnościami i ich potrzeb jest organizowany od sześciu lat pod Honorowym Patronatem Prezydenta Andrzeja Dudy Konkurs Architektoniczno-Urbanistyczny Lider Dostępności. Jego celem jest promowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

 

 

Dzisiaj, z inicjatywy Agaty Kornhauser-Dudy w Belwederze odbyła się debata z udziałem przedstawicieli pięciu organizacji pozarządowych z różnych stron Polski. W trakcie spotkania, którego rolę gospodarza pełnił Szef Gabinetu Prezydenta RP, minister Paweł Szrot, przedstawiciele środowisk osób z niepełnosprawnościami przedstawili Zobacz także: Spotkanie ze społecznością OREW w Wolbromiu Finał IV edycji Konkursu „Lider Dostępności” założenia inicjatywy „Przewijamy Polskę”. Jej celem jest wprowadzenie zmian systemowych, architektonicznych i świadomościowych wychodzących naprzeciw dorosłym, którzy w skutek niepełnosprawności, choroby, wypadku czy wieku korzystają z pieluch i pieluchomajtek, a brak dostępu do odpowiednich przewijaków w miejscach publicznych uniemożliwia im godny udział w życiu społecznym i zawodowym.

 

 

Obecni na spotkaniu przedstawiciele organizacji pozarządowych przybliżyli oczekiwania środowiska osób z niepełnosprawnościami w tym zakresie i zwrócili się z prośbą o wsparcie w realizacji tego projektu. W tym celu należy wprowadzić odpowiednie rozwiązania prawne, instytucjonalne i edukacyjne. Minister Paweł Szrot zadeklarował gotowość Kancelarii Prezydenta do współpracy w tym zakresie.

 

Organizacjami odpowiedzialnymi za projekt „Przewijamy Polskę” są:

Fundacja Integracja, Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka” z Poznania, Fundacja „Mali Siłacze”, Fundacja NieOdkładalni z Gliwic oraz Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych -Sejmik Wojewódzki skupiających 45 organizacji z Województwa Lubelskiego.

Poleć znajomemu