Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 24 maja 2021

Spotkanie Pierwszej Damy z przedstawicielami tureckiej Polonii

  |   Małżonka Prezydenta odwiedziła Ankarę, gdzie spotkała się z przedstawicielkami Stowarzyszenia POL-ANKA Małżonce Prezydenta towarzyszył minister Adam Kwiatkowski W spotkaniu uczestniczyły także przedstawicielki Szkoły polonijnej przy Polonijnym Stowarzyszeniu Kultury i Nauki w Antalyi z siedzibą w Alanyi Rozmawiano o polonijnej działalności kulturalnej i edukacyjnej Po zakończeniu spotkania Pierwsza Dama udała się do muzeum archeologicznego w stolicy Turcji: Muzeum Cywilizacji Anatolijskich Po zakończeniu spotkania Pierwsza Dama udała się do muzeum archeologicznego w stolicy Turcji: Muzeum Cywilizacji Anatolijskich Po zakończeniu spotkania Pierwsza Dama udała się do muzeum archeologicznego w stolicy Turcji: Muzeum Cywilizacji Anatolijskich

W niedzielę Para Prezydencka rozpoczęła wizytę w Turcji. Kolejnego dnia Pierwsza Dama spotkała się z przedstawicielkami Stowarzyszenia POL-ANKA. Stowarzyszenie jako pierwsza polonijna organizacja w Ankarze, prowadzi działalność kulturalną i edukacyjną.

 

Podczas poniedziałkowego spotkania Małżonka Prezydenta poznała współzałożycielki stowarzyszenia, od których dowiedziała się o szczegółach prowadzonej w Ankarze edukacji polonijnej oraz o pielęgnowaniu kultury i tradycji przywiezionych do Turcji z różnych regionów Polski.

 

Na początku 2019 roku, w ramach realizowanych przez stowarzyszenie działań, otwarta została szkółka polonijna. Zajęcia w niej odbywają się raz na dwa tygodnie i prowadzone są w dwóch grupach wiekowych: dla przedszkolaków i uczniów do 12 roku życia. Nauczyciele dbają o rozwój maluchów w kulturze kraju zamieszkania przy jednoczesnym zachowaniu tradycji Zobacz także: Para Prezydencka rozpoczyna wizytę w Turcji kraju pochodzenia. – Ogromnie dziękuję, że pielęgnujecie Panie nasze tradycje i przekazujecie kolejnym pokoleniom wiedzę o polskiej historii, kulturze i języku polskim – powiedziała Pierwsza Dama. Podziękowała również za wielkie zaangażowanie i bezinteresowną działalność pań, które lekcje prowadzą w ramach wolontariatu. W szkółce odbywają się oddzielne zajęcia z nauczania języka polskiego jako języka obcego dla dzieci polskiego pochodzenia, które z różnych przyczyn nie są w stanie biegle porozumiewać się w swoim ojczystym języku.

 

Członkowie POL-ANKI dbają również o podtrzymywanie więzi środowiska polonijnego poprzez organizację spotkań świątecznych i kulturalnych dla rodzin polskich oraz polskiego pochodzenia. Stowarzyszenie współpracuje z tureckimi placówkami edukacyjnymi i uniwersytetami, angażuje się w organizację festiwali, jak „Emigre” w 2019 roku poświęcony twórczości Witolda Gombrowicza. Wtedy też odbył się międzynarodowy panel naukowy, otwarto wystawę w jednej z galerii sztuki w Ankarze, a na Uniwersytecie Bilkent zorganizowane zostały warsztaty teatralne prowadzone przez polskich artystów. – Dbacie Państwo o promocję naszego kraju na świecie, a także o jednoczenie przedstawicieli Polonii. Jesteście Państwo wspaniałymi ambasadorami Polski, dziękuję – stwierdziła Pierwsza Dama.

 

Małżonce Prezydenta towarzyszył Sekretarz Stanu w KPRP, minister Adam Kwiatkowski. W spotkaniu uczestniczyły także przedstawicielki Szkoły polonijnej przy Polonijnym Stowarzyszeniu Kultury i Nauki w Antalyi z siedzibą w Alanyi.

 

Po zakończeniu spotkania Pierwsza Dama udała się do muzeum archeologicznego w stolicy Turcji: Muzeum Cywilizacji Anatolijskich. (KS)

Poleć znajomemu