Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Środa, 26 maja 2021

Pierwsza Dama w Centrum Rehabilitacyjnym Ojców Kamilianów w Tbilisi

  |   Pierwsza Dama odwiedziła Centrum Rehabilitacyjne Ojców Kamilianów w Tbilisi Pierwsza Dama odwiedziła Centrum Rehabilitacyjne Ojców Kamilianów w Tbilisi Małżonka Prezydenta zapoznała się z działalnością centrum, obejrzała sale rehabilitacyjne, poznała też podopiecznych ośrodka i fizjoterapeutów Małżonka Prezydenta zapoznała się z działalnością centrum, obejrzała sale rehabilitacyjne, poznała też podopiecznych ośrodka i fizjoterapeutów W Centrum niepełnosprawne dzieci uczestniczą w warsztatach terapii zajęciowej, korzystają z opieki medycznej i psychologicznej, fizjoterapii, dogoterapii oraz rehabilitacji W Centrum niepełnosprawne dzieci uczestniczą w warsztatach terapii zajęciowej, korzystają z opieki medycznej i psychologicznej, fizjoterapii, dogoterapii oraz rehabilitacji Pierwsza Dama odwiedziła Centrum Rehabilitacyjne Ojców Kamilianów w Tbilisi Pierwsza Dama odwiedziła Centrum Rehabilitacyjne Ojców Kamilianów w Tbilisi Pierwsza Dama odwiedziła Centrum Rehabilitacyjne Ojców Kamilianów w Tbilisi

Pierwsza Dama odwiedziła Centrum Rehabilitacyjne Ojców Kamilianów w Tbilisi, gdzie pod okiem specjalistów niepełnosprawne dzieci uczestniczą w warsztatach terapii zajęciowej, korzystają z opieki medycznej i psychologicznej, fizjoterapii, dogoterapii oraz rehabilitacji.

 

W 2012 roku powstało Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjne św. Kamila, a kilka lat później jedno z pięter budynku zostało wyremontowane i wyposażone w sprzęt rehabilitacyjny i oddane całkowicie do dyspozycji niepełnosprawnych dzieci, których przyszłość nie musiała odtąd determinować perspektywa wózka inwalidzkiego w dorosłym życiu.

 

 

Małżonka Prezydenta zapoznała się z działalnością centrum, obejrzała sale rehabilitacyjne, poznała też podopiecznych ośrodka i fizjoterapeutów wspierających dzieci o różnym stopniu niepełnosprawności w procesie leczenia. Pierwsza Dama zwróciła się do ojców oraz pracowników ośrodka ze słowami wdzięczności za ich empatię, troskę o najmłodszych, okazywane im Zobacz także: Tbilisi. Otwarcie Centrum Kreatywnych Technologii serce i dobroć. –  Jestem dumna, będąc Polką, że to właśnie polscy zakonnicy pomagają w Gruzji dzieciom najbardziej tej pomocy potrzebującym, dzięki czemu mogą się one rozwijać – powiedziała. Fizjoterapeuci współpracujący z ojcami wykształcenie najczęściej zdobywają na polskich uczelniach. W działania ośrodka zaangażowani są też liczni wolontariusze, głównie przyjeżdżający z Polski w celu wykonania konkretnych prac, m.in. remontowych.

 

Tylko w 2019 r. z pomocy Centrum skorzystało 265 niepełnosprawnych pacjentów z Tbilisi oraz 31 z nieco mniejszego ośrodka w Achalciche, na południu Gruzji. 65 pacjentów przebywało w domu pobytu dziennego dla dorosłych, a dwadzieścioro dzieci znalazło miejsce w domu pobytu dziennego dla dzieci niepełnosprawnych w stopniu znacznym. Dwieście osób skorzystało z rehabilitacji ambulatoryjnej. Od czasu wybuchu pandemii praca ośrodka prowadzona jest w reżimie sanitarnym, przez co liczba podopiecznych korzystających jednocześnie z terapii została znacznie ograniczona.

 

 

 

Kamilianie we współpracy z rzeszowską Fundacją Pro Spe wspierają też potrzebujące osoby z oddalonych od dużych miast wiosek, do których inna pomoc nie dociera. Znaczne fundusze pozyskano z programu Polskiej Pomocy Rozwojowej. Dzięki polskiej solidarności osoby żyjące często na progu ubóstwa, mogą korzystać ze specjalistycznego sprzętu, który daje im ulgę w cierpieniu i wpływa na poprawę stanu zdrowia. Zakonnicy wspierają miesięcznie 150 rodzin oraz grupę 25 seniorów. Dzielą się lekarstwami, ubraniami i jedzeniem. Od niespełna trzech dekad przywracają godność osobom niepełnosprawnym, wykluczonym i starszym.

 

W wizycie uczestniczył Sekretarz Stanu w KPRP, minister Adam Kwiatkowski.

Poleć znajomemu